شماره روزنامه ۴۵۴۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۱۸

 • تغییر موثر مدل کسب‌وکاری با قدمت یک قرن

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: HBR: به‌عنوان مدیر یک موسسه غیرانتفاعی، بخش عمده کارم درخواست پول از مردم است و عاشق این کار هستم. درخواست کردن از دیگران آنقدر که فکر می‌کنید کار سختی نیست. اثربخش‌ترین رهبرانی که در هر حوزه‌ای دیده‌ام – کسب‌وکار، دولت، موسسات غیرانتفاعی – با هدف، ماموریت و این حس که کارشان دنیا را به مکان بهتری تبدیل می‌کند، پیش می‌روند. اگر با چنین دیدگاهی به افراد خیر نزدیک شوید، در واقع فقط در مورد ماموریت و هدفی که دارید مکالمه می‌کنید، سپس از آنها می‌خواهید در این ماموریت با شما همراهی کنند. خیلی راحت مبلغ را می‌گویید و نگران این نیستید که چند تا صفر دارد. بیشترین مبلغی که از یک فرد درخواست کرده‌ام، ۲۵۰ میلیون دلار بوده است. آن فرد مخالفت کرد، اما مطمئنم در وصیت‌نامه‌اش مبلغ قابل توجهی را برای موسسه ما در نظر گرفته است. نکته برجسته‌ای که در مورد این درخواست‌های مبلغ بالا وجود دارد این است که شرکت یونایتد وی (United Way) در بخش عمده‌ای از تاریخ خود هیچ‌وقت رابطه مستقیمی با خیرین نداشته است. در واقع، در بیشتر مواقع ما حتی اسم آنها را نمی‌دانستیم.
 • کودکی یک نابغه

  نویسنده: Brad Stone مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  در اوایل دهه ۱۹۷۰، یک مدیر تبلیغاتی ماهر به نام جولی ری مجذوب یک برنامه غیرمعمول در مدارس دولتی آمریکا برای کودکان با استعداد در هوستون در ایالت تگزاس شد. پسر او جزو اولین دانش‌آموزانی بود که در آنچه بعدا برنامه Vanguard خوانده شد نام‌نویسی کرد؛ برنامه‌ای که خلاقیت و استقلال را در دانش‌آموزان تشویق می‌کرد و تفکر خارج از چارچوب را پرورش می‌داد. ری به این شیوه آموزشی و جامعه اولیا و مربیان پرشوری که برای تحقیق درباره مدارس مشابه اطراف ایالت در نظر گرفته بود علاقه‌مند شد و نیم‌نگاهی به نوشتن یک کتاب درباره جنبش نوظهور آموزش استعدادهای درخشان داشت.چند سال بعد، پس از اینکه پسر او وارد دبیرستان شد، ری به این برنامه بازگشت و در مدرسه ابتدایی River Oaks در غرب هوستون مشغول شد. مدیر این مدرسه دانش‌آموزی را برای همراهی او در بازدید‌هایش انتخاب کرد؛ یک پسربچه پایه ششم با موهای روشن و بسیار ماهر در سخن گفتن که والدینش تنها این درخواست را داشتند که نام واقعی او به‌صورت مکتوب استفاده نشود. بنابراین ری او را تیم (Tim) نامید. امروز او را با نام «جف بزوس» می‌شناسیم.
 • B۲C و B۲B را فراموش کنید! به B۲I نیاز داریم

  مترجم: مرضیه شاوردی
  منبع: strategy-business: در دنیایی که محصولات سفارشی و تجربه مشتری، یک مزیت رقابتی مهم است، دسته‌بندی قدیمی کسب‌وکار منسوخ خواهد شد.پیتر شوارتز می‌گوید: «من همیشه با عبارت «B۲C» مشکل داشته‌ام! «مصرف‌کننده‌» نامیدن افراد، آنها را به فعالیتی واحد در زندگی‌شان تقلیل می‌دهد: خرید کالاها. زمانی که رهبران کسب‌وکار مشتریان خود را مصرف‌کننده می‌دانند، نشان می‌دهند که توجهی به آنها ندارند و تنها به فهرست خرید آنها توجه می‌کنند.»

بیشتر