• بازاریاب‌های زیرک در عصر کرونا

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: Mckinsey: تغییر بزرگ در سبک خرید مردم جهان، به واکنش مدرن مدیران بازاریابی در شرکت‌های خرده‌فروشی منجر شد. شرکت‌هایی که سال گذشته موفق شدند جایگاه خود را در بازار خریدهای آنلاین تقویت کنند، از مدل «بازاریابی دقیق» بهره می‌برند. تاریخ مصرف «بازاریابی سنتی» به پایان رسیده و بازاریاب‌های زیرک به‌دنبال تعریف «مشتریان اختصاصی» هستند.
 • وقتی مشتری اعصاب ندارد...

  حمید محمدی‌پور مدرس ارشد دوره‌های مدیریت دنیای‌اقتصاد
  در نوامبر ۲۰۱۰ یکی از ثروتمندان چینی که یک خودروی لامبورگینی خریده بود و از خدمات پس از فروش ضعیف این شرکت در محل زندگی خود به تنگ آمده بود، از خبرنگاران رسانه‌های جمعی دعوت کرد و به چند کارگر ساختمانی دستور داد تا با پتک و کلنگ به جان ماشین ۵۵۰ هزار دلاری او بیفتند. پس از این اتفاق که بازخورد بسیاری در رسانه‌های چینی داشت فروش لامبورگینی در چین ۷۸ درصد کاهش یافت...
 • چرا دیگر دوست نداشتم در فیس‌بوک کار کنم؟

  راوی: کارل سایکس توبین مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: اینترپرینیرز: شرکت‌های بزرگ و مشهور بسیاری وجود دارند که هر کسی در دنیا آرزو دارد کار کردن در آنها را تجربه کند و بخشی از مجموعه‌های کاری قدرتمند و تاثیرگذاری مانند گوگل، اپل، آمازون، توییتر، مایکروسافت، سامسونگ یا تسلا باشند. با این همه ما شاهد هستیم که هر ساله هزاران نفر از کارکنان و مدیران این شرکت‌ها به دلایل مختلف قید کار کردن در آنها را می‌زنند و با اشتیاق تمام این غول‌های مشهور و دوست داشتنی را ترک می‌کنند یا به شرکت‌های دیگر می‌روند یا اینکه ترجیح می‌دهند برای خود کار کنند. داستان‌هایی که این افراد از دلایل ترک این شرکت‌ها و مشکلاتی که در آنها وجود داشته است می‌تواند اطلاعات جالب و دست اولی را در مورد واقعیت‌های حاکم بر این شرکت‌ها به ما بدهند که معمولا به‌طور رسمی و علنی در جایی مطرح نمی‌شوند اما وجود دارند. در بخش‌های پیشین این سلسله مطالب به داستان‌هایی در مورد جدایی زودهنگام کارکنانی از دو شرکت آمازون و گوگل پرداختیم و در بخش سوم نیز قصد داریم سراغ یکی از مدیران شرکت فیس‌بوک برویم که بعد از پنج سال کار و حضور موفق در شرکت فیس‌بوک کارش را در آنجا ترک کرد:
 • مدیریت کارمند ممتازی که با دیگران مشکل دارد

  نویسنده: Rebecca Knight مترجم: مریم مرادخانی
  منابع: HBR: همه شما ستاره تیم را می‌شناسید. همان که نابغه و سختکوش و موفق است و عملکردش تقریبا از همه کارکنان بهتر است اما سلطه‌جوست و همه رابطه‌ها را نابود می‌کند. بهترین راه برای مدیریت یک شخصیت تسلط‌گرا چیست؟ چطور او را تشویق کنیم که تعاملاتش با همکارانش را بهبود بخشد؟ برای تاکید بر اهمیت تعامل و ارتباطات، چه کنیم به‌خصوص اگر تنها معیار پاداش‌دهی در سازمان، رسیدن به اهداف است؟
 • تحقیق جدید: اضافه شدن زنان به تیم مدیریت، تفکر شرکت‌ها را متحول می‌کند

  به گزارش HBR، تحقیقات نشان داده شرکت‌هایی که از زنان بیشتری در تیم مدیریت ارشد خود استفاده می‌کنند، سودآورتر هستند، مسوولیت اجتماعی بیشتری دارند و تجربه مشتری امن‌تر و باکیفیت‌تری ارائه می‌کنند. اما وقتی می‌خواهیم توضیح دهیم چرا استفاده بیشتر از زنان در پست‌های مدیریتی دستاوردهای کسب‌وکار بهتری به‌دنبال دارد و چه مکانیزم‌های خاصی باعث به وجود آمدن این نتایج مثبت می‌شود، تحقیقات موجود، محدودتر هستند.
 • اثر نژاد و جنسیت بر مشاغل مرتبط با تکنولوژی

  نویسنده: Natalie Marchant مترجم: مریم رضایی
  منبع: World Economic Forum: در صنعت تکنولوژی، کارهای زیادی انجام شده تا شکاف در نابرابری جنسیتی و نژادی به‌حداقل برسد، اما «گزارش برابری در تکنولوژی‌» وب‌سایت دایس (Dice)‌ نشان می‌دهد هنوز راه زیادی در پیش است. دایس از بیش از ۹ هزار تکنولوژیست در مورد رضایت شغلی آنها به‌طور کلی نظرسنجی کرده و به این نتیجه رسیده که برای افزایش تنوع، برابری و جامعیت، کارهای بسیار بیشتری باید صورت بگیرد.
 • واکسن روابط‌عمومی

  حمید جعفری متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی Hamidjafari83@gmail.com
  بعد از گذشت بیش یک سال از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ در دنیا، یکی از دغدغه‌های اصلی دولتمردان در کشورهای مختلف افزایش اطمینان و اعتماد مردم برای واکسیناسیون عمومی است. ارتباطات در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کند. به جرات می‌توان گفت دولت‌ها در سراسر دنیا، هیچ برنامه مدیریت بحران از پیش آماده‌‌شده‌ای در رویارویی با این پاندمی برای اجرا نداشتند. اما در این شرایط یک نکته روشن و مبرهن است؛ کشورها هر یک به‌نوعی از بحران شیوع ویروس کرونا متاثر شدند چالش‌های مشترکی در این بحران برای همه وجود داشت. امروز گفت‌و‌گوی صادقانه و ارتباط شفاف با مردم از طریق رسانه‌ها و همراهی افکار عمومی برگ برنده کشورها برای مقابله با این اپیدمی است و کشورهایی که در این زمینه موفق عمل می‌کنند، برنده هستند.
 • سه شاخص کارآمدی مدیران

  مترجمان: مرتضی ایراندوست / رضا ‌کارزار جدی‌وند
  منبع: HBR: دو تحول بزرگ در شکل کار و متن فعالیت کارکنان و شرکت‌ها باعث شده است ملاک‌های تشخیص «مدیر کارآمد» تغییر کند. تا همین دو سال پیش، موفقیت مدیر به «توانایی‌های سنتی» او و «کارنامه وظایف» کارکنان بستگی داشت. اما سنگ محک جدید، مهارت مدیران را در سه حوزه سنجش می‌کند. دورکاری و دیجیتالی‌شدن کسب‌وکارها، به «مدیریت نرم» نیاز دارد.
 • شرایط ابهام و نیاز به نوآوری با سرعت بالا

  نویسنده: David Schatsky مترجم: مریم رضایی
  منبع: Forbes: پاندمی کرونا باعث شده خیلی از سازمان‌ها برای بقای خود به نوآوری روی آورند. درحالی‌که ابهامات شدید ناشی از پاندمی بالاخره فروکش می‌کنند، اما به‌طور کلی یکسری فاکتورها هستند که عامل ابهامات دیگری در آینده هستند- از ابهام اقتصادی گرفته تا اختلالات ناشی از تحول دیجیتال و نیاز هر چه سریع‌تر به مقابله با تغییرات اقلیمی. در واقع محققان صندوق بین‌المللی پول و دانشگاه استنفورد، روشی را برای سنجش ابهام پیدا کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که ابهام در دهه‌های گذشته همواره روند افزایشی داشته است. سازمان‌ها نه فقط الان، بلکه بعد از فروکش کردن بحران کرونا هم باید بتوانند نوآوری مداوم داشته باشند. وقتی ابهام بالا است، برنامه‌ریزی مبتنی بر سناریو می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تصویرسازی کنند و برای هر احتمالی در آینده، آماده باشند. با این حال، فقط حدود نیمی از شرکت‌ها از برنامه‌ریزی مبتنی بر سناریو استفاده می‌کنند تا استراتژی‌های خود را در برابر آینده ضد ضربه کنند. و وقتی آینده می‌آید، با آنچه در ابتدا تصور شده بود، تفاوت دارد. سازمان‌ها برای رویارویی با وقایع غیرمنتظره، باید نوآوری کنند.
 • یک سوال بی‌جواب!

  منبع: ecomotive.ir: در فضای استارت‌آپی عادت بر این است که از موفقیت‌ها بگوییم تا امیدمان به آینده را زنده نگه‌داریم اما اشتباه بزرگی است که شکست گذشتگان را به فراموشی بسپاریم و از تجارب گذشتگان بهره‌مند نشویم. برای این منظور اقدام به جمع‌آوری تجربیات مجموعه‌ای از استارت‌آپ‌های ناموفق کرده‌ایم تا شاید مرور سرگذشت ناکام ایشان زمینه‌ای باشد برای موفقیت استارت‌آپ‌های نوپای جامعه استارت‌آپی ایران.
 • رقابت از مسیر ائتلاف

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: european business review: تعریف جدیدی از «رقابت» برای توسعه سهم بازار بین شرکت‌ها شکل گرفته است که البته «ایده‌های مختلف» مدیران موفق در عصر کرونا باعث این ابتکار عمل شده است. کسب‌و‌کارها در گذشته، بازار فروش خود را با «تک‌روی» و «پشت به رقیب» تقویت می‌کردند؛ اما امروز، «ائتلاف شرکت‌ها» است که باعث افزایش مزیت نسبی می‌شود. رقابت از مسیر «ائتلاف» مرزهایی هم دارد.
 • ریسک‌های ‌کسب‌وکار ایران در ۱۴۰۰

  دکتر علی داوری عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران
  بحران کرونا در کنار تحریم‌های اعمال شده علیه کشور در سالیان اخیر، شرایط صعب و دشواری را فراروی کسب‌وکارها به ویژه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط قرار داده است. همراهی و همزمانی این دو، ضمن تشدید رکود اقتصادی، تحولاتی اساسی در محیط کسب‌وکارها را سبب شده و موجبات شکل‌گیری تغییراتی اساسی و بنیادین در نحوه و ماهیت رقابت را فراهم آورده است، به‌گونه‌ای که کسب‌وکارها دیگر نمی‌توانند با اتکا به مزیت‌های قبلی خود، در عرصه رقابت، حرفی برای گفتن داشته باشند.
 • چگونه سیستم ذهنی کارکنان را ارتقا دهیم؟

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع:Strategic Management Journal: در عصر دیجیتالی امروز، کارکنان می‌توانند به آسانی مانند الگوریتم‌هایی که آنها را احاطه کرده‌اند، فکر کنند. به‌طور کلی، به این دلیل که افراد پیوسته از شبکه‌های مجازی و موتورهای جست‌وجو بهره می‌برند، ذهن آنها از بسیاری جهات براساس کدها شکل می‌گیرد و به نوعی، کدگذاری می‌شود، همان‌طور که الگوریتم‌ها براساس یکسری دستورات گام‌به‌گام و کدگذاری‌شده عمل می‌کنند. اگرچه امروزه الگوریتم‌ها بسیاری از کارهای پیچیده را با استفاده از همین کدها امکان‌پذیر ساخته‌اند اما از خود اراده‌ای نداشته و به‌منظوری خاص و برای دستیابی به هدفی مشخص توسط انسان به‌وجود می‌آیند. الگوریتم‌ها جزو جدایی‌ناپذیر عصر دیجیتال هستند و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت و به‌طور کلی کنار گذاشت اما اگر کارکنان در برابر کامپیوترها و الگوریتم‌ها به‌حال خود گذاشته شوند، به وضعیتی منفعلانه دچار خواهند شد که بلاتکلیفی و سردرگمی در آن موج می‌زند و افراد نمی‌توانند به‌طور مستقل و انسانی فکر کنند و تصمیم بگیرند.
 • تامین سرمایه و مدیریت مالی در مسیر کارآفرینی

  امیرمیثم گیاهی مدرس ارشد دوره‌های مدیریت دنیای‌اقتصاد
  برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار و همین‌طور پایدار ماندن آن، علاوه ‌بر ایده و برنامه‌ریزی باید چالش‌برانگیز‌ترین نکته که تامین سرمایه و مدیریت مالی است را هم در نظر داشته باشید. سرمایه باید با توجه به هدف‌تان تامین شود، چراکه نوع هدف در انتخاب منبع مالی تاثیرگذار است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر