آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۶۹۶

 • آغاز نسل رهبران سازمانی منعطف

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European Business Review: در جهان به سرعت در حال تغییر کنونی، کسب‌وکارها و سازمان‌ها بیش از هر زمان دیگری مجبور به واکنش و انطباق خود با تغییرات پیرامونشان هستند. تحولات دیجیتال فرصت‌هایی مانند بهینه‌سازی استفاده از منابع، افزایش امکان نوآوری و ایجاد روابط پایدار با مشتریان را باعث شده است. در این میان، چابکی تبدیل به یکی از ویژگی‌‌های اساسی برای شرکت‌ها شده است. شرکت‌هایی امروز موفق می‌شوند که به سرعت بتوانند خود را با تغییرات محیط، انتظارات مشتریان، پیشرفت‌های رقبا یا معرفی قوانین و مقررات دولتی جدید انطباق دهند. این مساله در برخی از حوزه‌ها مانند فناوری‌اطلاعات، کامپیوتر، پزشکی و داروسازی اهمیت بیشتری دارد. اما به‌طور کلی، برخلاف دهه‌های پیش که بسیاری از شرکت‌ها به‌دنبال افزایش کارآیی فعالیت‌ها و کاهش هزینه‌هایشان بودند، تمرکز اصلی روی انعطاف‌پذیری و چابک‌سازی است. به همین دلیل، سازمان‌ها و شرکت بیش از همیشه به سمت کوچک شدن و در عین حال توانمندشدن پیش می‌روند اما مشکل اصلی آنها زمانی است که قصد دارند چابک‌سازی را در مقیاس کلان به کار بگیرند. در این مصاحبه، افتخار آن را داشتیم تا با استجن واین، استاد مدرسه کسب‌وکار ولریک، هم‌صحبت شویم و نظرات او را در مورد چابکی و حرکت در مسیر تحولات دیجیتال جویا شویم.
 • مدیران بزرگ بر نقاط قوت کارکنان متمرکز می‌شوند

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: کتاب Great Managers Break The Rules: یکی از توصیه‌های همیشگی و پرتکرار مدیران بزرگ در سراسر جهان این است: «بر نقاط قوت هر کدام از افرادتان متمرکز شوید و بکوشید نقاط ضعف آنها را مدیریت کنید»، البته این توصیه مدیران بزرگ و موفق به آن معنا نیست که سعی کنید نقاط ضعف آنها را برطرف ‌سازید، چرا که شما نباید به دنبال افراد کامل و بی‌نقص باشید، بلکه می‌توانید به آنها کمک کنید تا از استعدادهای خود نهایت بهره‌برداری را انجام دهند. نکته نهفته در بطن این رویکرد کلیدی، این واقعیت است که هر فردی از سایر افراد متفاوت است و استعدادهای منحصر به فردی دارد و به گونه‌ای خاص رفتار می‌کند، در نتیجه باید با او به شیوه‌ای متفاوت رفتار شود.
 • با یک همکار بی‌ملاحظه چطور برخورد کنیم؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: the Cut: مشاور عزیز، من و همکارم «کیتی» در یک اتاق کار می‌کنیم. در کل با هم مشکلی نداریم اما او واقعا هم‌اتاقی بدی است. با اینکه روی میزش تلفن و هدفون دارد موقع کنفرانس‌های تلفنی، با موبایلش صحبت می‌کند. صدا را هم روی اسپیکر می‌گذارد. وقتی از او خواهش می‌کنم با یک تلفن دیگر صحبت کند یا کمی صدایش را کم کند، او با دستش به من اشاره می‌کند «هیس!» بعد وقتی تلفنش تمام می‌شود، ادعا می‌کند که صحبت کردن با موبایل برایش راحت‌تر است.
 • سه برندی که تحول دیجیتال را به درستی اجرا کردند

  نویسنده: Ross Timms مترجم: مریم رضایی
  منبع: My Customer: برای بسیاری از سازمان‌های امروزی، تحول دیجیتال یک اولویت فوری است که اهمیت زیادی هم دارد. ۸۵ درصد افراد تصمیم‌گیر در بنگاه‌ها می‌گویند برای اجرایی کردن تحولات دیجیتال یک برنامه دوساله دارند، وگرنه از رقبا عقب می‌افتند و آسیب مالی جدی می‌بینند. در نتیجه، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ مبلغ ۱۸/ ۱ تریلیون دلار در کل دنیا صرف خدمات و تکنولوژی تحول دیجیتال شود. واقعیت این است که تحول برای هر کسب‌وکاری یک اتفاق منحصر به فرد و مملو از چالش است. برنامه تحول هزینه‌بر و زمان‌بر است و ممکن است به تایید سیستم‌های قانونی و نظارتی نیاز داشته باشد. از آنجا که از هر شش سازمان، کمتر از یک سازمان برنامه‌های تحول دیجیتال موفق داشته‌اند، واضح است که بسیاری از شرکت‌ها برای رسیدن به آنچه می‌خواهند، در تقلا هستند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر