به گزارش «ایسنا» جلال ملکی با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است که ضوابط ایمنی درباره ساختمان‌ها در حال اجرا است، افزود: ساختمان‌های ۶ طبقه به بالا با کاربری مسکونی و یک طبقه به بالا با کاربری غیرمسکونی باید تاییدیه آتش نشانی اخذ کنند. حتی ساختمان‌های مسکونی زیر ۶ طبقه نیز در صورتی که بیش از ۲۰ واحد در آن وجود داشته باشد در مرحله اول اخذ جواز، باید تاییدیه آتش‌نشانی دریافت کنند.

ملکی با بیان اینکه یکی از آیتم‌های دریافت پایان کار شهرداری، اخذ تاییدیه ایمنی آتش نشانی است، توضیح داد: در حین ساخت ساختمان، آتش نشانی دو تا سه بار از روند ساخت بازدید می‌کنند و در انتها نیز هنگام دریافت پایان کار شهرداری، با تعامل خوبی که با شهرداری اتفاق افتاده ابتدا باید تاییدیه ایمنی آتش نشانی دریافت کنند تا بعد از آن پایان کار شهرداری صادر شود.

به گفته ملکی از آنجا که تایید ایمنی ساختمان با جان مردم در ارتباط است، آتش نشانی در این مساله هیچ ملاحظه‌ای ندارد و تمام قوانین و دستورالعمل‌ها به صورت جدی و دقیق اجرا و در نظر گرفته می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در ادامه افزود: در سال‌های اخیر در ساختمان‌هایی که تاییدیه ایمنی گرفتند آمار آتش‌سوزی‌ها و حوادث با یک کاهش فاحش به زیر ۹ درصد رسیده است. در این ساختمان‌ها به هنگام حادثه آلارم و سیستم اعلام حریق به صدا در می‌آید و قبل از گسترده شدن حادثه ساکنان از آن خارج می‌شوند و مسائل و تجهیزات مختلف ایمنی در آن به صورت خودکار فعال می‌شوند و همین مساله سبب شده که در ساختمان‌های دارای تاییدیه آتش‌نشانی، آتش‌سوزی منجر به فوت نداشته باشیم و این نشان از کارآیی بالای این تجهیزات و سختگیری‌ها دارد.

وی مشکل اصلی را در ایمنی ساختمان‌های موجود و قدیمی دانست و اضافه کرد: از آنجا که این ساختمان‌ها دیگر نیازی به پایان کار ندارند، تلاشی برای تامین تجهیزات و مسائل ایمنی ساختمان نمی‌کنند و البته نقص و ضعف قوانین در این مساله به‌چشم می‌آید که هیچ‌گونه الزام و اجباری برای تامین ایمنی این ساختمان‌ها وجود ندارد. شاید بعضی از مسائل مانند ایجاد پله فرار در این ساختمان‌ها دیگر امکان‌پذیر نباشد اما حتی اگر بخشی از این امور ایمنی انجام شود می‌تواند تاثیرگذار باشد.ملکی با بیان اینکه حدود دو سالی است که قانونی جدید ابلاغ شده و هرچند به صورت جدی انجام نمی‌شود اما خبری نویدبخش است، افزود: طبق قانون جدید ساختمان‌های زیر ۶ طبقه نیز پایان کارشان منوط به اخذ تاییدیه مسائل ایمنی است، درواقع تمام ساختمان‌ها با هر نوع کاربری، هر نوع طبقه و با هر تعداد واحد باید تاییدیه ایمنی دریافت کنند، با این تفاوت که با توجه به تعداد بسیار زیاد ساختمان‌ها در شهر، تاییدیه ایمنی ساختمان‌های زیر ۶ طبقه مستقیما توسط سازمان آتش نشانی انجام نمی‌شود و موضوع بر عهده نظام مهندسی است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند