آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۶۷

 • برترین مدیران عامل دنیا در سال ۲۰۱۸

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: HBR: مجله HBR رتبه‌بندی سالانه ۱۰۰ مدیرعامل برتر جهان در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده و پابلو ایسلا، مدیرعامل غول اسپانیایی ایندیتکس (Inditex)، خرده‌فروشی لباس، برای دومین سال متوالی رتبه نخست را به‌دست آورد.
 • سریع‌تر بزرگ شوید

  نویسنده: Brad Stone مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  کارمندان آمازون خیلی زود یک شعار جدید را آموختند: سریع‌تر بزرگ شوید. بزوس معتقد بود که هر چه شرکت بزرگ‌تر می‌شد، می‌توانست قیمت‌های پایین‌تری را از توزیع‌کننده‌های کتاب اینگرام، بیکر و تیلور مطالبه و ظرفیت توزیع بیشتری را ایجاد کند. البته این به آن معنا بود که همه افراد در آمازون باید سخت‌تر کار می‌کردند. اکنون آمازون قریب به ۱۵۰ کارمند تمام‌وقت داشت و کمتر از یک‌سوم آنها در انبار شرکت، برای هماهنگی با موج سفارش‌های مشتریان، کار می‌کردند.
 • نان در مشهودات!

  نویسنده: سیدکامران باقری/ مشاور مديريت نوآوری/ bagheri@hamafarini.com
  بیشتر شرکت‌های موفق ایرانی، سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در خرید زمین و ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی از جمله ساختمان، تجهیزات تولید، انبار و... کرده‌اند. بسیاری از این شرکت‌ها دستی هم در املاک و مستغلات و صنعت ساختمان داشته یا دارند. تجربه کسب‌وکار در بازار ایران به آنها نشان داده که سرمایه‌گذاری در زمین و ساختمان می‌توانسته سودآور و کم‌ریسک باشد، حتی بدون نیاز به نوآوری. فعالیت در حوزه املاک و مستغلات نیز عمدتا با هدف تنوع‌بخشی به فعالیت‌ها و پوشش ریسک تولید بوده است. همین پیشینه باعث شده که انباشت دارایی در قالب زمین، ساختمان، تجهیزات و موجودی بانکی به مهم‌ترین دلمشغولی مدیران تبدیل شود. این دارایی‌ها همگی در یک ویژگی مشترکند: همگی دارایی‌های فیزیکی یا مشهود به شمار می‌روند. اگر چه مدیریت صحیح دارایی‌های فیزیکی از جمله توانمندی‌های مهم شرکت‌های ایرانی به شمار می‌رود، اما همین تمرکز کامل بر این دارایی‌ها به یکی از موانع مهم نوآوری و رشد شرکت‌های ایرانی تبدیل شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر