بازار سهام

بازدهی ۸۰ درصدی سهام

شاخص کل بورس تهران در آخرین جلسه معاملاتی هفته با رشد ۱۷۱۴ واحدی (معادل ۵/ ۰ درصد) به کانال ۳۲۲ هزار واحد رسید. به این ترتیب بازدهی بورس از ابتدای سال به ۸۰ درصد رسید. به‌نظر می‌رسد رشد دنباله‌‌دار دماسنج بازار سهام که ۱۳ روز کاری به طول انجامیده است، در پی انتظارات تورمی و روند صعودی قیمت‌ها در بازارهای موازی رقم خورده است. با وجود رشد نسبتا پرقدرت نماگر اصلی بازار سهام، روز گذشته بسیاری از نمادها در گروه‌های بزرگ‌تر بورسی مانند صنایع محصولات شیمیایی و فرآورده‌های نفتی با افزایش فروش روبه‌رو شدند. از سوی دیگر نگاهی به پربازدیدترین نمادهای چهارشنبه نشان می‌دهد همچنان نمادهای با شناوری کمتر با اقبال معامله‌گران مواجهند. روز گذشته شاخص کل هموزن رشد چشمگیر ۹/ ۱ درصدی را تجربه کرد و رکورد تاریخی خود را به سطح بالاتری ارتقا داد.

11 (1)

 

بازار ارز

صعود نرخ‌های ارز در تهران و دبی

دلار در بازار تهران ساعت ۱۶ چهارشنبه به ۱۲ هزار و ۹۲۰ تومان رسید. به این ترتیب شاخص ارزی کشور با عبور پرقدرت از مرز مقاومتی ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی، در اوج نزدیک به ۵ ماه گذشته قرار گرفت. نرخ حواله درهم دیروز معاملات را با جدیت آغاز کرد و ساعت ۱۶ تا سطح ۳ هزار و ۵۵۰ تومان رشد کرد. به‌نظر می‌رسد یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر نرخ ارز در روزهای اخیر، رشد نرخ درهم امارات بوده است. از سوی دیگر بازیگران فنی بازار ارز همچنان معتقدند روند صعودی دلار در ماه اخیر به‌صورت پله‌ای بوده و این رشد در کنار اصلاح متناوب کوچک در برخی روزها منجر به پایداری بیشتر روند صعودی نرخ ارز شده است. حضور فعال‌تر بازارساز در روزهای آتی سناریوی دیگر برخی تحلیلگران برای آینده دلار است.

11 (2)

 

بازار سکه

قیمت سکه در کانال جدید

روز گذشته قیمت سکه تا ساعت 16 به 4 میلیون و 520 تومان رسید. به این ترتیب صعود 4/ 2 درصدی سکه موجب شد تا قیمت آن وارد کانال جدیدی شود. به‌نظر می‌رسد صعود قیمت طلا در پی افزایش ۹/ ۱ درصدی نرخ دلار در بازار تهران رقم خورد؛ با وجود این قیمت اونس طلای جهانی نیز حمایت مضاعفی از قیمت سکه به‌عمل آورد. روز گذشته نرخ دلار داخلی تا نزدیکی کانال ۱۳ هزار تومان پیش رفت. طلای جهانی هم با افزایش نااطمینانی‌ها از روند مذاکرات تجاری پکن و واشنگتن در اوج قیمتی هفته‌های اخیر قرار گرفت. به این ترتیب در صورت تداوم روند صعودی نرخ ارز داخلی و از سوی دیگر افزایش نااطمینانی‌ها از اقتصاد جهانی و رشد بیشتر قیمت طلا، افزایش بیشتر قیمت سکه در روزهای پیش‌رو دور از انتظار نخواهد بود.

11 (3)

 

بازار طلای جهانی

نوسان اونس روی گفتار ترامپ

اونس طلای جهانی ساعت 16 چهارشنبه به قیمت1477 دلار معامله شد. صبح چهارشنبه طلا تا سطح 1483 دلار هم صعود کرد تا در سقف قیمتی نزدیک به یک ماه اخیر قرار گیرد. در ادامه روز طلا از این سطح اندکی عقب‌نشینی کرد؛ با این حال همچنان رشد4/ 0 درصدی را نسبت به سه‌شنبه به ثبت رساند. صعود قیمت فلز زرد در پی اظهارات ناامیدکننده رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر بازرگانی این کشور درباره مذاکرات تجاری با چین اتفاق افتاد. ترامپ سه‌شنبه اعلام کرد ترجیح می‌دهد این توافق تجاری به بعد از انتخابات سال آینده ایالات‌متحده موکول شود. وی همچنین در آخرین اقدام خود تعرفه‌هایی بر واردات کالاها از سه کشور برزیل، آرژانتین و فرانسه وضع کرد. به این ترتیب با افزایش تقاضای فعالان بازار جهانی برای یک پناهگاه امن سرمایه‌گذاری، قیمت طلا افزایش یافت.

11 (4)

 

بازار اوراق مسکن

علاج رکود بازار مسکن

روز گذشته قیمت هر ورق تسهیلات مسکن دی 96 با رشد 4/ 0 درصدی در کانال 38 هزار تومان باقی ماند. این درحالی است که قیمت این ورقه وام مسکن سه‌شنبه 3 درصد افت قیمت را تجربه کرده بود. با وجود این، چهارشنبه مجموع 24 امتیاز وام مسکن معامله‌شده به‌طور متوسط 4/ 0 درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. قیمت 6 مورد از این «تسه»ها در آخرین معامله به کف مجاز روزانه رسید که می‌تواند نشانی از تداوم روند نزولی اوراق وام مسکن در آغاز هفته آینده باشد. کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در آخرین اقدام انجام شده طی نامه‌ای از رئیس‌جمهور درخواست کردند برای خروج بازار مسکن از رکود فعلی، سقف وام مسکن به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و مهلت بازپرداخت وام هم از ۱۲ سال به ۲۰ سال تغییر یابد.

11 (5)

 

بازار نفت

دو سیگنال مثبت بازار نفت

نفت‌خام وست‌تگزاس ساعت 16 چهارشنبه به1/ 57 دلار به ازای هر بشکه رسید و در آستانه نشست اوپک رشد چشمگیر5/ 2 درصدی را تجربه کرد. اوپک و متحدانش (از جمله روسیه) پنج‌شنبه و جمعه درباره سرنوشت توافق نفتی قبلی خود تصمیم‌گیری خواهند کرد. وزیر نفت عراق سه‌شنبه اعلام کرد بسیاری از اعضای این گروه سناریوی تعمیق کاهش تولید را به تمدید توافق قبلی ترجیح می‌دهند. همچنین به عقیده کارشناسان، عربستان برای عرضه اولیه قریب‌الوقوع سهام آرامکو در نظر دارد سیگنال‌های مثبت به بازار نفت ارسال کند؛ از این‌رو سعودی‌ها نیز خواستار کاهش بیشتر تولیدات این گروه هستند. از سوی دیگر آمار موسسه API از موجودی تجاری نفت آمریکا این هفته کاهش بیشتر از انتظار ۷/ ۳ میلیون بشکه‌ای را به ثبت رساند که سیگنال مثبت دیگری برای طلای سیاه به‌شمار می‌رود.

11 (6)

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند