• انتخاب مدیرعامل به سبک «مسترکارد»

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: HBR: مدیرعامل معمولا به تنها چیزی که فکر نمی‌کند، «فرد جایگزین» است. رهبران سازمانی هم زمانی که از مدیرعامل مستقر رضایت دارند، سخت حاضر می‌شوند برای آینده این پست برنامه‌ریزی کنند. اما تجربه انتخاب مدیرعامل در «مسترکارد» می‌گوید، یک وظیفه تخصصی رهبر سازمانی، شناسایی استعدادهای داخلی برای مدیرشدن و تشخیص «زمان طلایی تغییر» است.
 • مهارت‌های ۶ گانه تحلیلگر کسب‌وکار براساس استاندارد BABOK

  دکتر محمد احمدزاده مدرس ارشد دوره‌های مدیریت «دنیای‌اقتصاد»
  امروزه، شرایط کسب‌وکارها، به‌شدت پیچیده و دشوار شده است. کرونا، رکود تورمی، رقابت، بروز فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک در کسب‌وکارها و عوامل دیگر، چالش کسب‌وکارهای امروزی است. در این شرایط، بدون کمک گرفتن از مهارت‌های مشاوران یا تحلیلگران کسب‌وکار، نمی‌توان تصمیم‌سازی‌ها و در نهایت تصمیم‌گیری‌های مناسبی را برای کسب‌وکارها، متصور بود. اما تحلیلگر کسب‌وکار چه مشخصات، مهارت و شایستگی‌هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله به بررسی سه مهارت‌ها و شایستگی کلیدی ۱- تفکر تحلیلی و مهارت حل مساله، ۲- خصوصیات رفتاری و ۳- دانش کسب‌وکار از بین ۶ مهارت و شایستگی تحلیلگر کسب‌وکار براساس استاندارد تجزیه و تحلیل کسب‌وکار یا همان استاندارد BABOK (ویرایش سوم) می‌پردازیم.
 • خشت اول چون نهد معمار کج

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی Alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: Gallup : چند سال پیش، موسسه گالوپ در یک طرح تحقیقاتی جالب به سراغ دو شرکت بزرگ کارگزاری بورس در آمریکا رفت و روی عملکرد آنها در زمینه استخدام نیروهای جدید و ارتباط آن با موفقیت‌های آتی‌شان متمرکز شد. نتایج این تحقیقات نشان داد که عملکرد این شرکت‌ها در زمان استخدام نیروهای جدید، تاثیر زیادی بر عملکرد کلی و موفقیت آنها در رقابت با سایر شرکت‌ها داشته است. هر دوی این کارگزاری‌ها به‌دنبال کسانی می‌گشتند که نه یک مدیر مالی یا تحلیلگر، بلکه یک «جمع‌کننده پول» باشند، کسانی که دارای استعداد شناسایی زمینه‌های مستعد رشد و ترقی، با پتانسیل‌های بالای پیشرفت باشند. چنین افرادی باید می‌توانستند سرمایه‌گذاران را متقاعد کنند پول‌هایشان را در اختیار شرکت متبوع آنها قرار دهند.
 • سه کاتالیزور برای فقرزدایی

  نویسندگان: David Jackson- Jaffer Machano مترجم: حمید رستگار
  منبع: HBR: یک شاخص برای سنجش اوضاع کشورهای فقیر، «میزان سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در زیرساخت‌های شهری» است. طی یک دهه گذشته مقصد فقط ۵/ ۰درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی جهان، کشورهای فقیر بوده است. مطالعات، ریشه این بحران را سیاست‌های پولی می‌داند. سه کاتالیزور (مشوق مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری) برای فقرزدایی وجود دارد.
 • شوخ‌طبعی در محیط کار، بهره‌وری را افزایش می‌دهد

  به گزارش HBR، تحقیقات نشان می‌دهد مدیرانی که تا حدی حس شوخ‌طبعی در محیط کار دارند، ۲۷ درصد بیشتر از بقیه مدیران انگیزه‌بخش و مورد تحسین هستند. کارمندان چنین مدیرانی ۱۵ درصد تعهد بیشتری دارند و تیم‌های آنها احتمالا بیش از دو برابر بقیه در حل یک چالش خلاقانه توانایی بیشتری دارند که همه اینها به ارتقای عملکرد منجر می‌شود. مطالعات حتی نشان می‌دهند که اضافه کردن یک جمله طنز ساده در پایان یک فعالیت فروش، می‌تواند تمایل مشتری به خرید آن محصول را تا ۱۸ درصد بالا ببرد.
 • ثروتمندترین زن آفریقا چگونه از لیست میلیاردرها خارج شد

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: Forbes: هشت سال پیش، مجله فوربس ایزابل دوسانتوس را با ۵/ ۳ میلیارد دلار ثروت، به‌عنوان ثروتمندترین زن آفریقا معرفی کرد. دختر رئیس‌جمهور سابق آنگولا، با غارت یک کشور، ثروتمند شد. حالا که پدرش از قدرت کنار رفته، امپراتوری او تنها سایه‌ای است از آنچه قبلا بوده و او مانده و اتهامات فساد، مسدود شدن دارایی‌ها از سوی دادگاه در سه کشور مختلف و شکایت یک کشور چهارم بابت صدها میلیون دلار بدهی پرداخت نشده. ظاهرا او دیگر هیچ شانسی برای بازگرداندن ثروت خود ندارد و دیگر میلیاردر نیست. او که در لیست ثروتمندهای ۲۰۲۰ فوربس ۲/ ۲ میلیارد دلار ثروت داشت، از لیست به‌روز شده این مجله حذف شده است.
 • فرصت استثنایی «کلاب‌هاوس» برای روابط‌عمومی

  حمید جعفری متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی
  رشد خیره‌کننده شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های جدیدی را برای برندها برای توسعه استراتژی‌های روابط‌عمومی‌شان پدید آورده است. این روزها در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر صحبت از «Clubhouse» کلاب‌هاوس است، شبکه اجتماعی جدیدی که ارتباط کاربران با هم در آن فقط مبتنی بر صدا است و برخلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی که تعامل کاربران با هم مبتنی بر متن و تصویر است، در کلاب‌هاوس نمی‌توان کامنتی نوشت یا پیغامی برای کاربری ارسال کرد.
 • ۹ گام تا جهانی‌سازی ۱۰۰ برند ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: ضرباتی که طی چند سال از چند جهت به «برند ایرانی» وارد آمد در کنار فرصت‌سوزی‌هایی که صورت گرفت باعث شده رتبه جهانی برند ایران آن‌طور که باید با شاخص‌های کلان اقتصادی به‌خصوص در حوزه صادرات و تولید ناخالص داخلی سازگاری نداشته باشد اما هنوز هم دیر نیست و با یک نقشه می‌توان این جایگاه را ارتقا‌ داد.
 • مذاکرات بین‌المللی موفق؛ کلید گسترش بازار

  نویسنده: Yuri Chernikov مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: ‌European business review: مذاکرات بین‌المللی موفق، کلید گسترش بازار است. در حقیقت، این مذاکرات می‌توانند زمینه رشد شرکت‌ها را به نحوی فراهم کنند که کارکنان آنها از ۵۰ نفر به بیش از ۲هزار نفر برسد. در این مقاله، تلاش می‌کنم با استفاده از برخی تجربیاتم، راه‌های به‌ثمر رساندن مذاکرات بین‌المللی را توضیح دهم. در شرکت خدمات نرم‌افزاری ما، درحالی‌که برخی از مذاکرات بین‌المللی از همان ابتدا خوب پیش رفتند، برخی نیاز به تلطیف موضع‌مان برای برنده شدن پروژه داشتند. همین موضوع، درس‌های ارزشمندی به ما داد که خوشحال می‌شوم آنها را در اختیار شما هم بگذارم.
 • شرکتی که حقوق کارکنانش از مدیرانش بیشتر است

  نویسنده: سوجان پاتل مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
 • چه زمانی برای تغییر مسیر شغلی خیلی دیر است؟

  نویسنده: Liz Ryan مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Human Workplace: مشاور عزیز، من حدود ۲۰ سال به‌عنوان مسوول هماهنگی و رهبر پروژه برای یک شرکت مشاوره کار کردم. مدتی از کارم بیرون آمدم تا کمک حال پدر و مادر سالخورده‌ام باشم. مادرم سال‌پیش از دنیا رفت و حالا پدرم در خانه سالمندان است. می‌خواهم دوباره کارم را از سر بگیرم اما می‌ترسم که برای تغییر شغل، زیادی پیر شده باشم. از کار‌کردن در شرکت مشاوره چیز خاصی عایدم نشد و خیلی دوست دارم یک چیز جدید را امتحان کنم اما نمی‌دانم آیا شدنی است یا نه. من ۵۴ سالم است. به‌نظرتان برای یک شروع دوباره دیر نیست؟ در ضمن، نگران این هم هستم که کارفرماها در مورد وقفه دو ساله‌ای که در رزومه‌ام افتاده چه فکری خواهند کرد. چه کار کنم؟
 • اهمیت پرسش‌های رفتاری در مصاحبه شغلی

  نویسنده: Jurgen Appelo مترجم: مریم رضایی
  منبع: کتاب Startup, Scaleup, Screwup: ۱۰ سال پیش، یک پست وبلاگ منتشر کردم با عنوان «۱۰۰ سوال مصاحبه برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار». این لیست را با یکی از دوستان به این هدف درست کردم که آن زمان که به‌عنوان مدیر توسعه در یک شرکت نرم‌افزاری کار می‌کردم، مجموعه سوالات بهتری هنگام مصاحبه‌های شغلی داشته باشم. مشخص شد که من تنها فردی نبودم که برای سوالات مصاحبه به یک منبع الهام نیاز داشتم. از وقتی آن لیست را منتشر کردم، نیم میلیون نفر به آن هجوم آوردند و حالا که ۱۰ سال از آن می‌گذرد، هنوز یکی از پربازدیدترین پست‌ها است. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار از آن سر دنیا به من پیام داده‌اند که با سوالاتی که منتشر کرده‌ام، مصاحبه انجام داده‌اند که البته این موضوع هم باعث افتخارم است و هم باعث ناراحتی.
 • مالکیت؛ حلقه مفقوده کسب‌وکارهای خانوادگی

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: تصویری که از کسب‌وکار خانوادگی در رسانه‌ها می‌بینیم معمولا یک مادر دوست‌داشتنی است که یک مغازه سیار دارد یا یک خانواده فوق‌العاده ثروتمند و به‌شدت ناکارآمد که از پشت به هم خنجر می‌زنند، مثل سریال وراثت که از HBO پخش می‌شود.
 • بازگشت آموزش به اولویت کسب‌وکارها

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: european business review: آموزش و کارورزی در کسب‌وکارها اغلب به استخدامی‌های جدید و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها محدود می‌شود. کسب‌وکارها به‌طور معمول فقط به این دو دسته از کارکنان خود آموزش می‌دهند تا با فضای کاری جدید آشنا شوند و رویه‌های آن را فرابگیرند‌ اما چنین وضعیتی نباید وجود داشته باشد. واقعیت آن است که آموزش مستمر، یکی از حیاتی‌ترین عوامل موفقیت کسب‌وکارها است، به‌همین دلیل هر کسب‌وکار و شرکتی، در هر اندازه‌ای نیاز دارد که برنامه‌های آموزشی و توسعه مستمر مهارت‌های کارکنان خود را با توجه به وظایف و نیازهای شغلی‌شان در دستور کار داشته باشد. پژوهش‌ها نشان داده است که در شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که فرهنگ آموزش و توسعه مستمر وجود دارد، رضایت کارکنان و بهره‌وری بالاتر است.
 • پایان عصر بازاریابی سنتی

  مترجم: مریم رضایی/ منبع: McKinsey
  این را می‌توان گفت که بازاریابی یک شخصیت دوبخشی دارد. یک بخش آن، همان برندسازی سنتی است که با تبلیغات تلویزیونی و دیگر ابزارهایی که در سطح گسترده در دسترس هستند، پیش می‌رود. خیلی از بازاریاب‌های قدیمی که پله‌های ترقی را هم طی کرده‌اند، در این روش عالی عمل می‌کنند. بخش دیگر، «بازاریابی عملکرد» یا همان سنجش داده‌محور فعالیت‌های آنلاین است که جوان‌ترهای حوزه بازاریابی که در عصر دیجیتال بزرگ شده‌اند، در این بخش بهتر عمل می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر