آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۲۲

 • بازار جهانی گوشت وارد فاز بحرانی شد

  دنیای اقتصاد- سعید نادری: چین در اقدامی بی‌سابقه و بحث‌برانگیز شیوع ویروس کرونا در این کشور را به مواد غذایی مرتبط کرده است. این در حالی است که بسیاری از متخصصان تاکید کرده‌اند میان شیوع کرونا و مواد غذایی نمی‌توان رابطه خاصی ایجاد کرد. مقامات گمرکی چین از تمام صادرکنندگان جهانی مواد غذایی خواسته‌اند تعهدنامه‌ای را امضا کنند که مطابق آن تمامی الزامات ایمنی برای جلوگیری از انتقال بیماری کووید-۱۹ را رعایت می‌کنند.
 • ثبات قیمت طلای سیاه

  بهای نفت در معاملات روز آغازین هفته ابتدا با کاهش مواجه شد، چراکه آمار ابتلای روزانه به کرونا رکورد زده و مجموع مبتلایان جهان از رقم نمادین ۱۰ میلیون نفر گذر کرده اما به مرور با انتشار اخبار مثبت اقتصادی از فعالیت صنعتی در چین، شاخص‌­های نفتی به سمت بالا حرکت کردند و در نهایت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶ به وقت تهران) در سطحی بالاتر از روز کاری گذشته قرار گرفتند. علاوه بر این، اطلاعات کمیسیون اروپا نیز نشان می‌دهد در همه بخش‌­های اقتصادی در قاره سبز بهبود نسبی پدید آمده و همین موضوع حس بازار را در اروپا مثبت کرده است. با این حال نفت سنگین عربی متعلق به عربستان در بازار فیزیکی با کاهش شدید روبه‌رو شد، هرچند از آنجا که قیمت این گرید نفتی با تاخیر شش ساعته منتشر می‌شود، می‌­توان انتظار داشت در ساعات بعدی بازار روند آن مشابه شاخص‌­های بین‌­المللی صعودی شود.
 • سقوط بهای نفت سفید

  نفت سفید که از آن برای تولید سوخت جت استفاده می­‌شود با تیره شدن چشم‌انداز بازگشت سفرهای هوایی به حالت عادی و احتمال کندی این روند، نزدیک به ۵ درصد کاهش قیمت را در توکیو تجربه کرد. همچنین بنزین نیز با انتشار اخبار ناامیدکننده از افزایش قرنطینه حدود ۲درصد افت کرد. شیوع کرونا در ایالت‌‌های جنوبی آمریکا منجر به اتخاذ تصمیماتی برای جلوگیری از همه‌­گیری آن شده که می‌­تواند عبور و مرور شهروندان را با محدودیت مواجه کند.
 • مس بر قله ۵ ماهه

  بهای مس در ابتدای سال عمدتا بالای ۶ هزار دلار بر تن معامله می­‌شد اما روندی کاهشی در پیش گرفت و از ۲۴ ژانویه به زیر این سطح قیمتی نزول کرد. در ماه‌­های آوریل و مارس نیز به کمترین قیمت­‌های خود رسید اما پس از آن به تدریج رشد کرد تا آنجا که در ساعاتی از معاملات جمعه در بورس فلزات لندن از ۶ هزار دلار نیز عبور کرد، اما این قیمت پایدار نماند. مس دوشنبه نیز به روند صعودی خود ادامه داد تا با ۲۷ دلار افزایش شانس خود را برای گذر از محدوده مقاومتی ۶ هزار امتحان کند.
 • افت قیمت میلگرد و نورد فولادی

  در معاملات دیروز در بورس شانگهای، میلگرد فولادی و نورد گرم با کاهش قابل­ ملاحظه قیمت روبه‌رو شدند. بازار که تعطیلات جشنواره دراگون بوت و آخر هفته را گذارنده بود، به دلیل کاهش تقاضای فولاد برای ساختمان­‌سازی با افت بیش از یک درصدی مواجه شد. در این میان، فولاد ضدزنگ برای تحویل در ماه جولای برخلاف دیگر مقاطع اندکی رشد داشت تا با ۶۵ یوآن افزایش به قیمت ۱۳۳۱۰ یوآنی برسد.
 • بررسی تکنیکال قیمت گوشت گاو زنده

  سمانه عاملی/ تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر ۱۰۰ پوند گوشت گاو زنده، نزولی با قدرت متوسط برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالای اساسی با حدود ۵/ ۶ درصد کاهش از ۴۸/ ۱۰۱ دلار به ۷/ ۹۴ دلار رسید. در چند هفته آینده قیمت گوشت می‌تواند اهداف قیمتی پایین تری مثل ۸۴ دلار را دنبال ‌کند که چهار محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها حمایت می‌گوییم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر