شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۱۹

 • فرار از اشتباهات رایج در قیمت‌گذاری چندگانه

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: hbr: قیمت‌گذاری چندگانه یک محصول یا خدمت خاص، در یک دهه اخیر به سرعت رواج یافته تا شرکت‌ها بتوانند ضمن حفظ مشتریان متداول خود، مشتریان حساس به قیمت و حساس به ارزش کالا و خدمات را هم جذب کنند. در این روش، به‌طور معمول، محصول یا خدمت محوری شرکت در سه دسته مختلف ارائه می‌شود. دسته اول، به محصول و خدمت خام تعلق می‌گیرد که تنها از ویژگی‌های اساسی مورد نیاز بهره‌مند هستند. به این صورت، قیمت این دسته یا بسته پیشنهادی (دسته خوب)، کمترین است. دسته وسط (دسته بهتر)، محصول و خدمت توسعه‌یافته است و ویژگی‌های بیشتری دارد. قیمت این دسته بالاتر از دسته خوب است. اما در بالاترین دسته، بیشترین ویژگی‌ها و خدمات به مشتری ارائه می‌شود و در ازای آن، مبالغ بالاتری درخواست می‌شود.مفاهیم و اصول این شیوه قیمت‌گذاری که موسوم به قیمت‌گذاری خوب-بهتر-بهترین یا GBB است، بسیار ساده و قابل درک است. با این حال، در زمان اجرای آن نیاز به تیزبینی‌ها و دقت در مواردی است که در ادامه آمده است.
 • تغییرات فرهنگی به‌طور پیش‌فرض اتفاق نمی‌افتند

  هوتسا عسکری‌نسب
  منبع: Entrepreneur: بسیاری از کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینان هنوز با رویکرد مدیریت سنتی بالا به پایین و قبول سفارشات، سعی در توسعه کسب‌و‌کار دارند اما قطعا نمی‌توان از این طریق با مشتریان و کارمندان امروزی رقابت کرد. زمان آن فرا رسیده تا علاوه بر نزدیک‌تر شدن به مشتریان و بازار، مسائل جدیدی را آموخت و تصمیم‌گیری کرد. سازمان‌های موفق زمان بیشتری را صرف ایجاد و حفظ فرهنگ رسیدگی به خواسته‌های مشتریان می‌کنند و برای تصمیم‌گیری‌ها و ساخت محصولات جدید رویکرد انعطاف‌پذیری همراه با اختیارات بیشتر را به تیم‌های خود می‌دهند. در ادامه به هفت عامل مهم فرهنگی اشاره می‌شود:
 • واکاوی دلایل شکست شرکت‌های نوآور

  نویسنده: کلایتون کریستینسن مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: The Innovator`s Dilemma : نوآوری و استفاده از تکنولوژی‌های جدید و ناشناخته از جمله مهم‌ترین و محبوب‌ترین گزینه‌ها برای هر مدیری به ویژه مدیران جوان و تازه کار محسوب می‌شود. به عبارت بهتر کمتر مدیری را می‌توان سراغ گرفت که پس از آگاهی یافتن از شکل‌گیری و معرفی یک تکنولوژی و نوآوری خاص در برابر وسوسه به کارگیری و اضافه کردن آن به سبد فناوری‌ها و محصولات شرکت تحت رهبری‌اش مقاومت کند، چراکه تقریبا تمام مدیران بر این اعتقادند که هر تکنولوژی جدید و نوآوری تکنولوژیک یک فرصت پیشرفت و جهش جدید برای سازمان و سکوی پرتابی برای مدیری است که سرچشمه معرفی و به کارگیری آن تکنولوژی و نوآوری و تبدیل آن به محصول نوآورانه بوده است.

بیشتر