آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۷۵

 • سه پیامد جنگ تجاری برای نفت

  دنیای اقتصاد: نگرانی از تنش‌های تجاری همچنان در حال اثرگذاری بر بازار نفت است. روز دوشنبه به‌عنوان اولین روز معاملاتی هفته در بازارهای جهانی قیمت نفت افت قابل‌توجهی را تجربه کرد و نفت برنت برای اولین بار در ۱۴ ماه گذشته به زیر ۶۰ دلار بر بشکه سقوط کرد، اما به نظر می‌رسد تحت تاثیر سه پیامد احتمالی جنگ تجاری برای بازار نفت، سقوط به زیر مرز ۶۰ دلار پایان افت قیمت‌ها نباشد.
 • خودروهای برقی؛ حریفی ضعیف در مقابل نفت؟

  دنیای اقتصاد: رقابت انرژی باد و خورشید با نفت روز به روز در حال جدی‌تر شدن است. براساس تازه‌ترین تحقیق ارائه شده از سوی BNP Paribas SA، انرژی باد و خورشید می‌توانند نسبت به بنزین (با قیمت‌های نزدیک به سطوح فعلی)، هفت برابر انرژی مفیدتری را در اختیار خودروها قرار دهند.
 • ماجرای اخذ ۱۰ هزار تومان برای تحویل کارت سوخت چیست؟

  ایسنا: در حال حاضر حدود ۷۲۱ هزار کارت سوخت در باجه‌های معطله پست مانده است که هنگام تحویل این کارت‌ها به صاحبانشان ۱۰ هزار تومان اخذ می‌شود. طبق اعلام سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این مبلغ برای تامین هزینه‌های صدور کارت و پست است.طرح استفاده از کارت سوخت شخصی از بیستم مردادماه یعنی پنج روز دیگر آغاز می‌شود؛ اما هنوز افرادی هستند که موفق به دریافت کارت سوخت خود نشده‌اند، عمده این افراد نیز کسانی هستند که در گذشته در سامانه دولت همراه ثبت نام کرده بودند و اکنون منتظر رسیدن کارت سوخت خود هستند.
 • آیا سدسازی‌های ترکیه افزایش تولید نفت عراق را متوقف می‌کند؟

  تسنیم: آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تولید نفت عراق به شرط وجود آب کافی، ثبات سیاسی و افزایش سرمایه‌گذاری می‌تواند طی ۱۰ سال آینده تا ۶ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. به گزارش اس‌اند پی گلوبال پلتس، توسعه نفتی عراق پس از آغاز به کار یک سد در ترکیه که می‌تواند جریان آب به شرکت‌های انرژی عراق را کاهش دهد، احتمالا به خطر می‌افتد. عراق دومین تولیدکننده بزرگ نفت خام اوپک است. ترکیه آبگیری یک سد برقی آبی را روی دجله در نزدیکی شهر باستانی حسن کیف هفته گذشته آغاز کرد. شرکت‌های نفتی در عراق به‌طور روز افزونی وابسته به آب رودخانه‌های دجله و فرات هستند. آژانس بین‌المللی انرژی در آوریل اعلام کرد کمبود آب می‌تواند رشد تولید نفت عراق را محدود کند.
 • مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی ادامه دارد

  شانا: مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از ادامه مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد. به‌ گزارش شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام درباره وضع کنونی توسعه میدان گازی کیش که از طرح‌های اولویت‌دار این شرکت در سال جاری است، گفت: برنامه توسعه فاز نخست این میدان به‌طور جدی و با پیشرفت مناسبی در حال پیگیری است.وی به انجام مطالعات مهندسی با هدف تعیین مسیر خط لوله و مقصد گاز تولیدی این میدان اشاره و اظهار کرد: با مشخص شدن نتیجه، منابع گازی تولیدی به پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی یا پالایشگاه گاز فجر جم منتقل خواهد شد.
 • صنعت نفت با بحران کمبود استعداد روبه‌رو می‌شود

  شانا: صنعت نفت و گاز ممکن است در چند سال آینده با کمبود استعداد و نیروی کار روبه‌رو شود. به گزارش پایگاه اینترنتی اویل‌پرایس، چندی پیش نظرسنجی موسسه کاریابی انرژی ارسویفت نشان داد نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، درباره احتمال بحران کمبود استعداد نگران بوده‌اند و تنها ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند درباره این مساله نگران نیستند. حدود ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان نیز اعلام کردند بحران استعداد هم‌اکنون در منطقه جغرافیایی آنها بروز یافته است.
 • مذاکرات استرالیا برای استفاده از ذخایر نفت آمریکا

  ایسنا: استرالیا سرگرم مذاکره با آمریکا برای خرید نفت خام از ذخایر نفت استراتژیک این کشور به منظور پر کردن ذخایر نفت استراتژیک خود است. روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» به نقل از آنگوس تایلور، وزیر انرژی استرالیا نوشت: استرالیا به اندازه تامین نیاز ۲۸ روز ذخایر نفت خام و بنزین دارد که بسیار پایین‌تر از استاندارد ۹۰ روزه است. در مقابل، آمریکا ذخایر نفت برای تامین نیاز به مدت ۷۰۰ روز دارد. نکته جالب این است که مذاکرات با آمریکا مربوط به انتقال نفت به استرالیا نیست بلکه دولت استرالیا درصدد تضمین دسترسی به ذخایر نفت استراتژیک آمریکا است که در چهار پایگاه در منطقه گلف کاست وجود دارند. تایلور به شبکه ABC گفت: ما نمی‌خواهیم هزینه ساخت فیزیکی ذخایر نفت را به کشور تحمیل کنیم.بر اساس گزارش اویل پرایس، استرالیا برای واردات سوخت خود به آسیا وابسته است و آسیا به نوبه خود برای تولید سوخت‌ها به نفت خام خاورمیانه متکی است. با افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، دولت استرالیا به میزان فزاینده‌ای نسبت به تامین امنیت سوخت خود نگران شده است.

بیشتر