• قطب‌نمای «اوبر» برای استارت‌آپ‌ها

  مترجم: مریم مرادخانی
  منابع: HBR: «اوبر» ۱۲ سال پیش با نوآوری در خدمات تاکسی‌،‌ سفرهای درون‌شهری را در آمریکا و خیلی از کشورها زیر و رو کرد. غول «تاکسی‌آنلاین» در طول مسیر با خرابکاری‌هایی از سمت سنتی‌های بازار روبه‌رو شد؛ اما اعتقاد مدیران «اوبر» به یک اصل مختص عصر تکنولوژی، مانع شکست این شرکت شد. راز مقاومت «اوبر»، قطب‌نمای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های تکنولوژی است.
 • پنج دسته‌بندی کارکنان که بر تجربه مشتری اثرگذار است

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: My Customer: به کارفرمای فعلی خود چقدر متعهد هستید؟ آیا شیفته آنچه انجام می‌دهید هستید یا فقط از موقعیت‌تان رضایت دارید؟ آیا از کارتان متنفرید یا احساسات متناقضی نسبت به آن دارید؟
 • مهندسی مجدد در فرآیند استخدام

  مترجمان: مرتضی ایراندوست- رضا کارزار جدی‌وند
  منبع: HBR: همه‌گیری کووید-۱۹ بسیاری از شیوه‌های کسب‌وکار سنتی را از بین برده است. وقتی نوبت به استخدام می‌رسد، بحران به اندازه‌ای که در جذب استعدادهای درخشان صورت گرفته است، نمایان نیست؛ هرچند این همه‌گیری منجر شده که بسیاری از شرکت‌ها، با متدهای استخدام کنونی خود، عملکرد خوبی نداشته باشند. در دوره بیکاری شدید، ممکن است به‌نظر برسد شرکت‌هایی که به‌دنبال افزایش نیروی انسانی خود هستند، در مقام قدرت بمانند. با وجودی که فرصت‌های شغلی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، رقابت برای جذب افراد مستعد به‌خصوص در زمان‌های نامطمئن بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.
 • منطق ورود به اتحادهای راهبردی

  دکتر صادق قادری کنگاوری Sadegh.ghaderi@ut.ac.ir
  دولت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی مختلف برای اجرای راهبردهای جدید، ناگزیرند منابع و شایستگی‌های تازه‌ای کسب کنند؛ تصمیمی که ممکن است برای کسب منابع جدید به یکی از گزینه‌های خرید، ساخت، اتحاد و ادغام و تملیک ختم شود. از آنجا که مخاطب این نوشتار مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها است، در ادامه صرفا بر واژه شرکت تاکید شده است ولی لازم است یادآور شوم که این مطلب در سطح ملی نیز قابلیت کاربست دارد.
 • بازاریابی بهتر با «اثر تشویق‌کننده»

  سعید مقدسی مدرس و مشاور مدیریت پروژه
  آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده‌اید که چرا همه مشوقان تیم‌های ورزشی جذاب و شاد به‌نظر می‌رسند؟ همان‌طور که می‌دانید مشوقان ورزشی با انجام حرکات نمایشی و ورزشی، موجب تهییج هواداران تیم‌ها می‌شوند. پشت این جذبه ظاهری می‌تواند ساعت‌ها تمرین ورزشی و نمایشی بوده باشد یا این جذابیت می‌تواند مربوط به اثر تشویق‌کننده (Cheerleader Effect) باشد. اثر تشویق‌کننده که نام دیگر آن، «اثر جذابیت گروهی» است، یک تعصب شناختی است که موجب می‌شود افراد، هنگامی که در گروه قرار دارند نسبت به زمانی که تنها هستند، جذاب‌تر به‌نظر برسند.
 • مدیریت دانش در شرکت‌های دانش‌بنیان

  امین ندائی a.nedaei65@gmail.com
  شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌هایی هستند که با ایجاد سازوکارهایی به‌منظور خلق و اشاعه دانش، در جهت توسعه قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود تلاش می‌کنند. شرکت‌هایی که در حوزه داروسازی، مهندسی، آموزش و... فعالیت دارند دانش‌بنیان محسوب می‌شوند و دانش خود را در قالب خدمات یا محصولات دانش‌محور عرضه می‌کنند. بنابراین یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران این شرکت‌ها چگونگی حفظ و به اشتراک‌گذاری دانش است، ازاین‌رو ضرورت توجه به مدیریت دانش در این شرکت‌ها بیش‌ازپیش به چشم می‌خورد. مدیریت دانش در شرکت‌های مذکور، افراد، تیم‌ها و کل سازمان را قادر می‌کند برای دستیابی به اهداف استراتژیک و عملیاتی خود، به‌طور جمعی و نظام‌مند، دانش را ایجاد کنند، آن را به اشتراک بگذارند و از آن استفاده کنند. مدیریت دانش ازیک‌طرف باعث افزایش کارآیی و اثربخشی عملیات و از طرف دیگر منجر به نوآوری و ارتقای کیفیت محصولات می‌شود. هدف از مدیریت دانش‌، تولید دانش از اطلاعات و تبدیل آن به یک مزیت رقابتی پایدار است که می‌تواند به‌عنوان عامل موفقیت در کسب‌وکار مورد ارزیابی قرار گیرد. اهداف مدیریت دانش در شرکت‌های دانش‌بنیان شامل موارد زیر است:
 • مدیریت زمان براساس اهداف سازمان

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  وقت یک فرد در سازمان، فقط به خود او تعلق ندارد، بلکه متعلق به کل سازمان است و هر فردی که به استخدام یک شرکت یا سازمان در می‌آید در قبال در اختیار گذاشتن وقت خود برای آن شرکت یا سازمان دستمزد می‌گیرد. با این حال اینطور نیست که سازمان‌ها هرطور که اراده کنند و به هر شیوه‌ای که دوست داشته باشند بتوانند از وقت کارکنانشان استفاده کنند. به‌طور کلی، برای استفاده از این وقت محدود و اختصاص آن به بهترین شکل ممکن باید راه‌هایی برای تغییر فلسفه سازمانی در قبال مدیریت زمان یافت که در اینجا به سه مورد از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آنها اشاره خواهد شد:
 • آینده مشاغل در عصر هوش مصنوعی

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: BCG: افزایش استفاده از اتوماسیون، هوش مصنوعی و دیگر تکنولوژی‌ها، نشان می‌‌دهد که نقش انسان‌ها در اقتصاد به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت و میلیون‌ها شغل در این فرآیند ناپدید می‌شوند. کووید-۱۹ این اثربخشی را در سال ۲۰۲۰ سرعت بخشید و دیجیتالی‌شدن را توسعه داد و شاید در برخی حوزه‌ها آن را دائمی کند.
 • عصر طلایی بازار کار

  منبع: Economist: اکونومیست از «ورود بازار کار به عصر طلایی» خبر داد. دوره جدید حاوی دو ویژگی مثبت برای نیروی کار است. سیاست‌گذاری منعطف و حمایت‌های مالی دولت‌ها و شرکت‌ها از کارگران و کارکنان و همچنین رشد دیجیتالی گروهی از مشاغل، دنیای کار را متحول کرده است. مطالعه‌ای جدا درباره «آینده بازار کار با هوش مصنوعی» ارتقای مهارت را به کارکنان توصیه می‌کند.
 • بهترین تغییرها در بهترین زمان ممکن

  نویسنده: اسکات بارنت مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: کتاب profiting from Foresight: شاید شما هم کتاب مشهور و پرفروش «چه کسی پنیر مرا برداشته؟» را خوانده باشید که در آن به همین موضوع اشاره شده است: در این کتاب ما با داستان دو موش روبه‌رو هستیم که انبار پنیری که منبع غذایی اصلی آنها محسوب می‌شد ناگهان از بین رفت و این دو موش بدون غذا ماندند. یکی از این دو موش خیلی سریع شروع کرد به جست‌وجو برای پیدا کردن یک منبع جدید پنیر برای سیر کردن خود در‌حالی‌که موش دیگر دست روی دست گذاشت و منتظر وقوع یک معجزه و بازگشت معجزه‌آسای انبار پنیر ماند.
 • کلاب‌هاوس؛ سکویی جدید برای کسب‌وکارها

  مترجم: مریم مرادخانی
  منابع: Forbes, Fortune, New Yorker: پاندمی کووید-۱۹ دنیای متفاوتی را در همه عرصه‌ها به‌خصوص برای کسب‌وکارها رقم زده است و سرعت دیجیتالیزه شدن کسب‌و‌کارها بیشتر شد. در این میان رشد و تاثیر شبکه‌های اجتماعی سرعت بالایی به‌خود گرفته است و برندهایی برنده هستند که بتوانند از پلت‌فرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی و افراد موثر در آن در راستای اهداف ارتباطی یا بازاریابی خود استفاده کنند. اپلیکیشن جدید کلاب‌هاوس مانند هر پلت‌فرم دیگری با میلیون‌ها کاربر، یک فرصت استثنایی برای کسب‌و‌کار‌هاست تا درباره برند خود صحبت کنند. کلاب‌هاوس به سرعت تبدیل به فضایی برای افرادی شده که ارتباطات خوبی دارند و ابزاری است مناسب برای کارآفرینان و کسب‌وکارها تا با گفت‌و‌گو درباره برند خود ارزش‌آفرینی کنند. وقتی یک شبکه اجتماعی شروع به‌کار می‌کند، آنهایی که همان ابتدا به آن می‌پیوندند می‌توانند از مزایای بیشتری بهره‌مند شوند. این فضا تریبونی جدید برای کسب‌وکارهایی بوده است که با نگاه استراتژیک در این مدت از این فضا برای ارتباط و تعامل خود بهره برده‌اند و به‌زودی شاهد آن خواهیم بود که برندها سفیران خود را در کلاب‌هاوس معرفی کنند.
 • ضرورت تسلط رهبران سازمان به فناوری‌های مدرن برای تحول دیجیتال

  مترجم: علی پورقاسمی
  منبع: Forbes: دنیای امروز با فناوری هدایت می‌شود. در صنایع گوناگون، شرکت‌های تکنولوژی‌محور درحال تبدیل شدن به شرکت‌های پیشرو هستند، حتی اگر بر حسب اتفاق به فروش یا فعالیت در اموری غیر از فناوری مشغول باشند. تحول‌آفرینانی مانند نتفلیکس، آمازون و تسلا راهگشا بوده‌اند و کسانی که زود فرصت‌ها را تشخیص دادند، حتی اگر بدون پیش‌بینی، جریان‌های درآمدی جدیدی را هم ایجاد کرده باشند، با گسترش سطح تجربه آنالوگ خود تا حد دیجیتال، به موفقیت رسیده‌اند.
 • IQ در برابر EQ در محیط کار

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: Fast Company: بهره هوشی یا هوش شناختی یا همان IQ قبلا یکی از عوامل تعیین‌کننده اصلی موفقیت در محیط کار محسوب می‌شد. اما امروز شواهد بیشتری نشان می‌دهند که هوش هیجانی یا EQ اثر عمیق‌تری بر توانایی‌های رهبری سازمان، پیشرفت کاری و سودآوری کسب‌وکار دارد. آمارهای زیر نشان می‌دهند که هوش هیجانی اثر مستقیمی بر عملکرد شرکت‌ها دارد.
 • به‌خاطر یک مشت دلار

  حمید جعفری متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی Hamidjafari83@gmail.com
  در دو یادداشت قبلی که در این ستون منتشر شد به بررسی پدیده جدید شبکه‌های اجتماعی یا کلاب‌هاوس (Clubhouse) و فرصت‌ها و چالش‌هایی که در حوزه روابط‌عمومی پدید آورده پرداختم. معتقدم کلاب‌هاوس یک قدم جلوتر از روابط‌عمومی است و چالش‌های آن برای کسب‌و‌کارها به مراتب می‌تواند بیشتر از فرصت‌های آن باشد. با این حال نیازمند زمان بیشتری برای ارزیابی این پلت‌فرم هستیم تا بتوان به یک پروتکل جامع و نه فقط محدود‌کننده برای استفاده از آن در کسب‌و‌کارها رسید.
 • ورود به سال ۱۴۰۰ با اندیشه‌های جدید

  حسین بهبودی Dr.Hbehboudi@yahoo.com
  سال ۹۹ با همه کاستی‌ها، ریزش بازارها و رکود در تمام عرصه‌های اقتصادی که ماحصل پدیده نامیمونی به‌نام ویروس کرونا بود به اتمام رسید. اغلب مردم برای شروع سال جدید در اندیشه برنامه‌ریزی جهت اهداف فردی و خانوادگی و مدیران در اندیشه اهداف حرفه‌ای و سازمانی خود دغدغه‌های بزرگ را در سر می‌پرورانند. مرور کارهای سال قبل و تدوین و طراحی برنامه‌های استراتژی جدید و چگونگی اجرای آن در سال پیش‌رو از وظایف خطیر رهبران سازمان‌ها و اطلاع‌رسانی و تبیین آن به عهده مدیران روابط عمومی و در نهایت نحوه اجرای آن توسط مدیران میانی و اجرایی امکان‌پذیر خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر