آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۴۵۹

 • وال‌استریت و لمس ‌قعر دوره بحران

  دنیای اقتصاد: عملیات فرار بازارهای جهانی سهام از ثبت بدترین بازدهی ماهانه از دوره بحران مالی دهه گذشته با انتشار چشم‌انداز ناامیدکننده شرکت‌های بزرگ بخش تکنولوژی با شکست مواجه شد. شرکت‌هایی از جمله آلفابت (گوگل) و آمازون چشم‌انداز منفی از روند آتی خود ارائه دادند و اثر گزارش مثبت نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را از متوقف کردن نزول وال‌استریت بازداشتند. بازدهی منفی ۳ شاخص‌ اصلی وال‌استریت تنها یک گام کوچک تا ثبت رکورد نزول ماهانه بازار سهام نیویورک ظرف ۱۰ سال اخیر فاصله دارند. شاخص «نزدک کامپوزیت» با افت ۱۱ درصدی به این رکورد رسید. از طرف دیگر شاخص «S&P ۵۰۰ » با ثبت بازدهی منفی ۱۱ درصدی از اوایل سال ۲۰۰۹ میلادی دچار چنین وضعیتی نشده بود و شاخص «میانگین صنعتی داوجونز» نیز با نزول نزدیک به ۹ درصدی خود از فصل ابتدایی سال ۲۰۱۰ تاکنون بدترین ریزش ماهانه خود را تجربه کرده است.
 • رشد موقت در بازار ارز؟

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، نوسان‌گیران موفق شدند قیمت دلار را برای لحظاتی از مرز مقاومتی اول (عدد ۱۴ هزار تومانی) عبور دهند، ولی شاخص ارزی همچنان گرفتار حبس ۲۰ روزه باقی ماند. روز شنبه، دلار حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی قیمت ۱۳هزار و۹۸۰ تومانی قرار گرفت که افزایش ۲۳۰ تومانی را نسبت به روز انتهایی هفته گذشته نشان می‌داد. ورود مقطعی دلار به کانال ۱۴ هزار تومانی در حالی رخ داد که قیمت این ارز سه روز متوالی در کانال ۱۳ هزار تومانی نوسان کرده بود و حدود ۲۰ روز نیز هست که از دو کانال ۱۳ و ۱۴ هزار تومانی خارج نشده است.
 • تازه‌واردهای تجارت در دست‌انداز

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری در دستوری به وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که بهبود فضای کسب‌ و کار نباید از دستور کار حذف شود. این نامه پس از نامه ارسال شده از سوی رئیس اتاق تهران به اسحاق جهانگیری درخصوص ممانعت از ثبت‌سفارش کارت‌های بازرگانی صادر شده از ابتدای سال ۹۷، به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است.
 • تغییر کانون بازار نفت

  دنیای اقتصاد: نفت در هفته‌ای که گذشت مانند دو هفته پیش از آن، در مسیر کاهشی معامله شد و سومین هفته منفی بازارهای جهانی طلای سیاه رقم خورد. حال قیمت‌ها نسبت به اوایل ماه جاری میلادی، بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است. جنگ تجاری بین آمریکا و چین، رشد موجودی انبارهای نفتی، افت بازارهای سهام، ضعف اقتصاد جهانی به‌خصوص در بازارهای نوظهور، افزایش شاخص دلار به دنبال تداوم سیاست‌های انقباضی در بانک مرکزی آمریکا و ضعف اقتصادی در اتحادیه اروپا همگی سیگنال ضعف تقاضا به بازار نفت مخابره می‌کنند.
 • انعکاس قیمت‌گذاری دستوری در آیینه بورس

  دنیای اقتصاد: اعلام زیان بزرگ دو خودروساز اصلی کشور در نیمسال مالی نخست امسال در شرایطی است که به گفته مدیران صنعت خودرو، ریشه این ماجرا در افزایش هزینه‌های تولید و قیمت‌گذاری دستوری است، بنابراین نجات از این بحران نیز آزادسازی قیمت را می‌طلبد.
 • پایان پرحاشیه!

  دنیای‌اقتصاد: صدا و سیما در ماه‌های اخیر مدام درگیر حاشیه می‌شود و در این میان نقش شبکه سه به‌عنوان یک شبکه پر مخاطب در شکل‌گیری این حاشیه‌ها پررنگ‌تر از شبکه‌های دیگر است. از ماجرای عدم پخش برنامه نود در دوهفته گذشته گرفته تا قسمت پایانی و عجیب سریال «دلدادگان» تازه‌ترین حاشیه‌هایی است که این شبکه با آن دست و پنجه نرم می‌کند. در ساعت‌های گذشته و با پخش آخرین قسمت از سریال «دلدادگان» مخاطبان بسیاری از پایان‌بندی این سریال نارضایتی خود را در شبکه‌های مجازی نشان دادند و برخی عوامل این سریال مجبور شدند واکنش‌هایی را نشان بدهند. این اما پایان داستان نبود و عوامل سریال «دلدادگان» در یک حرکت ناگهانی تصمیم گرفتند در یک نشست خبری به سوالات و ابهامات این مجموعه تلویزیونی پاسخ دهند. شاید کلید این نشست را هم صبح دیروز رضا رشید پور در برنامه «حالا خورشید» زد و با مرور تیتر برخی روزنامه‌ها در باره این سریال از مدیران شبکه سه خواست تا پاسخ روشنی به انتقاد‌ها بدهند.
 • رتبه ۱۱ جهانی تهران در رشد GDP گردشگری

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد: بنگاه رسانه‌ای استرالیایی «تراولر» در گزارشی، با استناد به داده‌های «شورای جهانی سفر و گردشگری»، «سازمان جهانی گردشگری» و «مسترکارت» عملکرد اقتصادی شهرهای جهان در حوزه گردشگری را بررسی کرده و از مشارکت آنها در تولید ناخالص داخلی سخن گفته است. بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی پایتخت کشورمان در صنعت گردشگری و در سال ۲۰۱۷ به‌میزان ۹ درصد افزایش پیدا کرده است و این رقم تهران را در رتبه یازدهم شهرهای جهان از حیث بیشترین رشد در تولید ناخالص داخلی حاصل شده از صنعت توریسم قرار داده است. با این حال این گزارش شهرها را بر مبناهای دیگری همچون «سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی شهر»، «سهم تولید ناخالص داخلی صنعت گردشگری یک شهر در تولید ناخالص داخلی صنعت گردشگری یک کشور» و «همچنین پربازدیدترین شهرهای جهان» نیز رتبه‌بندی کرده که در هیچ‌کدام از این موارد نام شهرهای ایرانی میان رتبه‌های برتر به‌چشم نمی‌خورد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر