به گزارش خبرگزاری مهر، محسن هاشمی اظهار کرد: در موضوع حمل و نقل عمومی و تامین و تجهیز این ناوگان مصوبات و قول‌های خوبی در دولت داریم اما متاسفانه هیچ‌کدام به نتیجه نمی‌رسد و آنچه تاکنون به نتیجه رسیده، از بودجه خود شهرداری تامین شده است.

رئیس شورای شهر تهران افزود: البته در بخش نوسازی اتفاقاتی در حال رخ دادن است یعنی بودجه‌هایی تزریق می‌شود، بعضا اتوبوس‌ها و واگن‌های قدیمی در حال نوسازی هستند، اما در خصوص تجهیزات نو هنوز هیچ فعالیت جدی آغاز نشده است.

هاشمی ابراز کرد: طی یک سال گذشته با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری، ساخت داخل قطار مترو از نظر طراحی به ۸۰ درصد و از نظر ساخت به ۷۵ درصد رسید که طی چند روز گذشته نیز از اولین قطار ملی رونمایی شد. رئیس‌جمهور نیز در آن جلسه دستور تولید از این قطار و تامین بودجه آن را داد.

وی افزود: در این شرایط دیگر امکان فاینانس وجود ندارد، چراکه کشورهای خارجی برای ایجاد کار برای خود به دیگر کشورها وام خواهند داد. در نتیجه مسیر استفاده از وام مسیر جدیدی نخواهد بود و از مصوبه دولت برای تامین هزار واگن ۴۲۰ عدد هنوز باقی است و برای آن تصمیم‌گیری نشده است.

وی ادامه داد: دولت می‌تواند برای این واگن‌ها که مصوبه قبلی هم دارد، به صورت ریالی برای کارخانه‌ها داخلی تامین اعتبار کند و ساخت این واگن‌ها آغاز شود.

هاشمی خبر داد: شهرداری تهران نیز با شرکت واگن‌سازی تهران برای ساخت ۱۰۵ واگن قرارداد جدیدی را امضا کرده است. بنابراین کار می‌تواند به سرعت آغاز شود و خواهش من این است که در انتهای دولت این پول پرداخت شود و در دوره مدیریت شهری بعدی شاهد وجود این واگن‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: شرایط کرونایی بسیار حاد است و تعداد فوتی‌ها در تهران نزدیک به ۱۰۰ نفر رسیده است و به نظر می‌رسد بالاتر هم می‌رود. توصیه ما این است که مردم بیش از ۱۵ دقیقه در وسایل حمل‌و نقل عمومی باقی نمانند.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط واکسیناسیون نیز حداقل تا یک سال آینده همچنان درگیر کرونا خواهیم بود و لازم است دولت نسبت به قول خود برای تامین ناوگان عمومی تلاش بیشتری کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: نمی‌دانم که چرا این قفل باز نمی‌شود. این بسیار ساده است که دولت می‌خواهد برای این تعداد اتوبوس و واگن تامین اعتبار کند و علاقه نیز به ساخت داخل است و سال پشتیبانی از تولید داخل است و تامین این مقدار چندان سخت نیست. دولت می‌تواند از بودجه‌های دولتی یا سیستم بانکی این مبلغ را تامین کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند