آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۸۴

 • سه مسیر عبور از تحریم

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام، ایران را در شرایط اقتصادی جدیدی قرار داده است. اقدام دونالد ترامپ این پرسش اساسی را فراروی فعالان اقتصادی و بازار قرار داده است که خروج یک جانبه آمریکا از این توافق، شرایط کنونی را تا چه حد به شرایط پیش از برجام نزدیک خواهد کرد. اتاق بازرگانی تهران با ارئه پژوهشی در یک گردهمایی، چالش‌های خروج آمریکا از برجام را بررسی کرده و با مطالعه سیر تاریخی تحریم‌های مختلف علیه ایران، به ارائه سه راهکار برای برون‌رفت از اثرات دور تازه تحریم‌های ایالات متحده پرداخته است. انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه،‌ استفاده از خدمات مالی چین و روسیه به جای اروپا و انتقال پول از طریق بانک مرکزی اروپا، به‌عنوان راهکارهایی برای کم‌اثر کردن تحریم‌ها از سوی کارشناسان ارائه شده است.
 • توضیحات رئیس جمهور درباره ترمیم کابینه

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: دولت در روند تلاش‌های خود برای خنثی‌سازی توطئه آمریکا، اگر لازم بداند نیروهای تازه‌ نفسی را به مجموعه خود می‌افزاید. روحانی روز گذشته درجلسه هیات دولت همچنین گفت: در زمینه مسائل بانکی نیازمند تلاش و همکاری با جهان هستیم و به‌رغم توطئه‌های آمریکا، بانک مرکزی کشورمان تلاش‌های مناسبی در این زمینه داشته است. اما به‌رغم همه این تلاش‌ها شرایط امروز ایجاب می‌کند که نیروی تازه‌نفسی وارد این مقوله شود. امیدواریم با انتخاب تاکتیک‌ها و شیوه‌های مناسب، شاهد تحولات خوبی در مسائل ارزی، اقتصادی و بانکی باشیم.
 • سندرم خطرناک ترامپ‌دوستی

  دنیای اقتصاد: نتایج نشست هلسینکی قابل‌رویت است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نتوانست به خوبی از عهده آن دیدار برآید یا دست‌کم اینکه فضای منفی جلسه بسیار بالا بود اما نتیجه آن شد که او گویی مغلوب‌نشدنی و شکست‌ناپذیر از آن جلسه بیرون آمده است. به نوشته واشنگتن‌پست داستان هلسینکی همچون فردای تنفرپراکنی در شارلوتز‌ویل یا دسترسی به فیلم ضبط شده در هالیوود، ترامپ یک روز دیگر کاری را در دفتر خود سپری کرد. نظرسنجی‌های به‌دست آمده بعد از جلسه هلسینکی بسیار آموزنده و دارای نکات قابل‌توجهی است.
 • بورس در انتظار تغییر سیاست

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته جاری رشد یک درصدی شاخص کل توام با احتیاط معامله‌گران را به ثبت رساند. افزایش تنش‌های لفظی در حوزه سیاست خارجی به همراه نزدیک شدن به موعد اجرای دور اول تحریم‌های آمریکایی در کنار ادامه ابهام در سیاست ارزی دولت موجب شده تا عملا انگیزه خریداران سهام برای حضور در طرف تقاضا کاهش یابد. در همین حال، با افزایش نسبتا مستمر فاصله دلار غیررسمی با نرخ رسمی، توجیه فروش ارزهای صادراتی با نرخ دولتی هر روز کمتر می‌شود و قیمت‌گذاری کالاها در بورس کالا نیز فاصله بیشتری با قیمت آزاد پیدا می‌کند؛ ترکیبی که موجب شده عدم‌النفع شرکت‌های بورسی از محل افزایش رانت ارزی تشدید شود.
 • ارز بازار خودرو را از سکه انداخت

  دنیای اقتصاد: تکانه‌های ارز و(البته تا حدی سکه)، بازار خودرو را هم لرزانده است، تا آنجاکه خرید و فروش در این بازار به شدت افت داشته و قیمت خودروهای داخلی نیز صعودی قابل توجه را تجربه کرده است.
 • ۱۸ به امید ۲۰ !

  دنیای اقتصاد: دوران رخوت و رکود برای فوتبال‌دوستان ایرانی بیشتر از دو هفته طول کشید. بعد از پایان روزگار شیرین جام‌جهانی، از امروز هجدهمین دوره لیگ برتر باشگاه‌های کشور آغاز خواهد شد؛ مسابقاتی که اگرچه از حیث جذابیت فنی و سطح کیفی قابل مقایسه با جام‌جهانی نیست، اما سطح عمیق‌تری از عواطف میلیون‌ها ایرانی را درگیر می‌کند. از امروز دوباره فضای کل‌کل و کری‌خوانی داغ می‌شود و کورس نفسگیر مدعیان برای فتح جام، جامعه را غرق در شوق رقابت خواهد کرد.
 • معضل نگرانی از اینترنت اشیا

  عاقله ترابی
  دنیای اقتصاد: چند سالی می‌شود که واژه جدیدی به دنیای تکنولوژی وارد شده و آن «اینترنت اشیا» است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر