آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۳۱

 • سفر اضطراری روحانی به ترکیه

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و به‌منظور شرکت در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی عازم استانبول شد. رئیس‌جمهوری پیش از ترک تهران با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی است و آمریکا از هر زمان دیگر در جهان اسلام منفورتر است.
 • منفی‌ترین بازدهی سکه در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: سکه تمام بهار آزادی هفته گذشته بیشترین بازدهی منفی را در سال ۹۷ تجربه کرد. نزول هفتگی این فلز گرانبها در شرایطی به نزدیک ۶ درصد رسید که در آخرین روز هفته ۴ کانال رشد قیمت را تجربه کرد. روز پنج‌شنبه، سکه ۴۱ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با عبور از سطح روانی یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان خود را به قیمت یک میلیون و ۹۶۱ هزار تومان رساند. به گفته فعالان، در روزهای ابتدایی هفته موج کاهشی شدیدی در بازار وجود داشت، ولی هر چقدر به روزهای انتهایی هفته نزدیک شدیم، نیروهای افزایشی به بازار بازگشتند و با خریدهای خود قیمت را در مسیر صعود قرار دادند. از نظر برخی فعالان، مقاومت سکه در مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، اطمینان خریداران برای ورود به بازار را افزایش داد. با وجود بازگشت افزایشی‌ها به بازار در انتهای هفته میزان افت در روزهای ابتدایی هفته به اندازه‌ای بود که زمینه‌ساز ثبت بیشترین بازدهی منفی سکه شد. سکه در هفته گذشته نزدیک به ۷/ ۵ درصد از ارزش خود را از دست داد که در سال‌جاری سابقه نداشت. این فلز گرانبها دو هفته پیش حدود ۱۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود.
 • رفتارشناسی بهار بورس

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد ۳/ ۱ درصدی را تجربه کرد. به نظر می‌رسد معامله‌گران تا حدود زیادی از لاک احتیاط خارج شده‌اند. همان‌طور که در ماه‌های اخیر عامل سیاسی سد بزرگی سر راه رشد قیمتی سهام ایجاد کرده بود در شرایط کنونی امید سیاسی با وجود خروج یک‌طرفه آمریکا از برجام تا حدودی دلگرمی را میان فعالان بازار سهام نگه داشته است.
 • توافق برای خروج نیروهای خارجی

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری سوریه یک دیدار غیرمنتظره از روسیه داشت. بشار اسد روز پنج‌شنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در شهر سوچی دیدار کرد. به نوشته نیویورک‌تایمز، پوتین اعلام کرد که برای برقراری روند صلح در این کشور، نیروهای مسلح خارجی آماده خروج از خاک سوریه هستند. هنوز مشخص نیست که منظور پوتین از خروج نیروهای خارجی کدام کشورها هستند؛ اما پوتین اعلام کرد که خروج این نیروها از سوریه به جنگ در این کشور پایان خواهد داد. در سوریه برخی نیروهای خارجی حامی اسد هستند که روسیه یکی از آن کشورها است. در طرف دیگر نیز ترکیه و آمریکا قرار دارند که در این جنگ داخلی حضور پیدا کرده‌اند.
 • گوگل آینده را می‌فروشد!

  ندا لهردی
  دنیای اقتصاد: هفته گذشته ساندار پیچای، مدیرعامل شرکت گوگل در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان این شرکت روی صحنه رفت و بعضی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های جدیدشان را رونمایی کرد؛ یک دستیار صوتی هوشمند قرارهای ملاقات‌تان را به‌صورت تلفنی هماهنگ می‌کند، امکانات جدید شخصی‌سازی در سرویس نقشه گوگل و حتی قابلیت جدیدی که هنگام نوشتن یک ایمیل به شما کمک می‌کند تا جمله‌هایتان را تمام کنید.
 • آهنگ‌بازی با جام جهانی

  دنیای اقتصاد: فوتبال ایران امسال در روسیه چهارمین دوره حضور خود را در مسابقات جام جهانی تجربه می‌کند. حضوری که همواره با حواشی متعدد همراه بوده است. امسال و در آستانه آغاز رقابت‌های جام جهانی هر روز خبر تازه‌ای از انتشار یک قطعه موسیقی به مناسبت حضور ایران در این مسابقات منتشر می‌شود.
 • مجوز ورود به تبلیغات را داریم

  دنیای اقتصاد: هفدهمین دوره لیگ برتر فوتبال کشور درحالی پایان یافت که همچنان حقوق باشگاه‌ها در برخورداری از بسترهای درآمدزایی اعم از حق پخش تلویزیونی، تبلیغات محیطی، بلیت‌فروشی، کپی‌رایت و... رعایت نشده و دست باشگاه‌ها از درآمدهای مالی کوتاه مانده است. بعد از پروسه طولانی برای دریافت حق پخش تلویزیونی و عدم تحقق آن امید باشگاه‌ها به دریافت مبالغی از تبلیغات محیطی در استادیوم‌ها بود که از این محل نیز آبی برای باشگاه‌ها گرم نشد و حق و حقوق آنها درحال ضایع شدن است. بعد از اینکه فدراسیون فوتبال یک قرارداد کاملا ناموفق با مجری تبلیغات محیطی در سال ۹۳ منعقد کرد و این شرکت بخش زیادی از مبلغ قرارداد ۱۶۰‌میلیاردی خود را پرداخت نکرد، مدیران فوتبال با لغو قرارداد درصدد جبران بر‌آمدند و این بار تبلیغات محیطی را به شرکت فناپ واگذار کردند. خیلی زود مشخص شد این شرکت نیز شرایط اجرای تبلیغات محیطی را ندارد و بنابراین کار به شرکت امین سیمای کیش واگذار شد. این درحالی بود که فدراسیون برای این منظور هیچ‌گونه مزایده‌ای را برگزار نکرد! اما سرانجام این شرکت نیز بر خلاف انتظارها نتوانست تعهدات خود را عملی کند و به این شکل فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بازهم از نقطه ضعف خود آسیب دید تا حقوق باشگاه‌ها پرداخت نشود و صدای اعتراض مدیران عامل باشگاه‌ها بلند شود. جالب اینکه قرارداد تبلیغات محیطی یکی از اصلی‌ترین مباحث علی کریمی با محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون فوتبال، در مناظره معروف این دو بود. حالا که سازمان لیگ دیگر به کسی در این رابطه اعتماد ندارد تصمیم گرفته برای فصل آینده مسابقات لیگ برتر خودش بدون واسطه تبلیغات محیطی را اجرا کند.

بیشتر