آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۷۴

 • متهم آمریکایی تلاطم قیمت‌ نفت

  دنیای اقتصاد: زمانی تنش‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه مانند آتشی زیر قیمت نفت بود و حتی اگر اثر فوری بر قیمت‌ها نداشت اما دورنمای عرضه را تهدید می‌کرد. اما حالا این سمت تقاضا است که منشأ شوک‌های زیادی برای بازار جهانی نفت شده. در واقع با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری آمریکا، شوک‌های زیادی به واسطه سیاست‌ها و اقدامات او به سمت تقاضای بازار نفت وارد شده است. جولیان لی، تحلیلگر بلومبرگ با مقایسه تنش‌های خاورمیانه و توییت‌های ترامپ، این نکته را استخراج کرده که «صحبت‌های ترامپ» بیش از تهدیدهایی که برای مسدود شدن تنگه هرمز وجود دارد، بازار نفت را متلاطم می‌کند.
 • نقش بانک آلمانی در توقیف ۲ نفتکش چینی حامل گاز مایع ایران در سنگاپور

  دنیای اقتصاد: اخیرا اخبار جسته‌گریخته‌ای از توقیف دو نفتکش چینی حامل ال‌پی‌جی ایران توسط سنگاپور منتشر شده است. روز گذشته نیز گزارش‌هایی در تایید این خبر منتشر شد که این توقیف را در پی درخواست یک بانک آلمانی می‌دانستند. بر اساس گزارش بلومبرگ، بانک «نورد ال‌بی» که دفتر مرکزی آن در هانوفر آلمان قرار دارد، ماه گذشته اسنادی مبنی بر عدم بازپرداخت یک قرارداد وام ۳۰ میلیون دلاری از سوی مالک چینی این دو نفتکش به دادگاه عالی سنگاپور ارائه کرده است تا این کشتی‌ها را توقیف کند. این بانک آلمانی در اسناد خود همچنین مدعی است که کلوپ بیمه‌ای P&I واقع در لندن اعلام کرده که بیمه این نفتکش‌ها از اواخر ماه ژوئن به دلیل حمل محموله‌هایی از ایران منقضی شده است.
 • «تائب» مدیرکل امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت شد

  شانا: وزیرنفت در حکمی محمد تائب را به سمت مدیرکل امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت منصوب کرد. در حکم بیژن زنگنه به محمد تائب آمده است: «با توجه به تعهد، صلاحیت و تجربیات جنابعالی، به موجب این حکم به‌عنوان «مدیرکل امور اوپک و مجامع انرژی» منصوب می‌شوید. امید است با اتکال به ایزد متعال در انجام امور محوله و اهداف عالیه مورد نظر وزارت نفت موفق و موید باشید.»محمد تائب از فروردین‌ پارسال تاکنون سرپرست این اداره کل بوده است.
 • کاهش قیمت نفت سبک عربستان درآسیا

  ایسنا: عربستان سعودی قیمت نفت سبک خود را که در سپتامبر به مشتریان آسیایی عرضه می‌کند کاهش داد. شرکت دولتی آرامکو اعلام کرد قیمت گرید «عرب لایت» در سپتامبر ۷۵ سنت در هر بشکه نسبت به اوت کاهش پیدا می‌کند و یک دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه بالاتر از میانگین قیمت نفت عمان/ دبی خواهد بود. اما قیمت فروش رسمی «عرب لایت» به شمال غربی اروپا ۲ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه نسبت به اوت افزایش پیدا می‌کند. بر اساس گزارش رویترز، همچنین قیمت فروش نفت سبک عربستان سعودی به آمریکا در سپتامبر ۲ دلار و ۸۵ سنت بالاتر از شاخص قیمت ASCI خواهد بود و نسبت به اوت تغییری نشان نمی‌دهد.
 • محدود شدن کارت سوخت جایگاهداران

  فارس: مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به محدود شدن کارت جایگاهداران در ۴ کلان‌شهر گفت: هم اکنون امکان سوخت‌گیری با کارت جایگاهداران به میزان ۶۰ لیتر وجود دارد که این مقدار اندکی کاهش می‌یابد.شهرام رضایی گفت: طبق اعلام قبلی، همه هموطنان دارنده کارت هوشمند سوخت از تاریخ ۲۰ مرداد ملزم به استفاده از کارت خود به جای کارت جایگاهداران هستند. وی با اشاره به محدود شدن کارت هوشمند جایگاهداران در تهران، اصفهان، کرج و تبریز، گفت: کارت جایگاهداران فعلا برای کسانی که هنوز کارت هوشمند سوخت دریافت نکرده‌اند حذف نمی‌شود، اما استفاده از کارت جایگاهداران محدود خواهد شد. به گفته رضایی، این محدودیت‌ها به تدریج بیشتر خواهد شد. مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به هموطنان توصیه کرد از هم اکنون از کارت هوشمند سوخت خود استفاده کنند تا آمادگی لازم در کشور برای استفاده از کارت هوشمند سوخت به جای کارت جایگاهداران فراهم شود.
 • نقش مدیریت حقوقی در توسعه شرکت‌های پتروشیمی

  گروه بنگاه‌ها: اولین نشست هم‌اندیشی مدیران امور حقوقی شرکت‌های پتروشیمی منطقه پارس جنوبی به میزبانی شرکت پتروشیمی جم برگزار شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی جم این نشست، با حضور بیش از ۳۰ مدیر حقوقی از شرکت‌های مستقر در منطقه پارس جنوبی در محل مجتمع پتروشیمی جم برگزار شد.محمدرضا سعیدی، مدیر عامل پتروشیمی جم در این هم‌اندیشی گفت: مزیت رقابتی یعنی برتری در کارآیی شرکت در مقابله با سایر شرکت‌ها که روش‌های مختلفی برای این برتری وجود دارد.وی با طرح این سوال که آیا فعالیت‌های حقوقی و مدیریت حقوقی می‌تواند سبب مزیت رقابتی یک شرکت شوند، افزود: به اعتقاد من، شرکت یعنی محل عقد قرارداد در جهان امروز هر شخصی مدیریت عقود و توافقات را بهتر انجام دهد، به منافع بیشتری دست می‌یابد.

بیشتر