شماره روزنامه ۴۵۳۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۳۱۹

 • درس‌هایی از جهانی شدن شرکت هوآوی

  نویسنده: David de Cremer مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: در دنیای کسب‌وکار امروز، این فرض پذیرفته شده که اگر کسب‌وکارتان هنوز در بازارهای محلی و منطقه‌ای فعالیت می‌کند، بقای شما به خطر می‌افتد. جهانی شدن برای بیشتر شرکت‌ها یک آیین گسترده است و با افزایش استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، این آیین هر روز پیروان بیشتری پیدا می‌کند. اگرچه توسعه بین‌المللی کسب‌وکار می‌تواند چالشی سخت باشد، اما بیشتر فعالان دنیای کسب‌وکار معتقدند مزایای آن از معایبش بیشتر است. افزایش کسب‌وکارهای بین‌المللی شعار «شرقی شو» را حکمفرما کرد. در واقع، آسیا هنوز یک بازار نوظهور محسوب می‌شود که در آن فرصت‌های کسب‌وکار با سرعت توسعه می‌یابند. به علاوه، پیش‌بینی می‌شود جمعیت طبقه متوسط در سطح دنیا تا سال ۲۰۲۰ به ۲/ ۳ میلیارد نفر برسد و بیشترین رشد متعلق به آسیا خواهد بود. این اتفاق‌ها در کنار هم، باعث شده بازار آسیا به مکانی برای افزایش سهم بازار شرکت‌ها تبدیل شود.
 • آیا انکوباتورها همواره برای کسب‌و‌کار مفید هستند؟

  نویسندگان: Anthony Iaquinto ، Stephen Spinelli. JR مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: کتاب Never Bet The Farm: مراکز رشد کسب‌و‌کار یا انکوباتورها مدت‌های زیادی است که فعالیت می‌کنند. آنها یکی از ابزارهای رشد اقتصادی هستند که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تاسیس می‌شوند و با ارائه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کنند. آنها می‌توانند منبع خوبی برای کارآفرینان با تجربه اندک و حتی با سرمایه کم برای شروع یک کسب‌و‌کار باشند. اما به چند دلیل شما نباید در استفاده از آنها عجله کنید:
 • چرا شرکت‌های ایرانی نوآوری نمی‌کنند؟

  نویسنده: سیدکامران باقری/ مشاور مديريت نوآوری
  نطفه دانشی محصولات در بیشتر شرکت‌های ایرانی، جایی بیرون از مرزها بسته شده است. دانش و ماشین‌آلات تولید محصولات، وارداتی هستند. در عوض کار عملیات روزمره و تعمیر و نگهداری تجهیزات به پرسنل خط تولید سپرده شده است. این محصولات در بهترین حالت مشابه همان نسخه اولیه خارجی، تولید شده و فروخته می‌شوند. تمام فکر و ذهن مدیران، رفع مشکلات ریزو درشت تولید، رسیدگی به امور پرسنلی و فروش به‌موقع محصولات است. مدیران پیوسته از این جلسه به آن جلسه و از این سازمان به آن سازمان در حرکتند تا با تلاش بی‌وقفه خود این چرخ را در حرکت نگاه دارند، تا حقوق کارکنان، هزینه‌های جاری و بازپرداخت اقساط همان تجهیزات به‌موقع پرداخت شوند. زندگی شرکت‌ها و روزی خانواده‌ها در گرو همین تلاش و تدبیرهای سخت روزانه است.

بیشتر