آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۹۳

 • آرایش بورس در پسا اصلاح

  دنیای اقتصاد: بورس تهران یک بار دیگر توانست سوپرکانال یک میلیون واحد را تصاحب کند. از این رو در پایان معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل سهام با رشد ۷/ ۰ درصدی همراه شد تا دومین رشد متوالی این نماگر در هفته جاری ثبت شود. آرایش معامله‌گران اما روز گذشته دستخوش تغییراتی شد. به این ترتیب گروه‌های بزرگ بازار که از ابتدای سال جاری در کانون توجه بورس‌بازان قرار داشتند، این روزها شاهد تشدید فشار عرضه هستند و در مقابل گروه‌های کوچک‌تر با افزایش جریان پول همراه شده‌اند. این مهم سبب شد تا دیروز شاخص هم‌وزن رشد بیش از ۲ درصدی را تجربه کند. از این رو تمایل به کسب سود از تمام نوسانات بازار و جانماندن از مسیر حرکت پول‌های خرد، طی روزهای اخیر خود را به شکل افزایش تقاضا در صنایع کوچک‌تر آشکار کرده است. در مجموع اما آرایش دو روز کاری اخیر بورس‌بازان نشان می‌دهد که منابع خردی که از ابتدای رالی تاریخی بورس وارد گردونه معاملات سهام شده‌اند، عملا خیال خارج شدن و مهاجرت به بازارهای رقیب را نداشته و برای پیوستن مجدد به کانون داغ معاملات سهام لحظه‌شماری می‌کنند.
 • پاندمی، نقش اصلی دلار را خواهد زدود؟

  دنیای‌اقتصادی: پس از ۳ سال دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سوءاستفاده از موقعیت غالب آمریکا در سیستم پولی و مالی جهانی به واسطه دلاریزه بودن سیستم مالی دنیا با پاسخ فاجعه‌آمیز دولت وی به بیماری همه‌گیر همزمان کووید-۱۹ باعث افزایش فرسودگی باور به دلار خواهد شد. چنانچه روزهای امتیاز ویژه آمریکا به پایان برسد، خیلی چیزهای دیگر نیز به همین سرنوشت دچار خواهند شد.
 • صف‌آرایی شرق و غرب در ژنو

  دنیای‌اقتصاد: دولت چین که زیر فشارهای فزاینده بین‌المللی قرار دارد، مخالفت خود را با تحقیق در مورد «منشأ» کرونا اعلام کرد؛ با این حال حمایت خود را از قطعنامه اتحادیه اروپا در مورد مبارزه با ویروس کرونا را که در «مجمع بهداشت جهانی» (WHA) ارائه شد، به شکل مشروط اعلام کرد. «مجمع بهداشت جهانی» نهاد تصمیم‌گیر «سازمان بهداشت جهانی» (WHO) است که در ژنو قرار دارد.
 • وضعیت زرد برای مواد اولیه

  دنیای اقتصاد: اولین نشست اتاق بازرگانی تهران در سال ۹۹ برگزار شد. نشستی که محوریت آن را توصیف وضعیت اقتصادی کشور در بحران کرونا تشکیل داد. در عین حال موضوعاتی درخصوص تجارت خارجی کشور نیز مطرح شد. بخشی از فعالان اقتصادی حاضر در این نشست مدعی شدند که ذخیره مواد اولیه کارخانه‌های تولیدی روبه اتمام است و نسبت به این موضوع هشدار دادند. البته مسدود بودن مسیر واردات از طریق استفاده از ارز صادراتی نیز از دیگر موضوعاتی بود که آنها مورد تاکید قرار دادند. صحبت‌های فعالان اقتصادی حکایت از آن دارد که روند تخصیص ارز به کندی انجام می‌شود و از این رو روند واردات مواد‌اولیه نیز به تبع آن کند شده است.
 • کانون جدید بیماری کرونا

  دنیای اقتصاد: آمارهای وزارت بهداشت و درمان نشان می‌دهد که استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفته و به عنوان کانون جدید بیماری کرونا در کشور معرفی شده است. براساس آمارهای وزارت بهداشت و درمان، روز گذشته براساس معیارهای تشخیصی ۲۱۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و از بین مبتلایان جدید، ۴۲۴ مورد بستری و یک هزار و ۶۸۷ مورد سرپایی بودند. همچنین روز گذشته میزان فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا به ۶۲ نفر رسید.وزارت بهداشت و درمان روز گذشته اعلام کرد که میزان مبتلایان جدید کرونا به رقم ۲۱۱۱ نفر رسیده است.
 • بررسی ۱+۶ نشانه از بازار نفت

  دنیای اقتصاد: بازار نفت طی بیش از سه هفته گذشته با پیش گرفتن روندی متفاوت به سطوح بالاتری رسیده است، اما همچنان هر دو شاخص مهم نفت بیش از ۳۰ دلار از قیمت ابتدای سال‌جاری میلادی عقب هستند. سوالی که ذهن برخی را مشغول کرده این است که آیا نفت به این روند ادامه خواهد داد و اگر پاسخ مثبت باشد تا چه سطحی؟ گذشته از روند قیمتی بازار و آمار رسمی و غیررسمی از میزان عرضه و تقاضا که به‌طور مستقیم چشم‌انداز نفت را نشان می‌دهند، فعالان به نشانه‌هایی که این عوامل بنیادین را به حرکت در می‌آورند توجه می‌کنند.
 • گزارش مجلس از علل ناکارآمدی خودروسازان

  دنیای‌اقتصاد: چهارمین گزارش تحقیق و تفحص از خودروسازان در آخرین روز از عمر مجلس دهم در شرایطی قرائت شد که تفاوت این گزارش با دیگر گزارش‌های خودرویی مجلس به پیشنهاد ورود جدی دستگاه قضا به تخلف خودروسازان باز می‌گردد. اما شباهتی که گزارش یاد شده با دیگر گزارش‌های ادوار گذشته داشت قرائت آن در آخرین روز از عمر مجلس دهم بود.

بیشتر