شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۲۰

 • درباره همه چیز سوال بپرسید

  نویسندگان: Alison Wood Brooks, Leslie K. John مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: در بخش نخست این مقاله درباره تاثیر سوال پرسیدن بر کیفیت مکالمات صحبت کردیم. گفتیم که سوال پرسیدن در بسیاری از حوزه‌ها مثل پزشکی و وکالت، مهارتیست که افراد باید یاد بگیرند اما مدیران اجرایی اغلب از اهمیت آن غافلند. گفتیم که برای بررسی تاثیر سوال پرسیدن، ابتدا باید هدف مکالمه را تعیین کنیم. مکالمات معمولا یا مشارکتی‌اند یا رقابتی. هر مکالمه برای سوال‌کننده و جواب‌دهنده چالش‌هایی دارد و بسته به نوع مکالمه، تاکتیک‌هایی برای غلبه بر این چالش‌ها ارائه کردیم. سپس انواع سوالات را برشمردیم: مقدمه‌ای، بازتابی، انحرافی و تکمیلی و گفتیم که از این میان، سوالات تکمیلی از قدرت ویژه‌ای برخوردارند. این سوالات میان طرفین گفت‌وگو اعتماد ایجاد می‌کند و این حس را در مخاطب ایجاد می‌کند که به او اهمیت می‌دهید. در پایان، به اهمیت و تاثیر سوالات باز اشاره کردیم. البته پرسیدن این سوالات در همه موقعیت‌ها توصیه نمی‌شود و به شرایط گفت‌وگو بستگی دارد. در ادامه به بررسی سایر عوامل، مثل ترتیب سوالات، لحن و تعداد افراد حاضر در گفت‌وگو خواهیم پرداخت.
 • آیا بحران مالی جهانی پس از ۱۰ سال تکرار می‌شود؟

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: از بحران مالی سال ۲۰۰۸ چه چیزی یاد گرفتیم؟ آیا ممکن است آن بحران دوباره تکرار شود؟ دو تن از کارشناسان مدرسه کسب‌وکار لندن، نظر خود را در این باره عنوان کرده‌اند:
 • چرا محصولات بیشتر همیشه بهترین روش برای رشد نیست؟

  نویسنده: Tiffani Bova مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: HBR: سال ۲۰۰۶ بود که مک‌دونالد با کاهش شدید رشد مواجه شد. این شرکت زنجیره‌ای فست‌فود ریشه مشکل خود را در منوی محدود خود می‌دید؛ بنابراین تصمیم گرفت آیتم‌های جدید بسیاری را امتحان و سرانجام تعداد محصولات خود را دو برابر کند. اما میزان فروش به سختی تغییر کرد. در نهایت در سال ۲۰۱۶، این شرکت یک رویه جدید در پیش گرفت. مک‌دونالد به اصول اولیه برگشت، آن آیتم‌های اضافی را دور ریخت و به‌جای آن پیشنهاد‌های صبحانه محبوبش را گسترش داد. در نهایت میزان فروش بالا رفت و در سال ۲۰۱۷ درآمد فروش در سطح هر رستوران ۶ درصد افزایش یافت. این امر نشان داد که آنچه مشتریان مک‌دونالد بیش از همه می‌خواستند نه یک منوی گسترده بلکه سرویس‌های صبحانه در تمام روز ( all-day ) بود.

بیشتر