آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۸۲

 • رمزگشایی از پالس روحانی به عربستان

  کامران کرمی
  حسن روحانی در سخنرانی خود در جمع سفرای ایرانی که با واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شد، پالس جدیدی را از تهران به سه پایتخت عربی ریاض، ابوظبی و منامه فرستاد که از نگاه رسانه‌ها تحول مهمی در بحبوحه بحران‌ها و تنش‌های موجود میان دو سوی ساحل خلیج‌فارس است. رئیس‌جمهوری ایران در سخنان خود گفت که «در شرایط جدید به‌دنبال اصلاح روابط عربستان، امارات و بحرین با ایران هستیم.»
 • اصلاح اقتصادی در دست انداز

  دنیای اقتصاد: پایش ملی کسب‌و‌کار که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اتاق ایران انجام می‌شود، نشان می‌دهد که شاخص فضای کسب‌و‌کار در بهار ۹۷ وضعیت بدتری نسبت به زمستان ۹۶ پیدا کرده؛ به این مفهوم که فضای کسب‌وکار برای فعالان اقتصادی نامساعدتر شده است. بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در بهار ۱۳۹۷، رقم شاخص ملی، ۱۵/ ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده است.
 • اثر نوسانات بر مبادلات چک

  دنیای اقتصاد: بر مبنای گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی در خصوص آمار چک‌‌های مبادله‌ای در خردادماه سال‌جاری، در مجموع در این ماه حدود ۹ میلیون فقره چک به ارزش حدودی ۷۸ هزار میلیارد تومان مبادله شده است. چک‌های مبادله‌ای از لحاظ تعداد و ارزش در خردادماه نسبت به اردیبهشت‌ماه کاهشی معادل ۲/ ۸ درصد و ۸/ ۱ درصد را تجربه کرده است. این کاهش در حالی اتفاق افتاده که آمار چک‌های مبادله‌ای هم در اردیبهشت‌ماه و هم در خردادماه سال گذشته افزایشی بوده است؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد نوسانات قیمتی رخ داده در سومین ماه سال‌جاری، به دلیل رسوخ انتظارات افزایشی، فرکانس گردش مبادلات و عقد قراردادها را کاهش داده است. در ماه مورد بررسی حدود ۷/ ۸۲ درصد از کل چک‌های مبادله‌ای وصول و ۳/ ۱۷ درصد بازگشت شده است. آمار چک‌های برگشتی در خردادماه اگر چه از لحاظ ارزش کمی کاهش یافته اما از لحاظ تعداد افزایش یافته است؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد نوسانات اقتصادی اخیر اثر خود را بر رفتار چک‌های مبادله‌ای با حجم اندک که عمدتا در دست کسبه‌های خرد است، گذاشته است.
 • خروج سرمایه از بازار طلا

  دنیای اقتصاد: جریان خروج سرمایه از بازار طلا، عامل اصلی تضعیف قیمت این فلز گرانبها در ماه‌های اخیر به‌شمار می‌رود. حجم دارایی‌های صندوق‌های قابل معامله در بورس که با طلا پشتیبانی می‌شود، در ماه ژوئن نزدیک به ۲ درصد افت کرد. در واقع، نزدیک به ۶۷ تن طلا از این صندوق‌ها خارج شده که به معنای کاهش تقاضا، افت جذابیت و نااطمینانی نسبت به بهترین مکان سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی است. از سوی دیگر، رابطه معکوس و معمول میان طلا و دلار در روند ماه‌های اخیر قابل مشاهده نبود. کارشناسان، تشدید عدم قطعیت نسبت به آینده شاخص دلار و اقتصاد بین‌الملل را ۲ دلیل بنیادی بروز این وضعیت عنوان می‌کنند. روند صعودی دلار در سال ۲۰۱۸ میلادی، با ارسال سیگنال عقب‌نشینی ترامپ از سیاست ارزی مبنی بر تقویت شاخص دلار آمریکا، روند آتی طلا را نیز مبهم کرده است. همزمان تشدید تنش‌های تجاری که می‌توانست به دلیل افزایش نااطمینانی در بازارها، به سود طلا عمل کند؛ اما سایر عوامل موثر بر قیمت آتی اونس مانع رشد ارزش این فلز شده‌اند.
 • سه‌ علت اصلی گرانی سفرهای داخلی

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: «نبود زیرساخت‌ها»، «عدم توزیع تعطیلات و فصلی بودن سفر» و «نرخ غیرواقعی ارز» سه عاملی است که به باور کارشناسان و فعالان گردشگری دست به دست هم داده‌اند تا سفر داخلی برای گردشگران گران تمام شود یا نسبت به سفرهای خارجی گران به نظر برسد. به عقیده این کارشناسان، کمبود زیرساخت‌های گردشگری و عدم توسعه آنها مانند حمل‌ونقل، محل‌های اقامتی، گردشگری و... موجب شده تا رقابتی در این زمینه صورت نگیرد و عدم توازن بین عرضه و تقاضا اجازه نمی‌دهد قیمت‌ها از آنچه امروز با آن مواجه هستیم کمتر شود. همچنین غیرواقعی نگه‌داشتن نرخ ارز باعث شده سفرهای خارجی نسبت به سفرهای داخلی ارزان‌تر به‌نظر برسد و گردشگر تصور کند با مبلغی که در نظر گرفته می‌تواند یک سفر خارجی با همان کیفیت و حتی بهتر و فارغ از محدودیت‌های اجتماعی نسبت به سفر داخلی داشته‌باشد. توزیع نامتوازن تعطیلات نیز به فصلی شدن سفر در ایران انجامیده و به نوبه خود باعث شده سفر در ایام اوج سفر برای مردم گران تمام ‌شود.
 • شکست صنعت سرگرمی در تلویزیون

  دنیای اقتصاد: ماجرای شکست تلویزیون در سریال‌سازی چند سال است که ورد زبان‌ها شده و جز در مواردی معدود، این سازمان عریض و طویل رسانه‌ای، نتوانسته موفقیت قابل توجهی در جلب مخاطبان سریال‌ها داشته باشد. اما موضوع فقط به سریال‌ها محدود نشده است. گویی در برنامه‌های ترکیبی هم رونق چندانی برای آنتن نمانده و مخاطبان نیز علاقه‌شان را به این برنامه‌ها از دست داده‌اند.
 • پردرآمدترین شغل‌های حوزه تکنولوژی

  دنیای اقتصاد: برای ورود به دنیای شرکت‌های برتر تکنولوژی، نیازی نیست لزوما تخصصی فنی و تکنیکال داشته باشید، اما افرادی که قابلیت‌های فنی خود را گسترش داده‌اند، می‌توانند از موقعیت‌های شغلی بسیار خوبی بهره‌مند شوند. طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط Glassdoor، این شرکت رکورد پردرآمدترین موقعیت شغلی در دنیای تکنولوژی و فناوری را بر اساس میانگین حقوق، شکسته است. این شرکت به جهت‌دهی سیستماتیک کارمندان خود در سیلیکون‌ولی و حتی فراتر از آن، معروف است به گونه‌ای که کارمندان این شرکت غالبا قادر هستند شغل خود را بر اساس میزان و نوع علاقه خود انتخاب و دنبال کنند. جایگاه شغلی برتر را در ادامه بخوانید:

بیشتر