بازار سهام

011

بازدهی یکسان دو شاخص

روز چهارشنبه بازار سهام در ادامه نوسانات بازارها در مدار منفی قرار گرفت و در نهایت شاخص کل بورس با افت ۱8 هزار واحدی (معادل 16/ 1 درصد) مواجه شد تا بازدهی هفتگی بورس تهران به 3/ 1 درصد محدود شود. شاخص هم‌وزن نیز در آخرین روزمعاملاتی هفته گذشته با افت 6/ 0 درصدی مواجه شد و رشد هفتگی شاخص هم‌وزن هم به 2/ 1 درصد رسید. اما مهم‌ترین نکته مهم بازار روز چهارشنبه معاملات سهام خودرویی بود. خودرو که از چند روز گذشته صف خرید‌های سنگین را تجربه می‌کرد در صف فروش قفل شد همچنین مجموع ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۱۱ هزار میلیارد تومان رسید. این عدد نسبت به یکشنبه و دوشنبه حدود یک سوم افت داشته است. حقیقی‌ها در بازار روز چهارشنبه به شدت در سمت خرید سهام پالایشی‌ها فعال بودند و خالص خرید حقیقی‌ها در این صنعت به نزدیک ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

 

بازار سکه

03

تداوم سبقت سکه از دلار

قیمت سکه برای سومین هفته متوالی رشد بیشتری را نسبت به نرخ دلار در بازار تهران تجربه کرد. قیمت هر سکه طرح جدید در هفته گذشته با رشد 11 درصدی به ۱۶ میلیون و 380 هزار تومان رسید. این در حالی است که طلای جهانی در هفته گذشته بیش از۳۰ دلار از ارزش خود را از دست داد و به کف کانال ۱۹۰۰ دلار رسیده است. به گفته کارشناسان بازار سکه طی ماه‌های اخیر بر اساس تعاریف مرسوم نسبت به دلار حباب داشته و این حباب با قیمت جدید سکه به 2 میلیون تومان رسیده است. به نظر می‌رسد محدودیت‌های خرید دلار و همچنین عدم دسترسی فعالان داخلی به بازار جهانی برای خرید اونس را می‌توان از عوامل پنهانی دانست که چندان در گمانه‌زنی‌ها از حباب سکه دخیل نشده‌اند. از طرفی نیم‌سکه 9میلیون تومان معامله شد و ربع سکه به۶ میلیون و 50 هزار تومان رسید.

 

بازار طلای جهانی

04

اونس طلا 1900 دلار ماند

قیمت طلا در یک هفته گذشته در محدوده ۱۹۰۰ دلار ماند و نتوانست روند جدیدی پیدا کند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار نیویورک در قیمت ۱۹۰0 دلار و 17 سنت بسته شد، اما برای کل هفته یک درصد کاهش ثبت کرد که نخستین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته بود. اگرچه طلا در بازه محدودی حبس شده اما برخی از تحلیلگران انتظار دارند عوامل فنی در جهت افزایش قیمت این فلز ارزشمند تغییر کنند. هرچند بدون وجود یک عامل کوتاه‌مدت، فضای حاکم بر بازار طلا همچنان افزایشی است، به نظر می‌رسد قیمت طلا در بازار جهانی در محدوده 1900 دلار در نوسان خواهد بود و بعید است از محدوده قیمت 1850 تا 1900 دلار فراتر برود. اونس طلا برای تحویل در ماه دسامبر با 13/ 0 درصد کاهش به 1906 دلار و 40 سنت رسید.

 

بازار اوراق مسکن

05

شمارش معکوس تسه‌ها

 اوراق تسهیلات بانک مسکن منتشره در دی ماه 97 که با نماد تسه9710 در بازار فرابورس معامله می‌شود روز‌های پرتنشی را پشت‌سر می‌گذارد. اگرچه بیشتر از دو ماه از سررسید این اوراق باقی‌مانده اما قیمت این اوراق مدام درحال تغییر است. روز چهارشنبه گذشته قیمت برگه اوراق تسهیلات مسکن (تسه 9710) به 90 هزار تومان برگشت و هر فقره از این اوراق 90 هزار و 700 تومان معامله شد. افزایش قیمت این اوراق در نهایت موجب می‌شود تامین مالی مسکن برای کسانی که در پی خرید مسکن هستند افزایش یابد. روند صعودی این اوراق در حالی رخ می‌دهد که شاخص کل بورس روندی نزولی داشته است. به نظر می‌رسد اوراق تسهیلات مسکن مسیر متفاوتی را انتخاب کرده است. مسیری که ممکن است در بلندمدت نقش این ابزار مالی در معاملات مسکن را کاهش دهد.

 

 

بازار نفت

06

نفت در کانال 40 دلاری باقی ماند

قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به کووید- ۱۹ در آمریکا و اروپا که نگرانی‌ها نسبت به دورنمای تقاضا را تشدید کرد، با اندکی کاهش بسته شد، اما تحت تاثیر وعده‌های اوپک پلاس توانست عملکرد هفتگی مطلوبی را به ثبت رساند. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل فوری 50سنت معادل 46/ 0 درصد کاهش یافت و در ۴۰ دلار و 88سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته 7/ 0 درصد افزایش نشان داد. قیمت نفت در طول معاملات روز چهارشنبه سقوط چشمگیری پیدا کرده بود اما نهایتا به آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا مبنی بر کاهش هفتگی ذخایر نفت، بنزین و سوخت‌های دیگر آمریکا واکنش نشان داد و روز جمعه اندکی بالا رفت.

 

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند