آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۹۲

 • هدیه جمعیتی به اقتصاد ایران

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد ایران در شرایطی قرار گرفته که برای رشد بیشتر، باید از سوخت بهره‌وری، استفاده کند، چرا که روند سرمایه‌گذاری در حال تحلیل رفتن است. اتفاقا برای بهره‌وری نیروی کار، با یک فرصت بکر روبه‌رو است. تحولات ساختار سنی و افزایش جمعیت در سن کار (بین ۱۵ تا ۶۴ سال)، منجر به فرصت طلایی پنجره‌ جمعیتی در ایران شده است. در این پنجره‌، تورم جوانی جمعیت وجود دارد که پتانسیلی برای رشد شاخص‌های انسانی به حساب می‌آید. البته نیروی کار بیشتر، سالم‌تر و با تحصیلات بهتر تنها در حالتی می‌تواند به نفع اقتصاد تمام شود که حتی کارگران مازاد نیز به کار گرفته شوند.
 • وعده ثبات به بازارها

  دنیای‌اقتصاد: «ثبات لازم در بازارها برقرار خواهد شد.» رئیس‌کل بانک مرکزی در روزی که دلار بازار آزاد به کانال ۱۸ هزار تومانی نزدیک‌تر شد،‌ با پذیرش دشوار بودن شرایط، وعده داد که ثبات به بازارها باز خواهد گشت. عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی عنوان کرد، وضعیت امروز بازارها در اقتصاد کشورمان حتما سخت‌تر از مرداد و شهریور۹۷ نیست؛ در واقع رئیس‌کل به‌صورت غیر مستقیم این نکته را مطرح می‌کند که زمانی که شرایط به آن دشواری بود، بازارساز توانست با اقدامات و تدابیر خود قیمت را مدیریت کند؛ پس در شرایط فعلی که اوضاع به دشواری سال ۹۷ نیست‌، باز هم می‌تواند ثبات را به بازار بازگرداند.
 • جابه‌جایی بزرگ در صف‌های بورسی

  دنیای اقتصاد: پس از ثبت چهار افت متوالی در کارنامه بورس تهران و عقب‌نشینی بیش از ۷درصدی نماگر اصلی این بازار از اوج تاریخی خود، روز دوشنبه شاهد رشد شاخص کل این بازار بودیم. از این رو در سومین روز معاملاتی هفته، شاخص کل با رشد بیش از ۲۶ هزار واحدی، به ارتفاع ۹۹۵ هزار واحد بازگشت. نکته قابل توجه معاملات روز گذشته بازار سهام، تغییر جبهه صف‌نشینان و رشد یکدست قیمت‌ها بود.
 • مسیر سبز و قرمز در واردات

  دنیای اقتصاد: سرپرست جدید وزارت صمت، مسیر سبز و قرمز واردات را مشخص کرد. اظهارات حسین مدرس خیابانی حکایت از سیاست‌های انقباضی این وزارتخانه در حوزه واردات دارد. سیاست‌هایی که اگرچه پیش از این نیز به‌واسطه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی اعمال می‌شد، اما تاکید سکان دار جدید وزارت صمت، نشان از تشدید این سیاست‌ها دارد. به گفته مدرس خیابانی، تنها مواد اولیه تولید و تجهیزات ماشین آلات مورد نیاز کارخانه‌ها از مسیر سبز وارد می‌شوند و کالاهای غیرضرور و دارای مشابه تولید داخلی به علاوه کالاهای لوکس به هیچ عنوان اجازه واردات نخواهند داشت.
 • ضرب‌الاجل ۶۳ روزه برای رفع تعهد ارزی

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل جدیدی برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان از سوی بانک مرکزی اعلام شد. بر اساس ضرب‌الاجل اعلامی از سوی سیاست‌گذار پولی، فعالان صادراتی تا پایان تیرماه سال ۹۹ فرصت دارند نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود که مربوط به سال ۹۸ می‌شود اقدام کنند، در غیر این صورت مشمول محدودیت‌هایی می‌شوند که در بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات و نحوه رفع تعهد ارزی تعیین شده است.
 • دستاورد بزرگ پزشکی محققان ستاد اجرایی فرمان امام در سلول درمانی

  محققان ستاد اجرایی فرمان امام موفق شدند از طریق روش سلول درمانی، ۲۲ بیمار کرونایی بستری را در زمانی کوتاه‌تر از روش‌های قبلی درمان کنند. محمدحسین زیرک‌ساز مدیرعامل شرکت سل‌تک فارمد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام با اعلام این خبر گفت: بعد از دستور مقام معظم‌رهبری مبنی‌بر بسیج تمامی امکانات برای مقابله با کرونا و دستورالعمل رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، کار تحقیق روی درمان این ویروس را از طریق سلول درمانی آغاز کردیم و توانستیم با به‌کارگیری نیرو و دانش داخلی روندی را برای مهار این ویروس پیدا کنیم.
 • ۱۰ مقصد اول توریست‌های ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: «سازمان جهانی گردشگری» (UNWTO) تازه‌ترین ارزیابی خود را از چشم‌انداز گردشگری بین‌المللی منتشر کرد. بر اساس این ارزیابی که در قالب هجدهمین نسخه از گزارش «شاخص جهانی گردشگری» منتشر شده، برای اولین بار در طول تاریخ، ۱۰۰ درصد مقاصد گردشگری جهان در واکنش به پاندمی «کووید-۱۹» محدودیت‌های مسافرتی اعمال کردند، محدودیت‌هایی از جنس بستن جزئی یا کلی مرزها به روی گردشگران و تعلیق پروازهای هوایی. بر این اساس طبق سناریوهای کنونی، پیش‌بینی می‌شود در مجموع سال ۲۰۲۰ ورود گردشگران خارجی بین ۵۸ تا ۷۸ درصد کاهش داشته باشد، بسته به سرعت کنترل بیماری، تداوم محدودیت‌های مسافرتی و بازگشایی مرزهای ملی. این به آن معنی است که تا پایان سال ۲۰۲۰ تعداد گردشگران بین‌المللی تا ۱/ ۱ میلیارد نفر کاهش خواهد یافت، کاهشی که منجر به از دست رفتن ۲/ ۱ تریلیون (هزار میلیارد) دلار درآمد و به خطر افتادن ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون شغل مستقیم می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر