بازار سهام

15-01 copy

ادامه نوسانات نزولی بورس 

در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران بر خلاف روزهای گذشته، بسیاری از نماد‌های بورس تهران معاملات دیروز را برخلاف روزهای گذشته، در مدار مثبت شروع کردند. به‌طوری که رشد نماگر به بیش از ۸ هزار واحد نیز رسید اما در نهایت فشار فروش اجازه رشد بیشتر شاخص کل را نداد و نماگر از سقف روزانه خود عقب‌نشینی کرد و در پایان معاملات با افت 27/ 0 درصدی در ارتفاع یک میلیون و 211 هزار واحد ایستاد. شاخص هموزن نیز طی یک حرکت رفت و برگشتی ریزش 33/ 0 درصدی را به ثبت رساند. روز گذشته همچنین برخی نماد‌ها از جمله کگل و کچاد از گروه معدنی و صنعتی صدرنشین سبزپوشان بازار بودند. میزان خرید حقیقی‌ها به نسبت روزهای گذشته افزایش داشت به‌طوری که شاهد جابه‌جایی خرید 664 میلیارد تومانی از سبد سهامداران حقیقی به پرتفوی حقوقی‌ها بودیم و ارزش معاملات خرد بورس تهران به 5314 میلیارد تومان رسید. 

 

بازار سکه

15-03 copy

افزایش سکه به دنبال دلار

فعالان بازار با توجه به روند افزایشی نرخ دلار در دو روز اخیر، دیروز شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نیز بودند. قاعدتا بازار طلا و سکه متاثر از بازار ارز است و در روزهای آینده هم با افت و خیزهای دلار حرکت می‌کند. اونس طلا در بازارهای جهانی که روز دوشنبه سقوط بی‌پیشینه‌ای را رقم زد، روز سه‌شنبه به مدار مثبت برگشت و نرخ دلار در داخل نیز افزایش چشمگیری را در مقایسه با روز‌های گذشته نشان داد. بر این اساس در معاملات روز گذشته هر قطعه سکه تمام طرح جدید به قیمت 13 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد که افزایش 100 هزار تومانی را نسبت به‌ روز قبل از آن نشان می‌داد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی 7 میلیون و 200 هزار تومان، ربع‌سکه 4 میلیون و 900 هزار تومان و سکه گرمی نیز 2 میلیون و 700 هزار تومان قیمت‌گذاری شدند.

 

بازار طلای جهانی

15-04 copy

بیشترین کاهش روزانه پس از 7 سال 

در جریان معاملات روز سه‌شنبه، اونس طلا در بازارجهانی اندکی افزایش را نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه ثبت کرد و به 1880 دلار رسید. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه تحت‌تاثیر خبر نتایج امیدبخش واکسن کووید-۱۹ و قوی شدن ارزش دلار، با بزرگ‌ترین ریزش قیمت در بیش از هفت سال اخیر روبه‌رو شد و حدود ۱۰۰ دلار سقوط کرد. بهای معاملات اونس طلا در بازار نیویورک ۹۷ دلار و ۳۰ سنت معادل حدود پنج درصد سقوط کرد و در ۱۸۵۴ دلار و ۴۰ سنت بسته شد که بزرگ‌ترین کاهش قیمت یکروزه به دلار از ژوئن سال ۲۰۱۳ تاکنون بود. بنابراین قیمت طلا همه رشد قیمتی که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت‌تاثیر امیدواری به تصویب بسته محرک مالی بزرگ‌تر در این کشور پیدا کرده بود را از دست داد.

 

بازار اوراق مسکن

15-06 copy

افزایش 2 درصدی تسه 9710

اوراق تسهیلات مسکن، روز گذشته پس از یک هفته سراسر منفی تغییر جهت داده و مثبت شدند. دیروز هر فقره از این اوراق به قیمت 75 هزار و 900 تومان معامله شد که افزایش حدود 2 درصدی را نشان می‌دهد. در حالی که رشد سریع قیمت مسکن موجب شده تقاضای مصرفی به شدت افت کند و در ماه‎های اخیر غالبا تقاضای سرمایه‌گذاری بر بازار مسکن غالب بود اما به نظر می‎رسد با کاهش التهاب بازارها، تقاضای سرمایه‌گذاری نیز از بازار خارج و مسکن با افت شدید خریدار مواجه شود. از سوی دیگر سمت عرضه نیز احتمالا با افزایش فایل‌های فروش مواجه خواهد شد چراکه بخشی از فروشنده‌ها هم که در ماه‎های اخیر به امید فروش در قیمت‌های بالاتر عقب نشسته بودند، حال با کاهش التهاب بازار به میدان آمده و برای فروش مسکن خود اقدام می‌کنند. انتظار می‌رود افت تقاضا در کنار رشد عرضه به کاهش قیمت منجر ‌شود.

 

بازار نفت

15-07 copy

رشد ضعیف نفت

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر نگرانی‌ها نسبت به تقاضای کوتاه‌مدت برای سوخت در اروپای تحت قرنطینه و آمریکا، پس از جهش چشمگیری که روز دوشنبه داشت، به روند افزایشی خود ادامه داد و اندکی رشد کرد. بهای معاملات وست‌تگزاس اینترمدییت آمریکا ۵۵ سنت معادل 88/ 0 درصد رشد یافت و به 40 دلار و 70 سنت در هر بشکه رسید. این در حالی است که شاخص قیمت نفت آمریکا روز دوشنبه 11 درصد صعود کرد که بزرگ‌ترین رشد قیمت روزانه در بیش از پنج ماه گذشته بود. از طرفی با توجه به آمار ذخایر نفت آمریکا که روز سه‌شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام می‌شوند، به نظر می‌رسد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ششم نوامبر به میزان 3/ 1 میلیون بشکه کاهش پیدا کرده باشد که این مهم بر قیمت نفت موثر است. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند