آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۹۷

 • تورم هدف ۲۲ درصد شد

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی طی بیانیه‌ای چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم را اعلام و بر این اساس، هدف نرخ تورم خود را برای بازه زمانی یک‌ساله، ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی ۲ واحد درصد تعیین کرد. اگرچه کارشناسان معتقدند که هدف‌گذاری تورمی در یک بازه زمانی خاص نمی‌گنجد، اما در بیانیه بانک مرکزی و طبق گفته‌های معاون اقتصادی این بانک، نرخ تورم هدف برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده است. بانک مرکزی در این بیانیه اعلام کرد که سیاست پولی همچنان انبساطی باقی می‌ماند؛ در نتیجه باید منتظر تغییر نرخ‌ سود با توجه به هدف‌گذاری تورمی بود. نکته دیگر اینکه، سیاست‌گذار پولی متعهد شده که به‌صورت ماهانه تحولات بازار پول، نرخ تورم و حرکت سایر متغیرهای کلیدی اقتصاد را در اختیار عموم قرار دهد.
 • قفل طلا در کانال ۱۷۰۰ دلاری

  دنیای اقتصاد: طلا به‌عنوان یک دارایی عموما رابطه‌ای منفی با سایر دارایی‌ها (سهام یا املاک) دارد و در زمان بحران‌ها یا خطرات، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. این ویژگی سرمایه سرمایه‌گذاران را در برابر خطرات ناشی از رویدادهایی که بر ثروت‌‌ها تاثیر منفی دارد،‌ محافظت می‌کند. طلا منبعی ذاتی از ارزش است که می‌توان استفاده خوبی از آن در زمان عدم قطعیت در اقتصاد داشت.
 • سناریوی کرونا در تهران به پایان‌ نرسیده است

  دنیای اقتصاد: بیماری کرونا هنوز تمام نشده است اما روند بازگشایی و بازفعالیت اصناف در ایران و دیگر کشورهای درگیر با کووید-۱۹، آغاز شده است. روندی که سازمان بهداشت جهانی نسبت به سرعت آن به دلیل احتمال شیوع مجدد بیماری هشدار داده است. در همین ارتباط نیز روزگذشته مایک رایان مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت نسبت به اوج گرفتن دوباره کرونا در مناطقی که با روند نزولی شیوع روبه‌رو هستند، هشدار داد و برداشتن پیش از موعد محدودیت‌های وضع شده را در این روند دخیل دانست.
 • تامین مالی ۵۰ درصدی از بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: رشد بازار سرمایه طی هفته اخیر موجب شده تا داستان تغییر شیفت تامین منابع مالی از بانک‌ها به بازار سرمایه مجدد بر سر زبان افتد؛ تغییری که این امکان را به وجود آورد تا علاوه بر آنکه شاهد ایجاد تنوع در تامین منابع مالی باشیم، دسترسی به سرمایه مورد نیاز بنگاه‌ها نیز تسهیل شود؛ روندی که فعالان اقتصادی از آن با عنوان پوست‌اندازی در بازار سرمایه یاد می‌کنند.
 • شیفت تورم از خوراکی به غیرخوراکی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمار تورم دهکی اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد بخش اعظم تورم ماهانه دهک‌های مختلف مربوط به کالاهای غیرخوراکی و خدمات مصرفی است؛ درحالی‌که تورم ماهانه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها برای این ماه ۴/ ۰ درصد بوده است، تورم گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات مصرفی ۵/ ۳ درصد اعلام شده است. این داده‌ها درحالی منتشر شده است که تورم ماهانه فروردین برای گروه اول ۱/ ۵ درصد و برای گروه دوم فقط ۸/ ۰ درصد بوده است. افزایش تقاضای کالاهای غیرخوراکی و خدماتی، به‌دلیل کاهش محدودیت‌های اجتماعی ناشی از فروکش همه‌گیری کرونا، افزایش قیمت خودرو در این ماه، افزایش قیمت ارز و اجاره مسکن از جمله عواملی هستند که منجر به شیفت تورم به سوی گروه کالاهای غیرخوراکی و خدماتی شده است.
 • افزایش بی‌رویه واردات؛ مخل تولید

  دنیای اقتصاد: ۲۱ تشکل بزرگ مرتبط با تولید پوشاک در نامه‌ای خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، به افزایش تعداد مناطق آزاد و تبدیل این مناطق به سکوی واردات اعتراض کردند. تولیدکنندگان پوشاک در نامه‌ای خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، به افزایش تعداد مناطق آزاد اعتراض کردند.
 • نرمش مخالفان آخرهفته دو روزه

  دنیای‌اقتصاد: چهار سالی است که از در‌خواست جمعی از فعالان اقتصادی کشور برای «دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته» جهت ایجاد شرایط مناسب برای مسافرت رفتن خانوارها می‌گذرد. این درخواست که در اولین گام‌ها از سوی برخی از فعالان بخش‌خصوصی مطرح شده در یک‌ماه اخیر نیز توسط گروهی از مسوولان دولت در حوزه گردشگری مطالبه شده که هدف اصلی از این طرح رونق بخشیدن به سفر و حوزه گردشگری است. زیرا با توجه به تداوم تعطیلات دو روزه در آخر هفته میزان سفرهای داخلی روند افزایشی به خود می‌گیرد و توزیع سفر نیز به‌صورت متعادل در طول سال رخ خواهد داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر