به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، تحقیقات میدانی از وضعیت بازار املاک مسکونی نوساز در دورانی که این بازار با رکود مواجه است، حکایت از آن دارد که تقاضای خرید برای این واحدها نسبت به دوران پیش از جهش قیمتی مسکن با افت مواجه شده است.

به گفته برخی واسطه‌های ملکی، تقاضا برای واحدهای مسکونی نوساز همزمان با ورود به دوره جهش قیمتی از سال ۹۷، روند کاهشی پیدا کرده و بخشی از معاملات بالقوه املاک نوساز به دلیل کاهش قدرت خرید ملک، به واحدهای با عمربنای بالاتر هدایت شد.

البته برخی بنگاه‌های معاملات ملکی بر این باورند، طی دو ماه اخیر که بازار مسکن دوران جهش قیمتی را پشت سر گذاشت و یک ثبات نسبی در بازار حاکم شد، دوباره بخشی از تقاضا به سمت واحدهای نوساز و تازه‌ساز هدایت شده اما این حجم قابل‌توجه نیست و همچنان بودجه بسیاری از خانواده‌ها برای خرید املاک نوساز کفایت نمی‌کند.

در عین حال بررسی برخی قیمت‌های پیشنهادی فروشندگان در مناطق مختلف شهر تهران که اخیرا ارائه شده نشان می‌دهد، املاک نوساز در برخی مناطق غربی در محدوده قیمتی ۳۳ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع پیشنهاد شده است.

در مناطق شرقی نیز برخی فایل‌ها که اخیرا از سوی برخی فروشندگان ارائه شده غالبا در محدوده قیمتی هر متر مربع ۳۲ تا ۴۵ میلیون تومان قرار دارند.در نیمه‌جنوبی نیز قیمت‌های واحدهای مسکونی نوساز در محدوده قیمتی هر مترمربع ۱۷ تا ۳۰میلیون تومان پیشنهاد شده است.

با این حال واسطه‌های ملکی بر این باورند، در دورانی که بازار مسکن با کاهش قیمتی در ماه‌های اخیر مواجه شد، برخی فروشندگان از قیمت‌های پیشنهادی قبلی خود عقب‌نشینی کردند و با ارائه تخفیف‌ تمایل به جذب خریدار داشتند؛ برخی فروشندگان نیز همچنان بدون توجه به روند نزولی بازار مسکن در ماه‌های اخیر بر قیمت‌های پیشنهادی خود اصرار دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند