• سناریوی نجات شرکت‌ها در دوران بحران

  مترجم: علی‌رضا نعمتی منبع: HBR A.Nemati@msc.ir
  در چهارم نوامبر سال ۲۰۱۰، چهار دقیقه بعد از بلند شدن از فرودگاه چانگی در سنگاپور، موتور جت شماره دو هواپیمای پروازQF۳۲ متعلق به خطوط هوایی کنتس استرالیا آتش گرفت. هواپیمای ایرباس A۳۸۰ ۴۴۰ مسافر، ۲۴ خدمه پرواز، سه خلبان و دو کمک خلبان داشت. در جریان این حادثه اجزای موتورهای منهدم شده به بال سمت چپ خورد و باعث از بین رفتن بخش‌های الکتریکی و هیدرولیک هواپیما شد، سپس بخش‌های اصلی سیستم کنترلی هواپیما از کار افتاد. طی آن دو ساعت وحشتناک خلبان‌ها تلاش کردند تا نگذارند هواپیما سقوط کند و لازم بود تا می‌شود سوخت را مصرف کرد تا در لحظه فرود، وزن هواپیما اجازه فرود ایمن را بدهد.
 • دنبال راه‌های میانبر نروید!

  دکتر محیا کربلایی/ تحلیلگر اقتصادی و کسب‌وکار/ mk@IEB.today
  هر چه جولیا بیشتر با هشتگ‌ها کار می‌کرد، بیشتر به مفید بودن آنها پی می‌برد. حالا دیگر می‌دانست که از هشتگ‌ها می‌تواند به‌عنوان ابزاری استفاده کند که کمپین‌های مختلف را دنبال کند. هشتگ‌هایی که برای گروه خاصی از پیام‌ها طراحی کرده بود یا از قبل توسط سایران طراحی شده بودند، این امکان را به او می‌دادند تا بتواند پیام‌های مختلف را دسته‌بندی کند. به عبارتی کاربردهای مختلفی را برای هشتگ‌ها یافته بود:
 • آنچه باید در مورد تیم‌های کاری آینده بدانید

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی منبع:Forbes alavitarjomeh@gmail.com
  ما تیم‌ها را ایجاد می‌کنیم چون هیچ کدام از ما به تنهایی به اندازه همه ما خوب نیستیم. بد نیست بدانید که بزرگ‌ترین مخترع تمام دوران‌ها یعنی توماس ادیسون هم کسی نبود که همه کارها و تحقیقاتش را به تنهایی انجام دهد چراکه او هم گروهی از افراد را برای کار کردن و تحقیق روی موضوعات مختلف در آزمایشگاه خود در نیوجرسی گرد هم جمع کرده بود. امروزه ما به‌طور کامل نسبت به قدرت دانش جمعی واقف هستیم و به‌خوبی می‌دانیم که قدرت فراوان یک تیم در توانایی‌اش در ایجاد دانش جمعی اعضایش نهفته است. چالش اصلی در این میان عبارت است از اینکه چگونه می‌توان بین دانش فردی و دانش جمعی همگرایی ایجاد کرد و از هرگونه تعارض و تضاد در این میان اجتناب کرد؟ راه‌حل این مساله به‌طور حتم از درک متقابل اعضای گروه از هم و احترام گذاشتن آنها به نقاط قوت همدیگر و پذیرفتن محدودیت‌ها و نقاط ضعف خود و دیگران سرچشمه می‌گیرد.
 • تغییرات مثبت دورکاری برای دانش‌ورز‌ها

  مترجم: مریم رضایی منبع: London Business School
  اثر باورنکردنی «دورکاری» مشخص شد. یافته‌های مدرسه کسب‌وکار لندن درباره الگوی کرونایی حضور کارمندان نشان می‌دهد در شرکت‌هایی که ضوابط اداری همیشگی، به «حضور فیزیکی ۲ روز در هفته» تغییر یافته، «حس تعلق کارمندان به سازمان» بیشتر و «خلاقیت» جایگزین «کار روباتیک» شده است. تجربه «زیمنس» به نگرانی مدیران سنتی پاسخ می‌دهد.
 • راهکارهای تغییر شغل به شیوه صحیح

  مترجم: رویا مرسلی منبع: HBR
  «حداقل دو سال در یک شغل بمان». «هرگز تا زمانی که کار جدید پیدا نکردی شغل قبلی را ترک نکن». همه افراد از مادرتان گرفته تا راهنمایتان به شما درباره نحوه تغییر شغل توصیه‌هایی دارند. اما از کجا بدانید که به چه کسی اعتماد کنید؟ به‌خصوص اینکه آنچه بیست سال قبل یا حتی دو سال قبل درباره بازار کار صدق می‌کرد اکنون الزاما محلی از اعراب ندارد. بازار همواره در حال تغییر است.
 • درس‌هایی از دو کارآفرین برای میلیاردر شدن

  مترجم: مریم رضایی منبع: Forbes
  در لیست میلیاردرهای ۲۰۱۹ مجله فوربس، فقط ۱۳ سیاه‌پوست در سراسر دنیا وجود داشت. مایکل لی چین (Michael Lee-Chin)، کارآفرین جامائیکایی-کانادایی، یکی از آنها بود که ثروت ۹/ ۱ میلیارد دلاری کاملا خودساخته‌ای دارد. ثروت او از ۶۰ درصد سهامش در بانک NCB جامائیکا به‌دست آمده است.
 • آن نغمه که مردم می‌سپارند به یاد

  حمید جعفری/ متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی
  در دوران همه‌گیری کرونا، مردم در سراسر دنیا هر کاری انجام می‌دهند تا از خودشان در برابر این ویروس محافظت کنند. سازمان‌هایی که تا پیش از این بحران از توانایی مالی خوبی برخوردار بودند، در این زمان نقش‌آفرین می‌شوند و با ارائه منابع کارآمد از مخاطبان خود در این بحران حمایت می‌کنند و آموزش‌های لازم را به آنها می‌دهند. کسب‌و‌کارهای متعددی از ابتدای سال تا امروز با طراحی کمپین‌های مسوولیت اجتماعی (social responsibility) به آموزش‌ها و حمایت‌های لازم در دوران همه‌گیری کرونا به مخاطبان خود پرداخته‌اند. مدیریت این بحران می‌تواند چالش‌برانگیز باشد اما مهم است که برندها به خلق پیام‌های پرمفهوم و ابتکار عمل‌هایی فکر کنند که نشان بدهد چقدر به کارمندان و مشتریانشان اهمیت می‌دهند. در ادامه مثال‌هایی از برند‌هایی می‌آید که در این دوران سخت با ایفای نقش مسوولیت اجتماعی خود در کنار مردم ایستاده‌اند.
 • الگو گرفتن یا کپی‌کردن در توسعه برند و کسب‌وکار؟!

  محمد زرین مشاور و استراتژیست برند
  چند سالی ا‌ست در کشور ما نیز همچون سایر کشورهای دنیا، توسعه کسب‌و‌کارها در قالب هلدینگ و ورود به صنایع جدید و متمایز رونق بیشتری گرفته است.
 • بازارهای مغایر با ساده‌سازی

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: ساده‌سازی: شرکت‌های فراوانی در ۱۲۰ سال گذشته با استراتژی‌های ساده‌سازی توانسته‌اند رهبری بازار را به دست آورده و رقبا را به حاشیه برانند.
 • روایت انگلیسی از عایدی مرخصی

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European Business Review: مردودی نگاه سنتی برخی مدیران شرکت‌ها نسبت به «مرخصی کارمندان»، با روایت یک کار‌آفرین از «عایدی تعطیلات» اثبات شد. یک تصور غلط در بین افراد وجود دارد که کار مداوم را ضامن موفقیت توام شرکت و کارمند می‌داند؛ اما تجربه‌های کارآفرین انگلیسی در تعادل‌بخشی بین روزهای کاری و روزهای فراغت از کار، درست عکس این برداشت را نشان می‌دهد. تعطیلات منظم‌(هفتگی) می‌تواند سرعت فرسودگی شغلی نیروی کار را کاهش و انگیزه برای ایده‌آفرینی را تقویت کند؛ اما استرس ناشی از وقف شدن در کار، مغز را از کار می‌اندازد.
 • استراتژی «چند وجهی» برای توازن کار- زندگی

  نویسنده: Rebecca Knight مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: وقتی قصد دارید بین زندگی شخصی و کاری خود بالانس برقرار کنید، داشتن یک رئیس که حامی باشد و درکتان کند، خیلی به نفعتان است: کسی که وقتی می‌خواهید کمی زودتر از محل کار بروید تا به جلسه مدرسه فرزندتان برسید یا یک روز مرخصی بگیرید که والدین سالخورده‌تان را به دکتر ببرید، اخمش توی هم نرود. اما اگر مدیرتان، به مسوولیت‌های خانوادگی شما اهمیت ندهد چه؟ یا بدتر، آشکارا این مسوولیت‌ها را کوچک و کم اهمیت بداند یا حتی مخالفشان باشد؟ این بسیار چالش‌انگیز است به‌خصوص حالا که در دوران کرونا به‌سر می‌بریم و زندگی شخصی و کاری مردم با هم قاطی شده است. چطور با رئیسی که تعهدات غیرکاری شما را به رسمیت نمی‌شناسد برخورد کنیم؟ چطور برای انعطاف‌پذیری جا باز کنیم؟ درباره تعهدات خانوادگی چطور صحبت کنیم؟ و برای دریافت حمایت حرفه‌ای و روحی، به چه کسی روی بیاوریم؟
 • «سبد سرمایه‌گذاری پویا»؛ راه نجات کسب‌و‌کار

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع:McKinsey: هر مدیرعاملی دست‌کم یک‌بار از خود پرسیده است: «در چه حوزه‌ای باید وارد شویم؟» اما واقعیت این است که نمی‌توان یک‌بار برای همیشه به این سوال پاسخ داد. آنها باید به‌طور دائم این سوال را از خود بپرسند و پاسخ‌هایشان را در طول زمان تغییر دهند. اگر مدیران عامل چنین کنند، سبد سرمایه‌گذاری خود را دائما تغییر خواهند داد و احتمالا عملکردشان از سایر رقبا بهتر خواهد بود. برعکس آن نیز تا حد زیادی صحت دارد. آن دسته از مدیرانی که شرایط را به‌طور دائم رصد نمی‌کنند، اغلب یک سبد سرمایه‌گذاری ثابت خواهند داشت که عملکردش کمتر از حد خواهد بود. چرا؟ به این دلیل که بازار همواره درحال تکامل است و شرکت آنها با این تکامل و تحولات آن همراه نمی‌شود. به این دلیل است که اغلب، راکد بودن بدترین انتخاب ممکن است.
 • هرگز اجازه ندهید یک بحران خوب به هدر برود!

  مترجم: رویا مرسلی
  منبع:‌HBR: رهبران عرصه کسب‌و‌کار به‌خوبی می‌دانند که «هرگز نباید اجازه دهند یک بحران خوب به هدر برود» اما تعداد محدودی از آنها به این اصل عمل می‌کنند. در تحقیقی که درباره کارآیی شرکت‌ها قبل و بعد از چند بحران اخیر انجام شد، دریافتیم که ۱۷ درصد از آنها ادامه حیات نیافتند (به‌علت ورشکستگی، خریده شدن یا خصوصی‌سازی) و آنها که به حیات خود ادامه دادند و اکثریت را تشکیل می‌دهند (۸۰ درصد) سه سال بعد از بحران دچار کشمکش و در تقلا بودند تا به شرایط قبل از بحران بازگردند. فقط ۹ درصد از شرکت‌هایی که زنده ماندند با سربلندی از بحران بیرون آمدند و نتایجی ارائه دادند که از شرکت‌های همطراز آنها و کارآیی خودشان قبل از شروع بحران بهتر بود. این شرکت‌ها حرکت ظریفی را مدیریت کردند که در آن در پاسخ به محرک‌های خارجی همزمان هم به حمله‌ روی آوردند (سرمایه‌گذاری در موقعیت‌های رشد ازجمله کسب‌و‌کارهای جدید) و هم به دفاع (کاهش هزینه و یافتن کارآیی عملکردی). آنها حتی در زمان کاهش هزینه قادر بودند برای کارهای جدید منابع اختصاص دهند. شرکت‌ها ضمن آگاهی از نیاز به پاسخ‌های ماهرانه به شوک‌های ناگهانی، بعد از بحران شروع به افقی‌تر کردن شرکت‌های خود، چابک‌تر کردن آن و اختلال‌ناپذیر نمودن آن کردند. با وجود این، حتی شرکت‌هایی که این روش‌ها را در پیش گرفتند برای پاسخگویی سریع و کنشگرانه در زمان وقوع بحران با چالش روبه‌رو بوده‌اند.
 • چگونگی ایجاد تغییرات بزرگ در کسب‌وکارهای کوچک

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: McKinsey : مدیریت تغییر و همگام شدن با پیشرفت‌های سریع و شگفت‌انگیز تکنولوژیک در شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک از جمله موضوعاتی است که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است. در واقع، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک به‌دلیل محدود بودن منابع مالی و انسانی‌شان نمی‌توانند به مانند شرکت‌های بزرگ و قدرتمند خود را با پیشرفت‌های تکنولوژیک همراه سازند و در نتیجه ضمن از دست دادن توان رقابتی‌شان دچار اضمحلال و سقوط می‌شوند. با این همه همین بازیگران کوچک دنیای امروز هم می‌توانند با بهره‌گیری از ابزارها و روش‌های درست مدیریت تغییر به بهترین شکل ممکن از تکنولوژی‌های جدید استفاده کرده و همچنان در گود رقابت باقی بمانند. در این میان یکی از موانع اصلی بر سر راه پیاده شدن اصول درست مدیریت تغییر در کسب‌وکارهای کوچک خود مدیران و مالکان آنها هستند که به‌دلیل ناآشنایی با تکنیک‌ها و ترفندهای موثر مدیریت تغییر باعث جا ماندن شرکت‌های تحت رهبری‌شان از قافله شتابان کسب‌وکارهای مترقی می‌شوند. در ادامه به توصیه‌هایی کاربردی و موثر برای موفقیت در مسیر مدیریت تغییر در کسب‌وکارهای کوچک اشاره خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر