آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۸۱

 • راه‌اندازی کارگروه اقدام ویژه بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که وضعیت کسب‌وکار کشور در بهار سال ۹۷ در مقایسه با زمستان سال گذشته نامساعدتر شده است. این درحالی است که به زودی فاز جدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران آغاز خواهد شد. دو چالش مهمی که اقتصاد کشور و به‌ویژه فعالان بخش‌خصوصی در این مقطع زمانی، برای پیشبرد فعالیت‌های‌شان در دو بُعد داخلی و بین‌المللی با آن‌ مواجه هستند. در این شرایط، کارگروه ویژه‌ای برای شناسایی، بررسی و حل مشکلات فعالان اقتصادی توسط اتاق بازرگانی ایران راه‌اندازی شده است تا گامی در جهت تقویت و تسهیل فعالیت‌های بخش‌خصوصی در مرحله بازگشت تحریم‌ها برداشته شود.
 • بازار طلا در گرو دلار

  دنیای اقتصاد: آینده مبهم شاخص دلار، روند آتی طلا را نیز گنگ کرده است. مسیر چند ماه اخیر دلار از رشد محدود شاخص حکایت دارد؛ اما تغییر نگرش و عقب‌نشینی ترامپ از برقراری دلار قوی، آینده شاخص را کاهشی نشان می‌دهد. چنانچه ترامپ بتواند دلار ضعیف را به فضای اقتصادی آمریکا بازگرداند، اونس قادر به صعود خواهد شد. تحقق این حالت درست پس از اظهارات اخیر ترامپ، به رشد قابل توجه اونس منتهی شد که همزمان با افت شاخص دلار ثبت شد.
 • تیرماه بورس در تقابل نیروها

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران اولین ماه از تابستان سال جاری را با افت ۴۲ واحدی (معادل صفر درصد) شاخص کل پشت سرگذاشت. نرخ ارز، روند قیمت‌ها در بازار‌های جهانی به دنبال تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین و همچنین ریسک‌های اقتصادی مهم‌ترین‌ عواملی بودند که طی ماه گذشته بیشترین تاثیر را در نوسان قیمت سهام بر جا گذاشتند. در این میان عرضه سهام پتروشیمی پارس، برگزاری مجامع شرکت‌ها و همچنین انتشار گزارش عملکرد فصل بهار شرکت‌ها نیز بر روند شاخص سهام بی‌تاثیر نبود. در مجموع رفت و برگشت شاخص سهام طی معاملات تیر ماه در شرایطی رقم خورد که با اوج‌گیری برگزاری مجامع و انتشار گزارش‌های عملکرد سه ماهه شرکت‌ها در روزهای پایانی ماه حالا تصویر روشن‌تری از وضعیت سودآوری شرکت‌ها که در غالب موارد درخشان و فراتر از انتظارات فعالان تالار شیشه‌ای بوده‌اند، قابل رصد است. امری که در کنار گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها طی تیرماه تا حد زیادی فضای معاملات ماه آینده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این میان ابهام در سیاست‌های ارزی دولت و ریسک بازارهای جهانی و همچنین عوامل غیر‌اقتصادی اثر‌گذار نیز در تقابل با این عوامل از نگاه سهامداران دور نخواهند ماند.
 • هشدار نفتی دوم به ترامپ

  دنیای اقتصاد: «جهان بدون اوپک» را تصور کنید؛ این موضوعی است که برخی نمایندگان کنگره آمریکا به دنبال آن هستند. آنها بر این باورند که اوپک با ایجاد انحصار در تولید نفت، قیمت‌ها را به نفع خود بالا نگه داشته است و فشار اقتصادی بسیاری به مصرف‌کنندگان بنزین در آمریکا وارد می‌کند.
 • آزادی قیمت خودرو در ازای حذف یارانه ارزی

  دنیای‌اقتصاد: زنجیره خودروسازی کشور در حال تهیه بسته‌ای پیشنهادی برای ارائه به دولت است که طبق آن، قیمت خودرو آزاد و در عوض، یارانه ارزی خودروسازان و قطعه‌سازان نیز حذف شود. آن طور که محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید، پیشنهاد مشخص زنجیره خودروسازی کشور، حذف ارز دولتی برای خودروسازان و قطعه‌سازان در ازای آزادسازی قیمت خودرو است.به گفته وی، این پیشنهاد به‌زودی به دولت ارائه خواهد شد و در صورت موافقت با آن، خودروسازان و قطعه‌سازان ارز موردنیاز خود را از بازار آزاد تهیه و در عوض، خود قیمت محصولاتشان را تعیین می‌کنند.
 • آغاز برگزاری کنسرت‌ها در مشهد؟

  مخالفت آیت‌الله علم‌الهدی، امام‌‌جمعه مشهد با اجرای کنسرت‌ها و لغو معنادار آن در شهر مشهد و دیگر شهرهای استان خراسان در سال‌های اخیر باعث شد عملا اجرای زنده موسیقی در این استان تعطیل شود.
 • تغییر دوباره الگوی مصرف اینترنت

  سیمین عزیزمحمدی
  دنیای اقتصاد: هنوز یک سال از تغییر الگوی قیمت‌گذاری اینترنت ثابت نمی‌گذرد که معاون وزیر ارتباطات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دوباره از اصلاح تعرفه اینترنت خبر داد. براساس الگویی که در حال حاضر اجرا می‌شود، تعرفه سرویس‌های غیرحجمی مبتنی بر یک مصرف منصفانه‌(Fair Usage Policy) و سقف مصرف منصفانه در بین ۱۸ شرکت فعال در ارائه سرویس به رقابت گذاشته شد. به این ترتیب، قیمت‌های جدید اینترنت در دهم آذر سال گذشته کلید خورد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر