آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۸۳

 • محدوده جدید استفاده از بازنشستگان

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها دیروز یک طرح و یک لایحه مهم را به تصویب رساندند؛ طرحی در حمایت از جوانان و لایحه‌ای در حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان. نمایندگان مجلس صبح دیروز جلسه علنی را با بررسی طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان آغاز کردند و در اصلاح آن، استثنائاتی که برخی را از شمول این قانون خارج می‌کرد، محدود کردند.
 • خبر خوش بازار کار برای اشتغال زنان

  دنیای اقتصاد: گزارش فصل بهار مرکز آمار از بهبود شاخص‌های بازار کار برای زنان خبر می‌دهد. در درجه اول نرخ مشارکت زنان به بیشترین مقدار خود در یک دهه اخیر و به ۸/ ۱۶ درصد رسیده است. با وجود رشد ورود زنان به بازار کار، نرخ بیکاری نسبت به فصول قبلی افزایش نیافته است. شاخص دیگری که به نفع زنان در فصل بهار ۹۷ رقم خورده، سهم حداکثری زنان در کاهش بیکاران «جوان» و «با تحصیلات عالی» است. طوری که سهم زنان از کاهش ۸۲ هزار نفری بیکاران جوان ۷۷ درصد و از کاهش ۴۸ هزار نفری بیکاران تحصیلکرده ۹۸ درصد بوده است.
 • ضوابط «ضدتقلب» برای ثبت سفارش

  دنیای اقتصاد: متولیان صنعتی کشور ضوابط جدیدی برای جلوگیری از امکان سوءاستفاده و تقلب در ثبت سفارش کالا را در دستور کار قرار دادند. پس از محرز شدن تخلفات صورت گرفته در ثبت سفارش واردات کالا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای سازمان توسعه تجارت را ملزم کرد، خدمات الکترونیکی ثبت سفارش به‌طور دائم ازسوی یک کارشناس فنی رصد شود تا هرگونه حفره امنیتی، امکان تقلب و سوء استفاده به این طریق از بین برود.
 • هشت علت فرار مالیاتی

  دنیای اقتصاد: دستیابی به هدف رشد و توسعه پایدار کشور، مستلزم انجام اصلاحات بنیادی در ساختار اقتصادی ایران است و در این میان اصلاح و توسعه نظام مالیاتی، بخش لاینفک این برنامه اصلاحی است. هرچند طی سال‌های اخیر اقدامات زیادی برای توسعه نظام مالیاتی کشور انجام شده است، اما همچنان فاصله زیادی با یک نظام مالیاتی مطلوب وجود دارد. حجم قابل‌توجه فرار مالیاتی در کشور، نقش مهمی در نارسایی و عدم کارآیی نظام مالیاتی و در نتیجه عدم تحقق درآمدهای مالیاتی مورد انتظار دارد.
 • سوخت تورم در ابتدای تابستان

  دنیای اقتصاد: براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه در تیرماه به رقم ۴/ ۴ درصد رسیده، همچنین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه با فاصله گرفتن از سطح تک‌رقمی ۸/ ۱۳ درصد اعلام شده است. از این دو رقم، می‌توان دریافت که نرخ تورم نسبت به ماه‌های قبل، تغییر مسیر داده است. نکته قابل‌توجه این است که سهم نرخ تورم مسکن در ابتدای تابستان بیشتر از سایر گروه‌ها نظیر خوراکی‌ها بوده است و این احتمال وجود دارد که در سه ماه تابستان موتور تورم با سوخت تغییر قیمت بخش مسکن روشن بماند، هرچند سایر گروه‌ها نیز در شرایط آرامی از دید تورم قرار ندارند. این اثر باعث شده تورم پردرآمدها بیشتر از کم‌درآمدها گزارش شود.
 • رانت ارز مسافرتی برای کسب‌و‌کارهای سفر

  دنیای اقتصاد: بیش از ۳ ماه از سیاست‌های جدید ارزی دولت و تعیین سیاست «ارز مسافرتی» به‌عنوان محل تامین ارز مورد نیاز مسافران خروجی می‌گذرد و با شدت گرفتن اثرات منفی این سیاست بر کسب‌وکارهای فعال در حوزه صنعت گردشگری، کارشناسان همچنان بر نارسایی‌های این رویه تاکید دارند و معتقدند شیوه تامین ارز مسافران خروجی باید اصلاح شود. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که از زمان اجرای این سیاست در فروردین‌ماه سال جاری تا پایان تیرماه، دولت بیش از یک میلیارد یورو از منابع ارزی خود را به‌منظور تامین ارز مورد نیاز مسافران و گردشگران خروجی، به قیمت رسمی و بسیار ارزان‌تر از قیمت واقعی، صرف «ارز مسافرتی» کرده است؛ رقمی که در مقایسه با دیگر نیازهای ارزی کشور هنگفت است و هزینه سنگینی که در این خصوص به دولت تحمیل شده، موجب شده بسیاری در شرایط کنونی از این سیاست با تعبیر اعطای یارانه سفر به خارج از کشور یاد کنند.
 • سوپر سه- هیچ!

  دنیای اقتصاد: سفر بازی سوپرجام همچنان ادامه دارد، گرچه هنوز به ایستگاه آخر نرسیده است! بعد از آنکه استقلالی‌ها حاضر نشدند در تاریخ ۲۹ تیر بازی سوپرجام را برابر پرسپولیس برگزار کنند، سازمان لیگ نتیجه بازی را ۳ بر صفر به سود سرخپوشان اعلام کرد. استقلالی‌ها از دو جهت به این حکم معترض بودند؛ نخست اینکه آنها می‌گفتند قصد غیبت در بازی را نداشته‌اند و فقط می‌خواستند این بازی در تاریخی دیگر برگزار شود، مساله دوم هم اینکه نتایج چنین مسابقاتی را یک رکن قضایی باید اعلام کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر