• چطور روح سازمان خود را پیدا کنیم؟

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: «رانجی گولاتی»، استاد مدرسه کسب‌وکار هاروارد می‌گوید که سازمان‌های موفق یک وجه اشتراک دارند: روح. روح فراتر از فرهنگ سازمان است که سه عامل در شکل‌گیری آن نقش دارند، رابطه مستحکم با مشتریان، تجربه فوق‌العاده کارکنان و بیانیه‌ای شفاف که نامش را «نیت کسب‌وکار» می‌گذارد. او معتقد است که رهبران باید همواره برای حفظ این سه عنصر تلاش کنند، حتی وقتی سازمان در حال رشد و توسعه است. او اخیرا مهمان الیسون بیرد،درمجله کسب‌وکار هاروارد بوده. چکیده‌ای از این مصاحبه را با هم می‌خوانیم:
 • میشا انجینیر: پزشکی با روحیه کارآفرینی

  نویسنده: Aine Doris مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: میشا انجینیر، موسس و مدیر شرکتی خلاق و دینامیک به نام «نورث‌آمبریا» (Northumbria) در انگلستان است که تخصص آن تحقیق، توسعه، تولید، گرفتن امتیاز و بازاریابی محصولات دارویی منحصر به فرد است. این شرکت، اتفاقات و نوآوری‌هایی را که در حوزه بهداشت و درمان بیماری‌ها رخ می‌دهد و باعث تغییر شکل آنها می‌شود بررسی می‌کند. او می‌گوید: «مردم بیش از هر زمان دیگری مطلع شده‌اند. با افزایش دسترس‌پذیری اطلاعات و دانش و ظهور اپلیکیشن‌های حوزه بهداشت و سلامت، شاهد جمعیتی توانمند هستیم که تحولات واقعی در نظام‌های بهداشتی ایجاد می‌کنند. پزشک‌های متخصص امروزی با طیف گسترده‌ای از مردم سروکار دارند که خودشان از نشانه‌های بیماری خود آگاهند یا سلامت خود را پیگیری می‌کنند. بنابراین یک روند مشارکتی بین پزشکان و بیماران ایجاد شده که بررسی آن واقعا جالب است.»
 • آیا واقعا یک مدیر باید کاملا بی‌نقص باشد؟

  نویسندگان: دکتر رحمن عابدین‌زاده نیاسر - پوریا روانستان/ abedinzade@noyanteam.com
  به‌نظر می‌رسد جواب مثبت برای این دست از سوال‌ها کمی ایده‌آل‌گرا و آرمانی باشد. نکته‌ مهم این است که همیشه می‌توان برای بهتر شدن و بی نقص‌تر شدن تلاش کرد و هیچ مانع یا بهانه‌ای برای آن وجود ندارد، مگر اینکه خود فرد مایل به این تلاش نباشد. پس تنها مانع ممکن، خود شخص است. حتی موفق‌ترین مدیران نیز مانند همه‌ افراد، دارای نواقصی در عمل، رفتار یا سبک مدیریتی خود هستند و هیچ‌کس بدون نقص نیست، اما همه‌ این کاستی‌ها برای سازمان مرگ‌آور نیست و مدیران نیز متهم محسوب نمی‌شوند.
 • جام‌جهانی کسب‌وکارهای دیجیتال

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: hbr: پژوهش سالانه بانک جهانی روی فعالیت کسب‌وکارها گاهی به‌عنوان «جام جهانی» یا «المپیک» دولت‌هایی خوانده می‌شود که برای جذب کسب‌وکارها به رقابت می‌پردازند. رده‌بندی حاصل از این پژوهش به بررسی این موضوع می‌پردازد که با توجه به قوانین و مقررات هر کشور، فعالیت کسب‌وکارها تا چه اندازه در آنها راحت است. اما مهم‌تر آنکه الهام‌بخش کشورها برای بهبود قوانین و مقرراتشان است و تاکنون ۳۵۰۰ اصلاح و بهبود مقررات در ۱۹۰ کشور جهان از آن نشات گرفته است. در سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، رقم اصلاحات قوانین به رکورد ۳۱۴ مورد در ۱۲۸ کشور رسید.
 • تبدیل افراد عادی سازمان به نوآوران نخبه

  دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر میترا مهتری طاهری
  منبع: کتاب WHAT MATTERS NOW: آیا تا به حال به این سوال فکر کرده‌اید که نوآوری در سازمان‌های امروزی تا چه اندازه‌ای مهم است؟ آیا می‌توان افراد نوآور را در سازمان‌های خود پرورش داد؟ چگونه می‌توان افراد عادی را به نوآوران نخبه تبدیل کرد؟ نوآوری شاهرگ حیاتی هر شرکت است که می‌خواهد در دنیای امروز پایدار و سودآور باقی بماند. سازمان‌های امروزی به‌دنبال نوآوری‌هایی هستند که توسط کارکنان صورت گیرد و این در حالی است که کارکنان آموزش‌های لازم را در این زمینه ندیده‌اند و این بزرگ‌ترین اشتباه آنها است. برای اینکه نوآوری در سازمان‌های امروزی گسترش پیدا کند و همه افراد توانایی این را داشته باشند که بتوانند نوآور شوند، لازم است به کارکنان آموزش‌های مورد نیاز داده شود. باید توجه داشت که در این زمینه نباید کیفیت فدای کمیت شود و باید برای بهبود کیفیت اقداماتی که در زمینه نوآوری انجام می‌شود، کیفیت تفکر خلاق در سازمان را افزایش داد.
 • قابل رویت ساختن فعالیت‌ها

  مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی/alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: HRM : تاییچی اونو یکی از مهندسان صنایع در شرکت تویوتا اخیرا یک سیستم برنامه‌ریزی ابداع کرده که فرآیند مدیریت زنجیره عرضه را در بخش تولید بسیار کارآمدتر و موثرتر می‌سازد. این سیستم مبتنی بر قابل‌رویت ساختن جریان و مراحل کار و قرار دادن آنها در یکی از سه ستون اجرا شده، در حال اجرا و در آستانه اجرا بود. در هر کدام از این ستون‌ها، زیرستون‌هایی وجود دارد که هر کدام دارای رنگی متفاوت نسبت به سایر ستون‌ها و هر رنگ نماینده یک تیم یا فردی خاص است که کاری مشخص را انجام داده یا خواهد داد.
 • چرا کارکنان دانش خود را به اشتراک نمی‌گذارند‌؟

  مترجم: علی رضا نعمتی
  منبع: HBR: شرکت‌ها از کارکنانشان می‌خواهند تا آنچه می‌دانند را با بقیه به اشتراک بگذارند. در همین راستا تحقیقی انجام شده که نشان می‌دهد این کار به خلاقیت بیشتر و عملکرد بهتر برای افراد، تیم‌های کاری و سازمان‌ها منجر خواهد شد. اما همچنان که شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا اشتراک دانش را رواج دهند (مثلا با جانمایی کارکنان در فضاهای بزرگی که با هم بیشتر در ارتباط باشند)، خیلی از کارکنان آنچه می‌دانند را بروز نمی‌دهند- پدیده‌ای که به احتکار دانش یا اختفای دانش مشهور است.
 • دلیل شکست زیراکس و آی‌بی‌ام

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهد ی نیکویی /برگرفته از کتاب: ساده‌سازی
  موفقیت به‌عنوان یک شرکت ساده‌ساز (چه ساده‌ساز قیمت و چه ساده‌ساز محصول) نیازمند آن است که مهارت‌های مورد نیاز برای بازار را داشته باشید. اما ممکن است شرکت دیگری هم پیدا شود که مهارت‌های «بهتری» داشته باشد و بهتر از شما بتواند قیمت محصولات را نصف کرده (ساده‌سازی قیمت) یا استفاده از آنها را برای مشتریان لذت‌بخش کند (ساده‌سازی محصول). خودارزیابی مهارت‌ها کار دشواری است و بسیاری از شرکت‌ها در شناسایی مهارت‌های حیاتی برای موفقیت در مقابل رقبا اشتباه می‌کنند. اجازه دهید به جنگ کامپیوترهای شخصی در دهه ۸۰ میلادی نگاهی بیندازیم؛ جنگی که بر همه ما اثر گذاشت و همچنان ادامه دارد.
 • بازار داغ گیاهخواری

  مهدی نیکوئی/ nikoueimahdi@gmail.com
  شاید تا همین چند سال پیش، واژه‌هایی مانند «گیاهخواری» یا «وگان» را کسی نمی‌شنید و گروه گیاهخواران به تعدادی نویسنده و فیلسوف درون‌گرای طردشده از اجتماع محدود می‌شد که ممکن بود روزها با کسی حرف نزنند. اما امروز، نه تنها افراد در هیچ نقطه دورافتاده‌ای از کره زمین، نمی‌توانند از بمباران تبلیغاتی گیاهخوارها در امان بمانند، بلکه با گروهی برآمده از بطن اجتماع، عادی و پویا طرف هستند که در حال تغییر بسیاری از رویه‌های جاافتاده جامعه بشری هستند. گسترش گیاهخواری مانند هر تغییر و تحول اجتماعی دیگری، بر بازارها و آینده کسب‌وکارها هم اثر می‌گذارد؛ اما به‌نظر می‌رسد که این آثار بسیار چشمگیر و پیش‌بینی‌نشده باشند. در این مقاله می‌کوشیم تا با درک ابعاد این تغییرات، امکان بهره بردن از آن را فراهم کنیم.
 • ارزش ارتباطات انسانی در عصر دیجیتال

  ترجمه و تالیف: محمود نوری شمس آباد
  منبع: momentumbuilds: در حالی که بسیاری از تاثیرگذاران و رهبران بانکداری دیجیتال درحال حذف شعب فیزیکی هستند، ما معتقدیم که این شعب برای بقا اینجا هستند، زیرا آنها تامین‌کننده ارتباطات انسانی‌اند که اضطراب را از نقاط عطف مالی زندگی مشتریان خارج می‌کنند. از امور کوچکی مانند افتتاح یا بررسی یک حساب یا شروع یک سرمایه‌گذاری برای اخذ یک وام تحصیلی گرفته تا امور بزرگی که باعث تغییر و نقطه عطف در زندگی می‌شوند مانند خرید اولین خانه، همه این تصمیمات برای بسیاری از مردم ناآشنا هستند و همین عدم آگاهی موجب ایجاد اضطراب می‌شود. اطلاعات و خدمات آنلاین می‌توانند به شما کمک کنند، اما تجزیه و تحلیل آنچه مهم و مرتبط با وضعیت شخص است، بسیار دشوار است. در حالی که خوب است که خود را آموزش دهیم، بسیاری از مردم، به‌ویژه افراد سالمند و آنهایی که زیر ۳۵ سال سن دارند و درگیر استرس شغل‌های اولیه هستند، به سادگی وقت صرف یادگیری و دریافت وام از یک برنامه یا وب سایت نمی‌کنند.
 • برگزاری جلسات همگانی، رویکرد اغلب سازمان‌های پیشرو

  مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی/alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: HRM: در بخش‌های پیشین این مطلب به سه نوع از گفت‌وگوهای رایج بین مدیران و کارکنان یعنی گفت‌وگوهای فرد به فرد با نیت شناخت بهتر مدیران و کارکنان از هم و رفع سوء تفاهمات، جلسات عمومی بین مدیران و کارکنان با هدف چکش‌کاری مباحث و اتخاذ تصمیمات و بررسی عملکردها و جلسات بحث بزرگ با هدف کاهش تنش در درون سازمان و رواج فرهنگ سازمانی گفت‌وگو اشاره شد. در بخش پایانی این سلسله مطالب در مورد گفت‌وگوهای مدیریتی به نوع دیگری از جلسات کاری یعنی جلسات همگانی اشاره خواهد شد که یک نوع دورهمی کاری محسوب می‌شود و امروزه در بسیاری از شرکت‌های پیشرو و موفق دنیا از جمله غول‌های سیلیکون‌ولی به مرحله اجرا درمی‌آید.
 • تمرکز بر سودآورترین مشتریان اشتباه است

  نویسنده: Nicholas Watkis مترجم: مریم رضایی
  منبع: My Customer: وب‌سایت روزنامه فایننشال‌تایمز اخیرا فیلمی با عنوان «آیا سود همچنان چیز خوبی است؟» منتشر کرده است. موضوع این فیلم در مورد سرمایه‌گذاری بوده، اما به این نکته اشاره کرده که در برخی جاها انگیزه کسب سود به دلایل مختلف مثل ایجاد نابرابری و همچنین دلایل دیگری که بیشتر به صحت سیاسی ربط دارند تا واقعیت اقتصادی، مورد حمله قرار می‌گیرد.
 • روش‌های هوشمندانه یک برند آرایشی در استفاده از تکنولوژی

  نویسنده: Bernard Marr
  منبع: Forbes: همه ما برند فرانسوی لورئال را به عنوان یک شرکت بزرگ محصولات آرایشی و بهداشتی در سطح دنیا می‌شناسیم، اما ممکن است بیشتر ما ندانیم که این شرکت چقدر به انجام تحقیق، نوآوری و استفاده از تکنولوژی پایبند است. در واقع، لورئال از سال ۲۰۱۲ «انکوباتور تکنولوژی» خودش را اداره می‌کند؛ گروهی که فعالیتش مثل یک استارت‌آپ است و بر تلاقی آرایش و زیبایی و تکنولوژی متمرکز است. برخی از روش‌هایی که این شرکت در آن از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، عبارتند از:
 • گوگل ویژگی‌های مدیران برتر را کشف کرد

  مترجم: محمد نجف‌آبادی فراهانی Mohammed66farahani@gmail.com
  منبع: businessinsider: شرکت گوگل در سال ۲۰۰۲ به‌صورت گسترده درباره اینکه بهترین مدیران دارای چه رفتارهای مشترکی هستند، شروع به تحقیق کرد که در نتیجه به شش ویژگی مشترک رسید. گوگل سپس این یافته‌ها را در سال ۲۰۱۰ در سازمان خود پیاده‌سازی کرد که نتایج کار خارق‌العاده بودند.
 • افزایش رقابت‌پذیری در قرن ۲۱

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European Business review: سازمان‌های مختلف، از هر صنعتی که باشند، به جست‌وجوی راه‌های تقویت رقابت‌پذیری خود در خلال تحولات دیجیتال و تغییر چشم‌انداز رقبای خود برآمده‌اند. برای هدایت سازمان‌ها در میان آب‌های متلاطم قرن ۲۱ نیاز به چارچوب جدیدی برای شکل‌دهی به استراتژی سازمانی و تصمیم‌گیری وجود دارد. به این منظور، چارچوب جدید تدوین استراتژی به نام «تریپ» طراحی و شکل داده‌ایم که در شرایط مختلف آزمایش خود را پس داده است.

بیشتر