آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۲۰

 • چشم‌انداز خاکستری نفت شیل

  دنیای اقتصاد: شیل که در سال‌های گذشته به‌طور مداوم در حال افزایش تولید در آمریکا بود و انقلابش این کشور را به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل کرد، آینده‌ای نه‌چندان روشن پیش‌رو دارد. از طرفی این صنعت که میزان تولیدش به دلیل کاهش تقاضای ناشی از همه‌گیری کرونا با افت شدید مواجه شده، با رشد قیمت نفت به محدوده ۴۰ دلار بر بشکه خود را برای بازگرداندن چاه‌های تعطیل شده به تولید آماده می‌کند. از سوی دیگر، بسیاری از کارشناسان بر این باورند شیل برای بازیابی کامل تولید باید چند سال صبر کند.
 • گارانتی ۵ ساله بازار مس

  دنیای اقتصاد: تحلیلگران مدعی‌اند روند صعودی قیمت مس ادامه خواهد یافت البته به شرطی که در کوتاه مدت با افزایش تقاضا مورد حمایت قرار گیرد. قیمت جهانی مس از اواسط ماه مارس و با کاهش میزان تولید این فلز در معادن و ثبات تقاضا در صنایع پایین‌دستی، عمدتا ناشی از شیوع کرونا روندی صعودی را آغاز کرده است.
 • کووید-۱۹ و سرگیجه بازار نفت

  موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا و چین، امیدواری‌ها و خوش‌بینی‌ها نسبت به رشد تقاضا در حوزه انرژی را تحت تاثیر قرار داده است. افزایش پرشمار تعداد مبتلایان در ایالت‌های پرجمعیت آمریکا و افزایش هفتگی میزان ذخایر نفتی این کشور سرمایه‌گذاران حوزه نفت را بسیار نگران کرده است. ادامه این نگرانی‌ها و افزایش مجدد تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ می‌تواند باعث اعمال مجدد قرنطینه و افزایش دوباره محدودیت‌های اجتماعی شود که آینده تقاضای بازار نفت را به شدت تهدید خواهد کرد. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت هفته معاملاتی خود را با کاهشی ۲۳ سنتی به پایان رساند و به قیمت ۳۸ دلار و ۴۹ سنت در هر بشکه معامله شد و از مرز ۴۰ دلاری فاصله بیشتری گرفت.
 • هراس بنزین از تشدید بحران ویروسی

  نگرانی‌ها از شیوع موج دوم بیماری کووید-۱۹ بازار فرآورده‌های نفتی را با کاهش روبه‌رو کرد. رویترز با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای گزارشی منتشر کرد که نشانگر رشد ترافیک در چین، اروپا و آمریکا بود که خبری خوش برای کامودیتی‌هایی چون بنزین، گازوئیل و نفت سفید می‌توانست باشد. اما همزمان با انتشار این گزارش، به دلیل کاهش محدودیت‌های کرونایی شیوع ویروس رشد سریع‌تری را در پیش گرفته بود که همین امر منجر به نگرانی فزاینده بر سر بازار انرژی و احتمال بسیار زیاد اعمال محدودیت‌های اجتماعی و کاهش مجدد مصرف در این بازار شد. رویترز به نقل از تحلیل‌گران بازار نفت نوشته است: به دلیل افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در بسیاری از کسب‌وکارها بازگشت کارگران به محل کار عقب افتاده و این مساله روی میزان تقاضا برای بنزین تاثیر خواهد گذاشت. قیمت حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی تحت چنین شرایطی به صورت هماهنگ با بازار نایمکس آمریکا، هفته خود را با کاهش به پایان رساندند.
 • افزایش بهای فلزات

  افت تولید فلزات در دوران اوج پاندمی کرونا به کاهش تولید و به دنبال آن نزولی شدن عرضه فلزات در بازارهای جهانی منجر شد که این امر طی چند هفته اخیر در کنار امیدواری‌ها به کاهش محدودیت‌ها و بازگشایی صنایع، باعث افزایش قیمت فلزات در بازار فلزات لندن شد. البته باید خاطر نشان کرد که خطر کاهش قیمت‌ها به دلیل احتمال شیوع موج دوم کرونا در کمین فلزات نشسته است. از سوی دیگر به دلیل عرضه بیشتر از تقاضا برای روی در بازار فلزات لندن، قیمت این فلز نیز با کاهش ۱۵ دلار و ۵۰ سنتی در روز پایانی معاملات هفتگی رو‌به‌رو شد.
 • بررسی تکنیکال قیمت نیکل

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت فلز نیکل، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز با حدود ۷/ ۲ درصد افزایش از ۱۲ هزار و ۳۴۵ دلار به ۱۲ هزار و ۶۷۷ دلار رسید. در چند هفته آینده این فلز اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۴ هزار و ۴۰۰ دلار را دنبال می‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر