آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۹۶

 • سایه‌روشن «آزادسازی عدالت» در بورس

  دنیای‌اقتصاد: نخستین روز از هفته نیمه تعطیل بورس تهران با افت ۷/ ۲ درصدی شاخص کل و عقبگرد این نماگر به محدوده ۹۵۹ هزار واحدی آغاز شد. در این روز بار دیگر اختلالات بی‌پایان هسته اصلی معاملات بورس، فعالان این بازار را درگیر خود کرد و سبب شد تا معاملات بورس تهران با تاخیر آغاز شود. در این میان اما اخبار منتشره درخصوص آغاز ثبت‌نام برای فروش سهام‌عدالت نیز به سنگین شدن صفوف فروش انجامید.
 • اروپایی‌ها سکاندار سرمایه‌گذاری صنعتی

  دنیای اقتصاد: روند صدور جواز سرمایه‌گذاری خارجی در اولین ماه از سال ۹۹ بیانگر آن است که با وجود تحریم‌ها، کشورهای اروپایی همچنان سکاندار سرمایه‌گذاری در کشور محسوب می‌شوند. ارزیابی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که از میان سرمایه‌گذاران خارجی پنج کشور «آلمان، اتریش، امارات، چین و ایتالیا» پیشتاز بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در ایران بوده‌اند؛ وجود تقاضا از سوی کشورهای اروپایی برای سرمایه‌گذاری در ایران در حالی است که با اعمال تحریم‌های جدید بسیاری از شرکت‌های اروپایی از حضور در ایران انصراف داده و بسیاری از شرکت‌های داخلی شرکای خارجی خود را از دست داده بودند، اما به مرور پای سرمایه‌گذاران خارجی دوباره به کشور باز شد؛ به‌طوری‌که در ماه‌های اخیر این کشورها توانستند عنوان پیشتازان سرمایه‌گذاری را از کشورهای آسیا پس بگیرند.
 • هدف تورمی امروز اعلام می‌شود؛ احتمالا ۲۰ درصد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل بانک‌مرکزی با اعلام اینکه امروز بیانیه رسمی «چارچوب هدف‌گذاری تورم» از سوی بانک‌مرکزی منتشر خواهد شد، از توافق ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها برای اعطای وام به بنگاه‌های کرونا زده خبر داد. همتی در روزهای گذشته اعلام کرده بود که پیش‌بینی بانک‌مرکزی این است که نرخ تورم از ۲۴ درصد فراتر نرود و هدف سیاست‌گذار پولی، نرخ تورم ۲۲درصدی است؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که هدف‌گذاری تورمی بانک‌مرکزی احتمالا ۲۰‌درصد خواهد بود.
 • دو تهدید پیش‌روی طلای سیاه

  دنیای‌اقتصاد- حسین راشدی: مازاد عرضه نفت در بازار به‌خصوص در ماه‌های گذشته منجر به ذخیره نفت در نفتکش‌های روی آب شد که هنوز موجودی این انبارهای دریایی برخلاف ذخایر خشکی کاهش قابل‌ملاحظه‌ای نداشته است. با این وجود، قیمت نفت به دلایل مختلف از ابتدای ماه می حدود ۷۵ درصد رشد کرده است. در صورت ادامه روند سریع بهبود نفت، این نفتکش‌ها که حامل میلیون‌ها بشکه سوخت هستند می‌توانند تهدیدی برای بازار به حساب آیند.
 • بازپرداخت بدهی‌های دوران بحران با کیست؟

  بحران‌ها تا پیش از پاندمی کرونا به یکدیگر شباهت داشتند. وقتی همگان متحد می‌شوند تا با بحران مقابله کنند، با رفع شدن خطر این اتحاد از بین می‌رود؛ آیا درمورد بحران کنونی هم چنین خواهد بود. آیا شیوع جهانی ویروس موجب تغییر جهت می‌شود؟
 • بسته قیمت خودرو باز شد

  دنیای اقتصاد: پس از حدود دو هفته بلاتکلیفی و ناهماهنگی میان نهادهای تصمیم گیر، بالاخره قیمت جدید برخی خودروهای داخلی اعلام و همزمان، اولین دوره از طرح فروش فوق‌العاده خودروسازان که ۱۱ محصول برای آن در نظر گرفته شده است، کلید خورد. اعلام قیمت‌های جدید برای طرح فروش فوق‌العاده خودروها در حالی است که هیچ اطلاعیه رسمی از سوی ستاد تنظیم بازار به‌عنوان مرجع اعلام و ابلاغ قیمت خودروهای داخلی منتشر نشده است. البته عنوان می‌شود که شورای رقابت پیش‌تر دستورالعمل قیمتی خودروها را تعیین و آن را در اختیار ستاد تنظیم بازار گذاشته و تاکید کرده که این ستاد باید نسبت به اعلام و ابلاغ قیمت‌ها اقدام کند.
 • طرح ترافیک با تخفیف ۵۰ درصدی

  دنیای اقتصاد: اجرای طرح ترافیک ویژه ایام شیوع کرونا در پایتخت در حالی از امروز از سر گرفته شده که رقم عوارض پرداختی خودروها بابت هر نوبت تردد در هر یک از دو حلقه این طرح معادل نصف مصوبه عوارض سال ۹۹ است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر