آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۹۵

 • نیما در تعقیب فردوسی

  دنیای اقتصاد: دلار در سامانه نیما در یک سال گذشته نزدیک به ۵۰ درصد رشد کرد تا بتواند خود را به قیمت معاملات خیابان فردوسی نزدیک‌تر کند. میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه، حدود یک سال پیش ۱۰هزار و ۶۶۸ تومان بود و در اواخر اردیبهشت سال‌جاری روی عدد ۱۵ هزار و ۷۰۸ تومان قرار گرفت که نشان دهنده افزایشی ۴۷ درصدی بود. این در حالی است که در بازار آزاد، دلار طی یک سال گذشته تنها حدود ۲۵ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده و از قیمت ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان به بهای ۱۷ هزار و ۶۹۰ تومان رسیده است. به این ترتیب، می‌توان گفت دلار با افزایش بیشتر در سامانه نیما توانسته است قیمت خود را طی یک سال به بازار آزاد نزدیک‌تر کند.
 • سبزترین ماه تاریخ بورس

  دنیای اقتصاد - فاطمه اسماعیلی: بورس تهران در ادامه روند توفانی خود در فروردین، معاملات اردیبهشت ماه را نیز پرقدرت به پایان رساند و پرونده این ماه با رشد ۴۳ درصدی شاخص کل بسته شد. به این ترتیب دماسنج تالار شیشه‌ای در این ماه ۲۹۶ کانال را پشت سر گذاشت و برای چند روزی نیز بر فراز سوپر کانال یک میلیون واحد ایستاد تا عنوان بهترین ماه نیم قرن فعالیت بازار سهام را به اردیبهشت۹۹ اختصاص پیدا کند.
 • زنگ خطر شیوع مجدد کرونا

  دنیای اقتصاد: به‌رغم هشدارهای مقامات کشور مبنی‌بر پرهیز از سفر در تعطیلات عید فطر، گزارش‌ها از موج سفرهای مردم به شهرهای شمالی کشور طی سه روز گذشته حکایت می‌کند. این سفرها در شرایطی صورت گرفته که از چند روز پیش مقامات وزارت بهداشت خواستار آن شده بودند که به‌دلیل خطر شیوع مجدد بیماری کرونا مردم از سفر در این ایام پرهیز کنند. با این حال روز گذشته سرهنگ نادر رحمانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک نیمه سنگین و پرحجم در محورهای منتهی به شمال کشور خبر داد و گفت: با توجه به تعطیلات عید سعید فطر شاهد بروز ترافیک پرحجم در جاده‌های شمالی کشور هستیم.
 • هشت مطالبه از دولت در عصر کرونا

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان از بیانیه این اتاق در خصوص مطالبات تجار عضو اتاق مشترک ایران و آلمان از دولت ایران برای حمایت از شرکت‌ها خبر داد. بیانیه‌ای که در هشت بند منتشر شده و البته نیم‌نگاهی نیز به بسته حمایتی دولت آلمان از کسب و کارهای آسیب دیده از بحران کرونا دارد. این بیانیه با نظرسنجی از اعضای اتاق مشترک ایران و آلمان تدوین شده است. براساس نظرسنجی صورت‌گرفته از این افراد، ۷۴ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی، اقدامات حمایتی دولت ایران از کسب‌و‌کارهای آسیب‌دیده را کافی نمی‌دانند.
 • رکوردهای ۲۴۱ روزه بارندگی‌ها‌

  دنیای اقتصاد: آنالیز کارنامه بارش‌ها در نیمه بهار سال ۹۹ چند نکته مهم از وضعیت منابع آب ایران را روایت می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود افت بارندگی‌ها (از اول مهر تا ۳۱ اردیبهشت‌ سال ۹۹) نسبت به‌مدت زمان مشابه سال قبل، سال آبی ۹۹-۹۸ به‌عنوان یکی از پربارش‌ترین سال‌ها در نیم قرن اخیر لقب گرفته است. طبق ارزیابی‌ها میزان بارش‌ها در ۲۴۱ روز ابتدایی امسال نسبت به میانگین ۱۱ساله و میانگین ۵۱ ساله رشد محسوس ۴۱ و ۳۲ درصدی را تجربه کرده است. روایت بعدی شکست رکورد بارندگی‌های ۳۲ ساله تهران است که با ثبت ۹/ ۲۹ میلی‌متر بارش در مدت ۱۸ دقیقه در ۳۰ اردیبهشت‌ماه بالاخره بعد از بیش از سه دهه رقم خورد. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بارندگی‌های دو سال اخیر توانسته یک میلیارد مترمکعب از کسری ۸/ ۵ میلیارد مترمکعب کسری سفره‌های زیرزمینی را جبران کند. ۱۵۰ تالاب ازجمله ۵۰ تالاب اصلی و مهم هم در این بازه زمانی از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شده‌اند.
 • بازار مسکن در تسلط سفته‌بازها

  دنیای‌اقتصاد: آمار اولیه درباره مشخصات معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی در شهرهای کشور اثر تسلط سفته‌بازها بر تغییرات قیمتی و حجم معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه امسال را نشان می‌دهد.
 • غول سرمایه‌گذاری جسورانه در آستانه سقوط

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‎ سافت‎بانک که معمولا به‌عنوان یکی از موفق‌ترین سرمایه‎گذاران جسور و حامی کسب‎وکارهای نوپا در اکوسیستم استارت‎آپی شناخته می‎شود، به تازگی گزارش مالی خود را تا پایان ماه مارس سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است که نشان می‌دهد درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۹ حدود چهار درصد رشد کرده است. در عین حال، بنا بر گزارش درآمدهای سافت‎بانک، در مجموع، این شرکت تقریبا ۱۳ میلیارد دلار ضرر داشته‌ است. در واقع، این نخستین ضرر این غول سرمایه‌گذاری جسورانه در ۱۵ سال گذشته بود و این درحالی است که صندوق ویژن، که توسط سافت‌بانک تاسیس و در شرکت‌هایی مانند WeWork و اوبر سرمایه‌گذاری کرده‌، هم نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار متضرر شده است. این شرکت تنها از سرمایه‌گذاری این بانک در WeWork متحمل ۷/ ۶ میلیارد دلار ضرر شده ‌است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر