به گزارش «ایسنا» محسن شیخ‌الاسلامی، مدرسه و کلیسای ژاندارک، خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه هرمز پیرنیا، خانه سردار معتمد، مسجد هدایت و ساختمان تجاری غریب را هفت بنای قرار گرفته در محدوده ساختمان پلاسکو دانست که باید انجام هر نوع عملیات ساختمانی درعرصه و حریم آنها براساس ضوابط و مقررات عرصه و حریم اعلام شده باشد. او با اشاره به اینکه در این ابلاغ، نقشه محوطه نیز ارائه شده و نقاط موردنظر روی آن به‌طور دقیق مشخص شده‌اند، بیان کرد: ۲۴ تیر این ضوابط به استانداری تهران ابلاغ شد که براساس ضوابط مشخص شده در صورتی که هر نوع عملیاتی در دستور کار قرار گیرد، نخست باید از میراث‌فرهنگی استعلام شود.

وی با تاکید بر اینکه براساس این ضوابط، باید ساختمان پلاسکو «عین به عین» ساخته شود، محدوده مشخص شده برای حریم این آثار تاریخی را از شرق «خیابان لاله‌زار»، غرب خیابان «فردوسی»، شمال «خیابان منوچهری» و جنوب «خیابان جمهوری» اعلام کرد. به گفته وی، در این محدوده و براساس ضوابط تعیین‌شده، حداکثر ارتفاع و ساخت‌وساز در این محدوده با کسب مجوز میراث‌فرهنگی حداکثر ۱۲ متر و ساخت‌وساز بیش از ۱۲ متر از کف معبر مجاور ممنوع است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان تهران، با اشاره به‌وجود آثار تاریخی دیگری در عرصه این آثار ثبتی، هر نوع ساخت‌وساز و تغییر و تخریب در مناطق اعلام شده را ممنوع اعلام و تاکید کرد: روی نقشه ابلاغ شده به استانداری، هرکدام از محدوده‌های مشخص شده شمال، جنوب، شرق و غرب با رنگ‌هایی مشخص شده‌اند که هر کدام ضوابط ویژه‌ای دارند.

وی با تاکید بر اینکه در این نقشه، ساختمان پلاسکو نیز با رنگ دیگری مشخص و تاکید شده که آن باید از نظر شکل، اندازه، ارتفاع و معماری عین به عین ساخته شود، اظهار کرد: عرصه مجاور این بنا یعنی ضلع جنوب‌شرقی پلاسکو، با رنگ بنفش مشخص شده که قابلیت بازسازی به ارتفاع اثر ثبتی مجاور یعنی خانه «سردار معتمد» را دارد، یعنی آن بخش پلاسکو فقط به اندازه خانه سردار معتمد که در مجاورت شرقی پلاسکو است، می‌تواند ساخته شود، همچنین در همان نقطه و برخی نقاط دیگر با رنگ کرم مشخص شده که بر آن اساس هر نوع تخریب و اقدامی که منجر به آسیب رساندن آثار واجد ارزشی که با کرم مشخص شده‌اند، ممنوع است.

او بناهای تاریخی مانند کافه باغ شمیران، هتل پالاس که در بخش شمال‌شرقی چهارراه استانبول قرار دارد، پاساژ دیبا، خانه مشیرالدوله و خانه ولی‌الله پیرنیا را نیز از جمله بناهای تاریخی دانست که در این محدوده با رنگ کرم مشخص شده‌اند و هر نوع تخریب و اقدام منجر به تخریب یا آسیب رساندن به آنها ممنوع است.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند