آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۲۱

 • انتظار «کامبک» در بازار روی

  دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی: شیوع ویروس کرونا بخشی از مناسبات بازار روی دنیا را بر هم زد، به‌نحوی که سطح موجودی انبار روی بورس فلزات لندن در ژوئن سال جاری میلادی به بیشترین رقم در ۱۸ ماه گذشته رسید. شیوع ویروس کرونا باعث شد پس از ۵ سال میزان تقاضا برای این محصول از میزان عرضه آن کمتر شود و انبارهای روی دنیا شاهد روند افزایشی باشند. افت قابل توجه موجودی انبارهای شمش روی در تمام دنیا از اواخر سال ۲۰۱۸ محرک اصلی قیمت‌ها در این بازار بود اما کاهش تقاضا بر اثر شیوع کرونا تا حدی این محرک را تحت‌الشعاع قرار داد.
 • نزول هفتگی بهای شاخص‌های نفتی

  بهای نفت پس از آنکه در ابتدای هفته معاملاتی گذشته، روندی صعودی در پیش گرفته بود و نفت وست‌تگزاس اینترمدییت حتی در ساعاتی از معاملات به اوج سه ماهه خود رسید، با افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در چین، آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان امیدواری به افزایش تقاضای نفت طی ماه‌های آینده در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و ممکن است بسیاری از کشورها مجبور به بازگرداندن محدودیت‌های تردد خود شوند که تهدیدی جدی برای بازار نفت در معاملات آتی و تحویل فیزیکی محسوب می‌شود. گزارش موجودی‌های نفت آمریکا در هفته گذشته برای سومین‌بار پیاپی نشان از افزایش میزان نفت ذخیره‌شده داشت که این امر نیز تاثیری منفی بر بازار گذاشت.
 • تهدید کرونایی بازار حامل‌های انرژی

  طی هفته گذشته قیمت حامل‌های انرژی در بازار نایمکس آمریکا با کاهش تمام شاخص‌های کالایی اصلی مانند قیمت بنزین و گازوئیل همراه بود. کندشدن مجدد روند بازگشایی کسب و کارها و امکان برقراری مجدد محدودیت‌های کرونایی باعث شد تا قیمت بنزین با کاهشی حدودا ۵/ ۹ درصدی به یک دلار و ۱۵ سنت در هر گالن برسد. گازوئیل نیز ۲۵ دلار و ۵۰ سنت در هر تن کاهش قیمت را تجربه کرد تا سایه سنگین کرونا بر بازار فرآورده‌های نفتی کاملا محسوس باشد. کاهش قیمت نفت و آینده نامشخص صنعت پتروشیمی و پالایشگاه‌ها به همین دلیل نیز عامل تضعیف کننده دیگری در بازار حامل‌های انرژی است. قیمت گاز طبیعی هم در ادامه روند ناامیدکننده خود طی ماه‌های اخیر باز هم ۱۳ سنت کاهش یافت تا به بهای یک دلار و ۵۴ سنت در هر میلیون Btu معامله شود. در بورس کالایی دالیان چین نیز پلی‌پروپیلن و پی‌وی‌سی هم هفته‌ای منفی را پشت سر گذاشتند.
 • رشد هفتگی مس و آلومینیوم

  مس از ۵ روز کاری هفته گذشته موفق به کسب ۴ بازدهی مثبت شد تا هفته را با ۲۳/ ۲ درصد رشد به پایان ببرد. هرچند در هفته گذشته مس یک روز بد را با کاهش ۳۷/ ۰ درصدی نیز به ثبت رساند. از میانه ماه مارس به این‌سو قیمت مس روندی صعودی به خود گرفته چراکه تقاضا افزایش داشته و عرضه در پرو و شیلی به دلیل کرونا به‌شدت کاهش پیدا کرده است. در این میان، پیش‌بینی می‌شود در بلندمدت بهای این فلز همچنان رو به رشد باشد و در ۵ سال آینده شاهد پایداری این روند در بازار مس باشیم. آلومینیوم نیز در هفته گذشته به قیمت ۱۵۹۸ دلار بر تن رسید تا با بیش از ۲۹ دلار افزایش، رشدی ۸۶/ ۱ درصدی را رقم بزند.
 • افزایش قیمت سنگ آهن عیار بالا

  بهای میلگرد در جنوب اروپا به دلیل افزایش خرید کارخانه‌های ایتالیایی تقویت شد اما این مقطع فولادی در شمال این قاره کاهش یافت چراکه تقاضای آلمان برای آن افت محسوسی داشته است. قیمت سنگ‌آهن در چین نیز به دو سو حرکت کرد. در حالی که بهای سنگ آهن عیار پایین در هفته گذشته کاهش بیش از ۲ درصدی داشت تا زیر ۹۰ دلار در هر تن بسته شود، قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ به عنوان شاخص معیار و عیار ۶۵ در این مدت افزایش بیش از یک درصدی ثبت کردند.
 • بررسی تکنیکال زغال سنگ

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت زغال سنگ، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت زغال سنگ با حدود ۱۶ درصد افزایش از قیمت ۱۹/ ۲۱ دلار به قیمت ۶۶/ ۲۴ دلار رسید. در چند هفته پیش‌رو قیمت زغال سنگ اهداف قیمتی بالاتری مثل محدوده ۳۰ دلار را دنبال می‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم. محدوده ۱۵/ ۲۶، ۱۵/ ۲۷ و ۱۵/ ۲۷ دلار را می‌توان به‌عنوان قیمت‌های مهم مقاومتی در چند هفته آینده در نظر داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر