• تغییرات مثبت دورکاری برای دانش‌ورز‌ها

  مترجم: مریم رضایی منبع: London Business School
  اثر باورنکردنی «دورکاری» مشخص شد. یافته‌های مدرسه کسب‌وکار لندن درباره الگوی کرونایی حضور کارمندان نشان می‌دهد در شرکت‌هایی که ضوابط اداری همیشگی، به «حضور فیزیکی ۲ روز در هفته» تغییر یافته، «حس تعلق کارمندان به سازمان» بیشتر و «خلاقیت» جایگزین «کار روباتیک» شده است. تجربه «زیمنس» به نگرانی مدیران سنتی پاسخ می‌دهد.
 • راهکارهای تغییر شغل به شیوه صحیح

  مترجم: رویا مرسلی منبع: HBR
  «حداقل دو سال در یک شغل بمان». «هرگز تا زمانی که کار جدید پیدا نکردی شغل قبلی را ترک نکن». همه افراد از مادرتان گرفته تا راهنمایتان به شما درباره نحوه تغییر شغل توصیه‌هایی دارند. اما از کجا بدانید که به چه کسی اعتماد کنید؟ به‌خصوص اینکه آنچه بیست سال قبل یا حتی دو سال قبل درباره بازار کار صدق می‌کرد اکنون الزاما محلی از اعراب ندارد. بازار همواره در حال تغییر است.
 • درس‌هایی از دو کارآفرین برای میلیاردر شدن

  مترجم: مریم رضایی منبع: Forbes
  در لیست میلیاردرهای ۲۰۱۹ مجله فوربس، فقط ۱۳ سیاه‌پوست در سراسر دنیا وجود داشت. مایکل لی چین (Michael Lee-Chin)، کارآفرین جامائیکایی-کانادایی، یکی از آنها بود که ثروت ۹/ ۱ میلیارد دلاری کاملا خودساخته‌ای دارد. ثروت او از ۶۰ درصد سهامش در بانک NCB جامائیکا به‌دست آمده است.
 • آن نغمه که مردم می‌سپارند به یاد

  حمید جعفری/ متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی
  در دوران همه‌گیری کرونا، مردم در سراسر دنیا هر کاری انجام می‌دهند تا از خودشان در برابر این ویروس محافظت کنند. سازمان‌هایی که تا پیش از این بحران از توانایی مالی خوبی برخوردار بودند، در این زمان نقش‌آفرین می‌شوند و با ارائه منابع کارآمد از مخاطبان خود در این بحران حمایت می‌کنند و آموزش‌های لازم را به آنها می‌دهند. کسب‌و‌کارهای متعددی از ابتدای سال تا امروز با طراحی کمپین‌های مسوولیت اجتماعی (social responsibility) به آموزش‌ها و حمایت‌های لازم در دوران همه‌گیری کرونا به مخاطبان خود پرداخته‌اند. مدیریت این بحران می‌تواند چالش‌برانگیز باشد اما مهم است که برندها به خلق پیام‌های پرمفهوم و ابتکار عمل‌هایی فکر کنند که نشان بدهد چقدر به کارمندان و مشتریانشان اهمیت می‌دهند. در ادامه مثال‌هایی از برند‌هایی می‌آید که در این دوران سخت با ایفای نقش مسوولیت اجتماعی خود در کنار مردم ایستاده‌اند.
 • الگو گرفتن یا کپی‌کردن در توسعه برند و کسب‌وکار؟!

  محمد زرین مشاور و استراتژیست برند
  چند سالی ا‌ست در کشور ما نیز همچون سایر کشورهای دنیا، توسعه کسب‌و‌کارها در قالب هلدینگ و ورود به صنایع جدید و متمایز رونق بیشتری گرفته است.
 • بازارهای مغایر با ساده‌سازی

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: ساده‌سازی: شرکت‌های فراوانی در ۱۲۰ سال گذشته با استراتژی‌های ساده‌سازی توانسته‌اند رهبری بازار را به دست آورده و رقبا را به حاشیه برانند.
 • روایت انگلیسی از عایدی مرخصی

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European Business Review: مردودی نگاه سنتی برخی مدیران شرکت‌ها نسبت به «مرخصی کارمندان»، با روایت یک کار‌آفرین از «عایدی تعطیلات» اثبات شد. یک تصور غلط در بین افراد وجود دارد که کار مداوم را ضامن موفقیت توام شرکت و کارمند می‌داند؛ اما تجربه‌های کارآفرین انگلیسی در تعادل‌بخشی بین روزهای کاری و روزهای فراغت از کار، درست عکس این برداشت را نشان می‌دهد. تعطیلات منظم‌(هفتگی) می‌تواند سرعت فرسودگی شغلی نیروی کار را کاهش و انگیزه برای ایده‌آفرینی را تقویت کند؛ اما استرس ناشی از وقف شدن در کار، مغز را از کار می‌اندازد.
 • استراتژی «چند وجهی» برای توازن کار- زندگی

  نویسنده: Rebecca Knight مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: وقتی قصد دارید بین زندگی شخصی و کاری خود بالانس برقرار کنید، داشتن یک رئیس که حامی باشد و درکتان کند، خیلی به نفعتان است: کسی که وقتی می‌خواهید کمی زودتر از محل کار بروید تا به جلسه مدرسه فرزندتان برسید یا یک روز مرخصی بگیرید که والدین سالخورده‌تان را به دکتر ببرید، اخمش توی هم نرود. اما اگر مدیرتان، به مسوولیت‌های خانوادگی شما اهمیت ندهد چه؟ یا بدتر، آشکارا این مسوولیت‌ها را کوچک و کم اهمیت بداند یا حتی مخالفشان باشد؟ این بسیار چالش‌انگیز است به‌خصوص حالا که در دوران کرونا به‌سر می‌بریم و زندگی شخصی و کاری مردم با هم قاطی شده است. چطور با رئیسی که تعهدات غیرکاری شما را به رسمیت نمی‌شناسد برخورد کنیم؟ چطور برای انعطاف‌پذیری جا باز کنیم؟ درباره تعهدات خانوادگی چطور صحبت کنیم؟ و برای دریافت حمایت حرفه‌ای و روحی، به چه کسی روی بیاوریم؟
 • «سبد سرمایه‌گذاری پویا»؛ راه نجات کسب‌و‌کار

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع:McKinsey: هر مدیرعاملی دست‌کم یک‌بار از خود پرسیده است: «در چه حوزه‌ای باید وارد شویم؟» اما واقعیت این است که نمی‌توان یک‌بار برای همیشه به این سوال پاسخ داد. آنها باید به‌طور دائم این سوال را از خود بپرسند و پاسخ‌هایشان را در طول زمان تغییر دهند. اگر مدیران عامل چنین کنند، سبد سرمایه‌گذاری خود را دائما تغییر خواهند داد و احتمالا عملکردشان از سایر رقبا بهتر خواهد بود. برعکس آن نیز تا حد زیادی صحت دارد. آن دسته از مدیرانی که شرایط را به‌طور دائم رصد نمی‌کنند، اغلب یک سبد سرمایه‌گذاری ثابت خواهند داشت که عملکردش کمتر از حد خواهد بود. چرا؟ به این دلیل که بازار همواره درحال تکامل است و شرکت آنها با این تکامل و تحولات آن همراه نمی‌شود. به این دلیل است که اغلب، راکد بودن بدترین انتخاب ممکن است.
 • هرگز اجازه ندهید یک بحران خوب به هدر برود!

  مترجم: رویا مرسلی
  منبع:‌HBR: رهبران عرصه کسب‌و‌کار به‌خوبی می‌دانند که «هرگز نباید اجازه دهند یک بحران خوب به هدر برود» اما تعداد محدودی از آنها به این اصل عمل می‌کنند. در تحقیقی که درباره کارآیی شرکت‌ها قبل و بعد از چند بحران اخیر انجام شد، دریافتیم که ۱۷ درصد از آنها ادامه حیات نیافتند (به‌علت ورشکستگی، خریده شدن یا خصوصی‌سازی) و آنها که به حیات خود ادامه دادند و اکثریت را تشکیل می‌دهند (۸۰ درصد) سه سال بعد از بحران دچار کشمکش و در تقلا بودند تا به شرایط قبل از بحران بازگردند. فقط ۹ درصد از شرکت‌هایی که زنده ماندند با سربلندی از بحران بیرون آمدند و نتایجی ارائه دادند که از شرکت‌های همطراز آنها و کارآیی خودشان قبل از شروع بحران بهتر بود. این شرکت‌ها حرکت ظریفی را مدیریت کردند که در آن در پاسخ به محرک‌های خارجی همزمان هم به حمله‌ روی آوردند (سرمایه‌گذاری در موقعیت‌های رشد ازجمله کسب‌و‌کارهای جدید) و هم به دفاع (کاهش هزینه و یافتن کارآیی عملکردی). آنها حتی در زمان کاهش هزینه قادر بودند برای کارهای جدید منابع اختصاص دهند. شرکت‌ها ضمن آگاهی از نیاز به پاسخ‌های ماهرانه به شوک‌های ناگهانی، بعد از بحران شروع به افقی‌تر کردن شرکت‌های خود، چابک‌تر کردن آن و اختلال‌ناپذیر نمودن آن کردند. با وجود این، حتی شرکت‌هایی که این روش‌ها را در پیش گرفتند برای پاسخگویی سریع و کنشگرانه در زمان وقوع بحران با چالش روبه‌رو بوده‌اند.
 • چگونگی ایجاد تغییرات بزرگ در کسب‌وکارهای کوچک

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: McKinsey : مدیریت تغییر و همگام شدن با پیشرفت‌های سریع و شگفت‌انگیز تکنولوژیک در شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک از جمله موضوعاتی است که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است. در واقع، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک به‌دلیل محدود بودن منابع مالی و انسانی‌شان نمی‌توانند به مانند شرکت‌های بزرگ و قدرتمند خود را با پیشرفت‌های تکنولوژیک همراه سازند و در نتیجه ضمن از دست دادن توان رقابتی‌شان دچار اضمحلال و سقوط می‌شوند. با این همه همین بازیگران کوچک دنیای امروز هم می‌توانند با بهره‌گیری از ابزارها و روش‌های درست مدیریت تغییر به بهترین شکل ممکن از تکنولوژی‌های جدید استفاده کرده و همچنان در گود رقابت باقی بمانند. در این میان یکی از موانع اصلی بر سر راه پیاده شدن اصول درست مدیریت تغییر در کسب‌وکارهای کوچک خود مدیران و مالکان آنها هستند که به‌دلیل ناآشنایی با تکنیک‌ها و ترفندهای موثر مدیریت تغییر باعث جا ماندن شرکت‌های تحت رهبری‌شان از قافله شتابان کسب‌وکارهای مترقی می‌شوند. در ادامه به توصیه‌هایی کاربردی و موثر برای موفقیت در مسیر مدیریت تغییر در کسب‌وکارهای کوچک اشاره خواهد شد.
 • پایان دوباره بوروکراسی؟

  مترجم: مریم رضایی منبع: BCG
  «دست نامرئی» معروف آدام اسمیت، هدایتگر اقتصاد بازار است و طی آن، معاملات برنامه‌ریزی‌نشده با عامل‌های مختلف، به‌دستاوردهای پرفایده منجر می‌شود. چنین منطقی امروزه بیشتر تعاملات بین بنگاه‌ها و مصرف‌کننده‌ها و همچنین بین خود بنگاه‌ها را کنترل می‌کند. اما کاری که درون بنگاه‌های اقتصادی انجام می‌شود، عمدتا براساس مفهوم کاملا متفاوت بوروکراسی سازماندهی می‌شود که اصول آن را ماکس وبر، مدون کرده و شناسانده است. در این مدل، فعالیت‌ها برنامه‌ریزی می‌شوند، تعیین می‌شوند و تحت هدایت دست کاملا مرئی سلسله مراتب سازمانی هستند.
 • مهارت‌های فروش برای افراد غیرفروشنده

  مترجم: ساسان قاسمی
  منبع:mindtools.com www.ala.ir: آیا قصد دارید مدیر خود را برای توسعه محصول جدید متقاعد کنید اما نمی‌توانید توجه او را به این موضوع جلب کنید؟ یا اینکه می‌خواهید سیستم جدیدی را به تیم خود معرفی کنید اما نمی‌توانید حمایت دیگران را جلب کنید؟ احتمالا با مشتریانی ارتباط داشته و فرصتی برای فروش محصولات و خدمات جدید خود داشته‌اید- اگر چنین است، چطور می‌توان بدون استفاده از ترفندها و روش‌های زیرکانه برای فروش فروشنده‌ای موفق بود؟
 • بهینه‌سازی روابط تجاری در دوران کووید-۱۹

  نکته ۱: از نیازهای فعلی مشتریان خود به‌عنوان یک دستگاه اندازه‌گیری جدید استفاده کنید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر