آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • توصیه‌های اقتصادی امام جمعه تهران

  دنیای اقتصاد: نماز جمعه تهران که دیروز به امامت حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد برگزار شد، حاوی نکته‌ای مهم و قابل‌توجه بود؛ امام‌جمعه موقت تهران در خطبه‌های دیروز خود «بودجه» را «آینه‌ای برای چگونگی اداره کشور» دانست و در توصیه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری، از او خواست «در چند لایحه بودجه باقی‌مانده از دولت»، «بودجه‌ریزی» را «براساس عملکرد و اهداف» پایه‌ریزی کند.
 • تردید آمریکا در مورد دامنه تحریم‌های ایران

  دنیای اقتصاد: چند روز مانده به اجرایی شدن تحریم‌های ایران، دولت ترامپ بر سر یک دو راهی برای اتخاذ تصمیمی قرار گرفته است که برای کمپین ضد ایرانی وی حیاتی است و آن تحریم سوئیفت و قطع کامل دسترسی ایران به آن است. موضوعی که به گفته دیپلمات‌های اروپایی عدم شفافیت واشنگتن در این رابطه در فاصله اندک به اجرایی شدن تحریم‌ها موجب افزایش بی‌اعتمادی میان دو سوی آتلانتیک شده است.
 • علل نارسایی در تامین ارز زائران

  دنیای اقتصاد: در سال‌جاری یک اتفاق جدید به راهپیمایی اربعین افزوده شد و آن، مشکلات زوار در تامین ارز مورد نیاز بود. اتفاقی که در سال‌های گذشته سابقه نداشت و در سال‌های اخیر که اربعین به باشکوه‌ترین شکل ممکن برگزار شده بود، زوار کمبودی از جنس تامین ارز حس نکرده بودند. اما چه شد که سال‌جاری وضعیت زوار در این نیاز تغییر کرد؟ «دنیای اقتصاد» با استفاده از نظر کارشناسان به تحلیل این موضوع می‌پردازد.
 • جزئیات طرح قیمتی برای برق

  دنیای اقتصاد: مکانیزم افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف از سوی متولیان نیروی کشور تشریح شد. براساس آخرین جزئیات اعلام شده، سه مدل برای اصلاح الگوی مصرف و کنترل رفتار مشترکان پرمصرف برق تعبیه شده است.
 • سونامی پیش‌فروش خودرو

  دنیای اقتصاد: با توجه به روند کند تولید خودرو از خردادماه جاری، شرکت سایپا و ایران خودرو دو خودروساز بزرگ کشور از ابتدای شروع تحریم‌ها تاکنون، به ترتیب برای سومین و دومین بار اقدام به پیش‌فروش محصولات خود کرده‌اند، به این ترتیب براساس آمارهای منتشر شده از ابتدای سال‌جاری، سایپا در مجموع ۲۷۰ هزار دستگاه از انواع محصولات خود را پیش‌فروش کرده، این در حالی است که ایران خودرو اقدام به پیش‌فروش ۷۷ هزار و ۱۰۰ دستگاه از تولیدات خود کرده است.
 • پس‌لرزه قتل خاشقجی در گردشگری عربستان

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد: با ظهور محمد بن‌سلمان در عربستان سعودی، بسیاری از رسانه‌های غربی پیش‌بینی می‌کردند به‌موجب بلندپروازی‌های وی در جهت اصلاح سیستم فرسوده و محافظه‌کار حکومت این کشور، با وجود برخی چالش‌ها، امکان توفیق ولیعهد جوان وجود دارد. این جریان انتظار داشت که بن‌سلمان با ایجاد نظام اجتماعی و اقتصادی بازتری، سرمایه بیشتری به این کشور جذب کند و با رها کردن اقتصاد این کشور از اتکای خود به صادرات نفت، زمینه‌ساز شکوفایی حوزه‌های جدیدی همچون گردشگری در عربستان سعودی شود. اما گویا تمام این خوش‌بینی‌ها در تاریخ دوم اکتبر سال جاری به‌پایان رسید؛ روزی که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی که یکی از مهم‌ترین منتقدان جاه‌طلبی‌های شاهزاده بود، وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر هرگز زنده دیده نشد. جنجال قتل وی، هفته‌های متوالی رسانه‌های جهان را درنوردید و نگاه بسیاری را به آینده عربستان سعودی مخدوش کرد. در این میان، رسانه بریتانیایی «تلگراف» نیز با بازگشت از مواضع سابق خود که به‌موجب آن مخاطبان را به سفر به عربستان سعودی تشویق می‌کرد، در گزارشی چشم‌انداز گردشگری در این کشور را تیره و تار توصیف کرد.
 • افزایش درگاه‌های کنترل اینترنت

  دنیای اقتصاد: پیش‌نویس طرح ساماندهی پیام‌رسان‌ها هفته‌ گذشته در کمیسیون فرهنگی و کارگروه فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته است. در واقع این طرح در تیرماه سال جاری در دستور کار کمیسیون فرهنگی مجلس قرار گرفته از اوایل شهریور تدوین آن به کمیته فضای مجازی این کمیسیون سپرده شد. طرحی که قبل از رسیدن به صحن مجلس و به شکل قانون تصویب شدن خبرساز شد. خبری که به بند ۱۲ این پیش‌نویس در فصل دوم با عنوان «صیانت از حریم داده‌ها» برمی‌گردد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر