آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۲۳

 • آوریل شکسته در بازارهای کالایی

  دنیای اقتصاد: قیمت کالاهای اولیه یا کامودیتی‌ها در نیمه اول سال ۲۰۲۰ فراز و نشیب بسیاری داشتند. در این میان، روند قیمتی اغلب قریب به اتفاق بازارهای کالایی مشابه یکدیگر بوده است. بهای کامودیتی‌ها از قبیل نفت و حامل‌های انرژی، کالاهای کشاورزی، فلزات پایه و فولاد و سنگ‌آهن در ماه‌های مارس و به خصوص آوریل به دلیل شیوع کووید-۱۹ و قرنطینه عمومی که به کاهش مصرف انجامید، سقوط کردند.
 • فشار بازگشت تولید لیبی بر بازار نفت

  قیمت شاخص‌های نفتی تحت‌تاثیر تضعیف خوش‌بینی به چشم‌انداز تقاضا، باز‌هم کاهشی شد. افزایش موارد ابتلا در ایالت‌های جنوب و جنوب‌غربی آمریکا منجر به ناامیدی بازار از افزایش تولید شده است. از سوی دیگر نیز احتمال بازگشت تولید و صادرات نفت کشور جنگ‌زده لیبی، پس از اعلام شرکت ملی نفت این کشور و حمایت قبایل شرق لیبی از تولید مجدد فشار مضاعفی را به بازار وارد کرد،‌همچنین تصمیم ۴ شرکت بزرگ نفت دولتی چین برای تشکیل یک گروه مشترک برای خرید نفت و افزایش قدرت چانه‌زنی‌شان به‌عنوان مشتریان بزرگ هم مساله‌ای تعیین‌کننده برای آینده بازار و تغییر توازن میان تولیدکنندگان و مشتریان است. قیمت هر بشکه نفت خام سنگین ایران نیز در روز دوشنبه با ۶۹ سنت افزایش، به ۴۰ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه رسید.
 • رشد ۱۴ درصدی گاز طبیعی و امیدواری‌های بازار

  با انتشار آمار فروش مسکن در آمریکا و افزایش آن دلگرمی بزرگی به بازار فرآورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی در جهت افزایش تقاضا و بازگشت بزرگ‌ترین اقتصاد جهان پس از ضربات کووید-۱۹ به بازار وارد شد. قیمت گاز طبیعی روز گذشته و در روز نخست معاملات هفتگی با رشدی ۲۱ سنتی به قیمت یک دلار و ۷۱ سنت بسته شد و این افزایش قیمت ۱۴ درصدی شوک مثبتی را به بازار فرآورده‌های نفتی وارد کرد. حالا بازار حامل‌های انرژی منتظر گزارش موسسه نفت آمریکا درباره موجودی‌های نفت و بنزین این کشور طی هفته گذشته است که مطابق نظرسنجی رویترز، انتظار می‌رود در این هفته کاهشی باشند، البته شیوع موج دوم کرونا و اقدامات محدودکننده احتمالی فعالیت‌های عمومی هم تهدیدی برای این بازار محسوب می‌شود. قیمت پی‌وی‌سی و پلی‌پروپیلن در بازار بورس کالایی دالیان چین هم با رشد همراه بود. قیمت معاملات پی‌وی‌سی در این بازار با رشدی ۷/ ۲ درصدی روبه‌رو شد.
 • مس از مرز ۶ هزار دلاری گذشت

  قیمت مس روز گذشته در بازار فلزات لندن تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶:۳۰ به وقت تهران) با افزایشی ۶۸ دلار و ۷۵ سنتی به ۶هزار و ۳۷ دلار در هر تن رسید در صورتی که در این محدوده بسته شود، به معنای شکستن مرز ۶هزار دلاری این فلز برای نخستین بار از ماه ژانویه تاکنون است. به گزارش بلومبرگ تعطیلی یک معدن بزرگ مس دیگر در شیلی و کاهش شدید عرضه یکی از عوامل شکستن رکورد قیمتی مس از ابتدای سال تاکنون است. رشد سریع تقاضا در چین برای فلزات مختلف و امیدواری‌ها به افزایش تقاضا در سایر نقاط جهان باعث رشد قیمت فلزات در بازار فلزات لندن شده است.
 • بازگشت سنگ‌آهن پس از افت یک روزه

  پس از بارندگی‌های سیل آسا در جنوب چین و تعطیلی بسیاری از ساخت و سازها در سراسر این کشور روز دوشنبه قیمت سنگ آهن و برخی از مقاطع فولادی کاهش پیدا کردند، اما دیروز قیمت سنگ آهن تا حدودی توانست به همان وضعیت قبلی خود بازگردد و بازار مقاطع گرم و سرد فولادی کماکان گرم است. قیمت میلگرد فولادی در بازار شانگهای با رشدی ۳/ ۳ درصدی خود را به مرز ۳هزار و ۸۰۰ یوآن در هر تن رساند. در بازار فلزات لندن هم قیمت میلگرد و قراضه فولادی همانند روزهای پیشین با نوسان ۵۰ سنتی در همان حدود قیمتی گذشته خود باقی ماندند.
 • بررسی تکنیکال ذرت (بازار آمریکا)

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر ۱۰۰ بوشل (هر بوشل تقریبا معادل ۴/ ۲۵ کیلوگرم) ذرت در بازار آمریکا، نزولی ضعیف برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا تقریبا بدون تغییر بود و از ۷۵/ ۳۲۵ به ۲۵/ ۳۲۵ دلار رسید. البته در این مدت نوساناتی داشته و حتی به محدوده ۳۳۴ دلار هم رسید اما پس از آن با کاهش روبه‌رو شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر