آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • پاسخ‌های استراتژیک به تهدیدهای پیچیده

  مترجم: رویا مرسلی
  منبع: HBR: تهدیدهای پیچیده و سریع برای سازمان‌ها می‌تواند در هر زمان اتفاق بیفتد. از تاثیر شرایط آب و هوایی گرفته، تا حملات سایبری تا حملات تروریستی، حتی خطرات داخلی خود تحمیل شده ولو اینکه چنین اعمالی ناشی از رذالت و پستی افراد باشد یا فرهنگ مسموم، همه این اتفاقات می‌توانند به تخریب منجر شوند. به عنوان نمونه شاهد مثال‌هایی از این دست در شرکت بوئینگ، پودو فارما و فیس‌بوک هستیم. در عین حال شاهد موارد دیگری مثل حوادث مرتبط با جنبش MeToo # در مورد آزار جنسی بوده‌ایم.
 • سول‌سایکل، برندی که جوامع مختلف را به هم مرتبط می‌کند

  منبع: IEB.today: مدیر شرکت «سول‌سایکل» (SoulCycle)، خانم ملانی ولان، که در حوزه تناسب اندام فعالیت می‌کند، معتقد است در کسب‌وکارهای مربوط به این حوزه، مدهای زودگذر می‌آیند و می‌روند و تنها به‌صورت غریزی می‌توان فهمید یک شرکت در این عرصه دوام می‌آورد یا نه.
 • شایستگی محوری به‌عنوان یک چشم‌انداز مکمل

  ریحانه نیک نام
  یک شایستگی به جای اینکه تنها مهارتی گسسته یا یک تکنولوژی باشد، بسته‌ای از مهارت‌ها و تکنولوژی‌هایی است که آن را تشکیل می‌دهند. برای مثال، شایستگی فدرال اکسپرس در انجام بسته بندی در حمل و نقل و تحویل، شامل تکنولوژی‌های بارکد، مهارت‌های برنامه‌ریزی خطی و بسیاری از موارد دیگر است. یک شایستگی محوری بیان‌کننده نوعی یکپارچگی از انواع مهارت‌های فردی است. بنابراین بسیار بعید است که یک شایستگی محوری در یک فرد منفرد یا یک گروه کوچک، به تمامیت خود، ایجاد و مستقر شود. دوم، یک شایستگی محوری یک «دارایی» به مفهوم لغوی آن درحسابداری نیست. یک کارخانه، کانال توزیع یا نام تجاری نمی‌تواند یک شایستگی محوری باشد، اما استعداد مدیریت آن کارخانه (مثل تولید ناب تویوتا) یا کانال توزیع (تدارکات وال‌مارت) یا نام تجاری (تبلیغات کوکاکولا) ممکن است یک شایستگی محوری را ایجاد کند. شایستگی محوری یک چیز بی‌جان نیست؛ یک فعالیت است، انباشتگی و ذخیره‌ای از یادگیری است. شایستگی محوری بدون شک شامل هر دو دانش ضمنی و صریح است. ما اصطلاحات شایستگی یا صلاحیت و توانایی را به جای یکدیگر استفاده می‌کنیم.
 • زمانی که پپسی قیمت‌ها را نصف کرد

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود ترجمه: مهدی نیکوئی/ برگرفته از کتاب: ساده‌سازی
  پیروزی در بازار به راحتی اتفاق نمی‌افتد؛ اما زمانی که به بررسی شرکت‌های موفق تاریخ می‌پردازیم، متوجه می‌شویم که تقریبا تمام آنها از یکی از دو استراتژی ساده‌سازی استفاده کرده‌اند: ساده‌سازی قیمت یا ساده‌سازی محصول. در ساده‌سازی قیمت، تمرکز روی هزینه‌ها و قیمت محصول و خدمات است (مانند شرکت فورد). چنین شرکت‌هایی بخش‌های گران‌قیمت، پرهزینه و بی‌اهمیت محصولات را حذف می‌کنند تا بتوانند رقابت قیمتی ایجاد کنند. در طرف مقابل، شرکت‌هایی که از ساده‌سازی محصول بهره می‌برند (مانند اپل) بر بهتر و منحصربه‌فرد کردن محصولات خود تمرکز می‌کنند و مزایایی به محصول اضافه می‌کنند که هزینه تولیدشان چندان زیاد نیست و در عین حال، ارزش‌افزوده فراوانی برای مشتری به‌دنبال دارند. اما اینکه کدام استراتژی باید انتخاب شود، بستگی به توانمندی‌ها و طرز فکر شرکت و همچنین شرایط بازار دارد. با این حال، بسیاری از شرکت‌ها در ابتدای راه، یک استراتژی اشتباه انتخاب می‌کنند و ممکن است به صورت تصادفی به مسیر موفقیت منتقل شوند. نمونه آن شرکت پپسی در دهه ۳۰ میلادی است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر