بازار ارز

20-01

هفته پرنوسان دلار

نرخ دلار در بازار تهران پنج‌شنبه با افت 4/ 3 درصدی به 12 هزار و 750تومان رسید. دلار که هفته را در کانال 13 هزار تومان شروع کرده بود، پنج‌شنبه از این ارتفاع عقب‌نشینی کرد و افت هفتگی 8/ 2 درصدی را رقم زد. روند نزولی نرخ ارز از ساعات پایانی معاملات سه‌شنبه آغاز شد. سه‌‌شنبه شاخص ارزی کشور ابتدا تا سطح 14 هزار تومان صعود کرد؛ اما در ادامه روز با افت قابل‌توجهی مواجه شد. برخی کارشناسان مدیریت بازارساز و افزایش فعالیت خالی‌فروشان را در افت نرخ دلار موثر دانستند. همچنین به نظر می‌رسد اقداماتی چون مبادله زندانی‌ها با آمریکا، احتمال میانجی‌گری ژاپن و همچنین ایجاد کانال تبادلاتی سوئیس نیز در بهبود فضای سیاسی کشور و تغییر مسیر دلار موثر بودند.

 

بازار سکه

20-02

سکه پس از 7 هفته نزولی شد

سکه طرح جدید پنج‌شنبه به 4 میلیون و 460 هزار تومان رسید و افت هفتگی 6/ 2 درصدی را تجربه کرد. سکه و دلار هفته گذشته را صعودی آغاز کردند، اما از سه‌شنبه بر مدار نزولی قرار گرفتند. اگرچه انتظار می‌رود دلار همچنان عامل اصلی در تعیین مسیر سکه باشد، اثرگذاری قیمت طلای جهانی بر سکه به خصوص در ابتدای هفته جاری دور از انتظار نخواهد بود. پنج‌شنبه اقدام فدرال رزرو درخصوص عدم تغییر نرخ بهره و ثابت نگه داشتن احتمالی آن در سال آینده موجب صعود طلا تا نزدیکی سقف یک ماهه شده بود. اما اظهارات ترامپ درباره نزدیک شدن به توافق با چین به کاهش محسوس قیمت طلای جهانی انجامید. نهایی‌سازی این توافق می‌تواند از اتفاقات مهم این روزهای بازار جهانی طلا باشد.

 

بازار نفت

20-03

نفت بر اوج سه ماهه

قیمت طلای سیاه جمعه به اوج حدود سه ماه اخیر خود رسید. بهای هر بشکه نفت‌خام آمریکا ساعت 16 روز گذشته با رشد یک درصدی به 7/ 59 دلار رسید. نفت برنت هم توانست از مرز 65 دلار عبور کند. پنج‌شنبه اظهارات ترامپ درخصوص نزدیک شدن به توافق با چین موجب رشد قیمت نفت شد. برخی رسانه‌ها هم دیروز به نقل از منابع آگاه از دستیابی این دو کشور به فاز اول توافق تجاری خبر دادند. با وجود این، کاخ سفید هنوز به‌طور رسمی چنین خبری را تایید نکرده است. از سوی دیگر، آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود رشد 700 هزار بشکه‌ای ذخایر نفت در سه ماه ابتدایی 2020 را با وجود کاهش تولید اوپک‌پلاس غیرقابل اجتناب دانست.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند