آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۶۸۴

 • فقدان تفکر نقادانه؛ عامل شکست شرکت‌ها

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: «هلن لی بوییگ»، بنیانگذار بنیاد «ریبوت» است. او معتقد است که عامل شکست بسیاری از کسب وکارها، فقدان تفکر نقادانه است. او می‌گوید که رهبران سازمان‌ها غالبا بیش از حد به مهارت تکیه می‌کنند و سپس عجولانه تصمیم می‌گیرند. آنها در عوض باید برای هر مشکل، زمان کافی بگذارند و راه‌حل‌های احتمالی را بررسی کنند. خبر خوب این است که به اعتقاد او، مهارت‌های تفکر نقادانه را می‌توانید به مرور زمان یاد بگیرید و تمرین کنید. او اخیرا مهمان «کرت نیکیش»، ویراستار مجله کسب وکار هاروارد بوده و با او در این مورد صحبت کرده است. این مصاحبه را با هم می‌خوانیم:
 • الا گلدنر: مسوولیت‌پذیری برای حل مشکلات اجتماعی

  نویسنده: Alex Falconer مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: الا گلدنر (Ella Goldner)، در مارس ۲۰۱۵ با این سوال مواجه شد که اگر دولت‌ها نتوانند راه‌حل‌هایی برای مشکلات اجتماعی پیدا کنند، نقش ما چه خواهد بود؟ این سوال باعث شد او که دوران مرخصی زایمان خود را با دوقلوهایش می‌گذراند، تحولی در چشم‌اندازش ایجاد شود و قدم در مسیر جدیدی برای اثرگذاری مثبت در دنیا بگذارد. او می‌گوید: «می‌خواستم چیزی درست کنم که مال خودم باشد و نمی‌خواستم یک اپلیکیشن یا محصولی دیجیتال باشد.»
 • اهمیت تغییر مدیریت در فرآیند بازسازی

  نویسندگان: دکتر رحمن عابدین‌زاده نیاسر - پوریا روانستان/ abedinzade@noyanteam.com
  در بسیاری از موارد بازسازی، تغییر مدیریت یک گزینه اجتناب‌ناپذیر است. در بیش از ۷۰ درصد از مواردی که در بازسازی اتفاق می‌افتد، مدیریت باید جایگزین شود؛ حال مدیریت جدید می‌تواند از داخل سازمان بوده یا فردی از خارج سازمان باشد. تغییر مدیریت به این دلیل است که مدیریت کنونی نمی‌تواند با مشکلات مقابله کرده یا خود یک مشکل اصلی است. هیات‌مدیره باید تصمیم بگیرد چه کسی بازسازی را رهبری خواهد کرد. مدیریت جدید می‌تواند در یک موقعیت بازسازی با به‌کارگیری هسته زیست‌پذیر و حمایت طلبکاران از شرکت، شکست را به موفقیت تبدیل کند. تغییر مدیریت می‌تواند به معنای تغییر مدیر یا تغییر در رویکرد مدیریت باشد. مورد اول رایج‌تر است. گاهی اوقات هیات‌مدیره تصمیم می‌گیرد امور سازمان را با مدیریت کنونی ادامه دهد که دلیل منطقی خواهد داشت. اگر مشکلات اصلی یک شرکت فراتر از کنترل مدیریت باشد (مشکلات خارجی) ممکن است هیات‌مدیره به این نتیجه برسند که تغییر مدیریت گزینه درستی نیست.

بیشتر