Untitled-1

گزارش‌های رسمی حکایت از آن دارد که میانگین مساحت آپارتمان‌های مسکونی به اجاره رفته در شهر تهران عموما بین 70 تا 80 مترمربع است و به گفته واسطه‌ها، بیش از نیمی از متقاضیان اجاره مسکن در هنگام مراجعه به آنها، تقاضای واحدهای کوچک و میان‌ متراژ می‌کنند، چراکه رهن و اجاره پیشنهادی این واحدها با بودجه آنها هماهنگی بیشتری دارد.

علاوه بر بزرگ‌متراژ بودن موجودی آپارتمان‌های اجاری در تهران، ویژگی دوم این واحدها این است که مالکان آنها تمایل به دریافت اجاره ماهانه را در اعلام قیمت پیشنهادی خود نمایش داده‌اند. البته انعطاف برای تبدیل تمام یا بخشی از اجاره پیشنهادی به مبلغ ودیعه در اغلب موجران وجود دارد، چراکه آنها به این واقعیت واقف هستند که تقاضای اجاره در فصل پاییز به شکل سنتی پایین‌تر از سه فصل دیگر است. با این حال اغلب موجران حاضر در بازار کنونی ترجیح داده‌اند در اعلام قیمت پیشنهادی خود، مبلغی به عنوان اجاره ماهانه در نظر بگیرند.

در مجموع از این دو ویژگی می‌توان این طور برداشت کرد که موجران آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ تمایل بیشتری به دریافت اجاره ماهانه در کنار ودیعه دارند و اولویت آنها عرضه به صورت رهن کامل نیست.

برخی از واسطه‌ها در توضیح علت این نوع اعلام اجاره پیشنهادی توضیح می‌دهند که موجران به این واقعیت پی برده‌اند که اگر قرار باشد در آگهی ملکی، ارزش اجاری ملک را به صورت رهن کامل اعلام کنند، رقم به حدی بالا خواهد بود که از استطاعت گروه زیادی از متقاضیان اجاره خارج است. اما اعلام رقم پیشنهادی به صورت ترکیبی از رهن و اجاره با استطاعت پرداخت مستاجران بیشتری هماهنگ است و در نتیجه آنها قیمت اولیه را به این شکل اعلام کرده و در عین حال اغلب حاضر به تبدیل آن بر اساس تمایل مستاجر هستند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند