به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، همان‌گونه که رفتار سنتی اضلاع تشکیل‌دهنده بازار مسکن، افزایش حجم خرید و فروش آپارتمان در بهمن را قابل پیش‌بینی کرده بود، افزایش قراردادهای اجاره در این بازه زمانی نیز دور از انتظار نبود. تازه‌ترین آمار از وضعیت معاملات مسکن در بهمن ماه حکایت از رشد حدود ۴۰ درصدی خرید و فروش آپارتمان مسکونی دارد. واسطه‌ها معتقدند با میزان رشد مراجعه موجران و مستاجران به بازار مسکن، آمار قراردادهای اجاره منعقد شده در ماه میانی زمستان نیز اگر در همین حدود افزایش نداشته نباشد، اما قطعا رشد داشته است.

البته این واقعیت که بسیاری از قراردادهای اجاره بدون اخذ کد رهگیری نوشته می‌شود، سبب شده داده‌های قراردادهای موجود عملا کارکرد احصای آمار مقایسه‌‌ای نداشته باشد و نتوان به آنها برای تحلیل بازار اجاره‌بها تکیه کرد. اما نتایج تحقیق میدانی «دنیای‌اقتصاد» از بازار مسکن افزایش دمای این بازار را هم‌پای بازار خرید و فروش مسکن منعکس می‌کند.

در جدول زیر مشخصات کلی تعدادی از قراردادهای اجاره آپارتمان‌های قدیمی‌ساز با سن بنای ۱۵ تا ۲۰ سال دارای کد رهگیری که در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران ثبت شده، گردآوری شده است تا مبنای تحلیل روشن‌تری از وضعیت بازار در اختیار مخاطبان قرار گیرد. به گفته مشاوران املاک، آپارتمان‌های با سن بنای بالا به دلیل اجاره‌بهای منطقی و نزدیک به قدرت خرید متقاضیان، در حال‌حاضر در صدر تقاضای مستاجران جوینده خانه قرار دارند.

 

07-02