آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۳۲

 • ۶ پیشنهاد روحانی برای مقابله با انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس

  دنیای اقتصاد: سفر یک روزه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به استانبول برای شرکت در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی روز گذشته با بازگشت او به تهران پایان یافت. او در نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی ۶ پیشنهاد و ابتکار را برای رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی ورسیدگی به تصمیم غیرقانونی اخیر دولت آمریکا مبنی‌بر انتقال سفارتش به بیت‌المقدس مطرح کرد.
 • نقشه راه دیپلماتیک ترامپ برای فشار بر ایران

  دنیای اقتصاد: یک مقام ارشد ایالات‌متحده روز جمعه گفت که وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد برای اعمال فشار بر ایران با هدف وادار کردن مقام‌های ایرانی به بازگشت به میز مذاکره، یک «نقشه راه دیپلماتیک» طراحی کند. به گفته این مقام ارشد، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همچنین قصد دارد فردا، دوشنبه از متحدان اروپایی ایالات‌متحده و دیگر کشورها درخواست کند تا از این طرح پشتیبانی کنند.
 • دلار و سکه هم مسیر شدند

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه و دلار همسو با یکدیگر کاهش قیمت را تجربه کردند. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۸ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۹۵۳ هزار تومان رسید. افت بهای این فلز گرانبها در شرایطی رقم خورد که در ۲ روز انتهایی هفته افزایش قیمت را تجربه کرده بود. سکه روز چهارشنبه ۱۸ هزار تومان رشد کرد و روی پنج‌شنبه با افزایش ۴۱ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۶۱ هزار تومان رسیده بود. افت روز شنبه نقطه توقفی بر دو افزایش متوالی بود.
 • تسلط دلار بر بازارها

  دنیای اقتصاد: شاخص دلار آمریکا به یک سقف جدید در سال ۲۰۱۸ میلادی صعود کرد. براساس آخرین معاملات هفته بازارهای جهانی، شاخص ارز آمریکا تا ۸۳/ ۹۳ واحد تقویت شد که در ۵ ماه اخیر بی‌سابقه بود. رشد ارزش دلار در بازارها، فشار شدیدی بر طلا، یورو و ارز اقتصادهای نوظهور وارد کرد. قیمت اونس فلز زرد پس از سقوط از مرز روانی ۱۳۰۰ دلاری تا سطح ۱۲۸۵ دلاری نیز افت کرد. هرچند رشد چند دلاری فلز گرانبها در ساعات پایانی بازار هفتگی بخشی از زیان قابل توجه طلا را پوشش داد؛ اما شلوغی صف فروش، اجازه بازگشت به مرز روانی را نداد. سرمایه‌گذارانی که به تقویت ارزش طلا با توجه به تنش‌های سیاسی، مخدوش شدن مذاکرات تجاری پکن-واشنگتن و سرد شدن روند گفتمان کره‌شمالی امید داشتند، پس از آنکه این عوامل نیز طلا را حمایت نکردند، به فروش متمایل شدند. تقویت شاخص دلار، علاوه بر بازار فلزات گرانبها، بازار جهانی ارز را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. گستره نفوذ دلار منجر به ثبت بدترین ماه یورو از اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی شد و ارزهای بازارهای نوظهور نیز در مدار کاهشی چند هفته اخیر باقی ماندند.
 • «خودرو» دیگر موتور محرک اقتصاد نیست

  دنیای اقتصاد: نرخ رشد اقتصادی کشور در شرایطی طی سال ۹۳ و با کمک صنعت خودرو، مثبت شد که حالا با توجه به بالا رفتن پایه تولید (در خودروسازی) عدم توسعه بازار نقش این صنعت بزرگ در این «رشد» کمرنگ شده است.
 • انقلاب دیجیتال و ظرفیت‌های جدید ارزش‌آفرینی

  مرضيه حسيني مشاور بازاريابي، برندينگ و توسعه سبد محصول
  به اشتراک‌گذاری عنصر دیرپایی است که در روابط انسان‌ها دارای معانی متغیر است. بااین‌حال، اصطلاح «به اشتراک‌گذاری» در مقالات مربوط به اقتصاد نادر است.
 • ابزار دور زدن تحریم‌ها

  سیمین عزیزمحمدی
  دنیای اقتصاد: پدیده فیلترینگ اینترنت در ایران سابقه‌ای به اندازه حضور اینترنت در کشور دارد. با آغاز فعالیت ISPها، مسدود کردن سایت متصدیان مختلفی داشت و بعضا با محدود کردن فعالیت سایت‌ها سلیقه‌ای برخورد می‌شد، اما پس از آن فهرستی از سایت‌های غیرمجاز به ISPها ارائه شد که سیستم فیلترینگ را نسبتا یکپارچه‌تر می‌کرد. با این حال، مسدود کردن دسترسی به برخی خدمات اینترنتی از سال ۱۳۸۰ با صدور ابلاغیه «سیاست‌های کلی شبکه‌های اطلاع‌رسانی رایانه‌ای» به‌طور رسمی کلید خورد. از آن زمان، کمیته‌ای سه نفره شامل نماینده وزارت اطلاعات، نماینده وزارت ارشاد و نماینده صدا و سیما برای رسیدگی به وضعیت اینترنت تشکیل شد. نمایندگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان تبلیغات اسلامی به‌عنوان دو عضو دیگر، بعدا به این کمیته پیوستند. این کمیته در شروع کار، فهرست سایت‌های ممنوعه را به شرکت‌های تامین خدمات اینترنتی ارائه داد. البته برخی سایت‌های اینترنتی نیز به‌طور مستقل با دستور قوه قضائیه فیلتر شدند یا دفاتر آنها پلمب شد.

بیشتر