بازار سهام

20-01

صعود شکننده سهام

روند صعودی بورس تهران در معاملات روز دوشنبه هم ادامه یافت. شاخص کل سهام در این روز با وجود فشار عرضه‌ها و برگشت از سقف روزانه، نهایتا به رشد 9/ 0 درصدی دست یافت. غول‌های کالایی از جمله «فارس» و «فولاد» و «فملی» به‌واسطه سیگنال‌های بنیادی از بورس کالا تاثیر قابل‌توجهی بر رشد شاخص داشتند. فعالیت عمده خریداران حقیقی در سهام فلزات اساسی رقم خورد. اما با وجود مازاد تقاضای عمومی، خودرویی‌ها و دیگر سهم‌های متعلق به صنایع کوچک و متوسط غالبا زیر فشار عرضه قرار گرفتند و غالبا در سطوح منفی معامله شدند. اطلاعیه‌های افزایش سرمایه‌ کمتر از انتظار را باید مهم‌ترین عامل عرضه در سهامی دانست که طی این مدت با این بهانه بازدهی چشمگیری داشته‌اند.

 

بازار ارز

20-02

واکنش تند دلار به نشست FATF

رشد نرخ‌های ارز در معاملات دوشنبه از سر گرفته شد. هر دلار آمریکا دیروز در جدی‌ترین جهش خود از 15 دی 200 تومان (معادل 4/ 1 درصد) ارتفاع گرفت و به سطح 14 هزار و 250 تومانی رسید. این بالاترین نرخ دلار از دوم خرداد سال‌جاری محسوب می‌شود. عدم اقدام ایجابی درباره دو لایحه مرتبط با FATF نگرانی از اقدام تقابلی این نهاد علیه ایران و گسترش ابعاد منفی تحریم‌ها را بالا برده است. این نگرانی‌ها همزمان با آغاز نشست FATF از یکشنبه تشدید شده است. برخی کارشناسان معتقدند که بازگشت اقدام تقابلی و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، محتمل‌ترین نتیجه این نشست برای کشور خواهد بود. برخی اما حمایت چین و دیگر کشورهای همسو را امیدوارکننده می‌دانند.

 

بازار سکه

20-03

سکه در اوج 17 ماهه

سکه دیروز به جهش دلار واکنش نشان داد. با وجود بازگشایی ضعیف طلای جهانی، اما قیمت هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز دوشنبه همراه با صعود دلار 65 هزار تومان افزایش یافت و به سطح 5 میلیون و 230 هزار تومان رسید. سکه با این رشد قله 17 ماهه را تصاحب کرد. افزایش دمای احتیاط در بازارهای داخلی طی روز دوشنبه درحالی صورت گرفت که سرمایه‌ها در بازار جهانی تمایل معناداری به خرید طلا نشان ندادند. قرارگیری شاخص دلار در اوج 4 ماهه و کاهش تقاضای فیزیکی از سوی چینی‌ها طی روز دوشنبه بر اونس فشار آورد. با وجود این، نگاه سکه به دلار و مشخصا به خروجی نشست اعضای FATF تا روز جمعه است.

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند