آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۲۴۳

 • اعتبارسنجی ابزاری برای دستیابی به بازارهای مالی گسترده

  دکتر محیا کربلایی تحلیلگر اقتصادی و کسب‌و‌کار mk@mahya.pro
  همه ما این ضرب‌المثل را شنیده‌ایم که «آدم خوش‌معامله، رفیق مال مردم است». اما خوش معامله بودن در مورد موسسات، بانک‌ها و شرکت‌ها چگونه تعیین می‌شود؟ این همان خدمتی است که موسسات اعتبارسنجی می‌توانند در اختیار شرکت‌ها قرار دهند: معرفی کردن آنها به‌عنوان طرف‌های خوش معامله بستگی به جایگاهی خواهد داشت که شرکت مورد نظر پس از طی مراحل اعتبارسنجی دریافت خواهد کرد. در بسیاری از کشورهای دنیا، اعتبارسنجی و دادن رتبه به موسسات و شرکت‌ها یکی از ابزارهای متداول در تعیین ریسک آنها برای تامین مالی در بازارهای مختلف به‌شمار می‌رود. هرچه رتبه بهتری داشته باشید، احتمال موفقیت‌تان در تامین مالی از طریق جذب سرمایه‌گذاری مستقیم با غیرمستقیم، بیشتر است. شرکت اعتبارسنجی کپیتال اینتلیجنس (Capital Intelligence (CI با سابقه‌ای ۳۰ ساله از حدود یک دهه قبل فعالیتش را در ایران نیز آغاز کرده است. این شرکت در حال حاظر تنها موسسه اعتبارسنجی اروپایی فعال در ایران است. در گفت‌وگویی با مدیرعامل آن، آقای ظفر دیاب (Zafer Diab)، از او درباره چالش‌های موجود در بازار اعتبارسنجی ایران و فوایدی که این ابزار می‌تواند برای فعالان اقتصادی به همراه داشته باشد، سوالاتی پرسیدم. گفت‌وگوی ما را در ادامه بخوانید.
 • چگونه یک پروژه کاری را با شادی آغاز کنیم

  نویسنده: کارل استایب مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی
  منبع: کتاب Work Happy Now: قسمت پنجاه و هشتم من به آماده‌سازی تشریفات و بسترسازی برای انجام هرکاری علاقه‌مندم زیرا به شکل‌گیری عادت‌های ما کمک می‌کنند. به عنوان مثال اگر ما عادت کنیم که قبل از خواب با نیایش و آرامش به رختخواب برویم، خوابی خوش را تجربه خواهیم کرد و صبح روز بعد را با روحیه و شادابی آغاز خواهیم کرد. من خودم عاشق فرآیند آماده کردن همه چیز پیش از دست به قلم شدن و شروع به نوشتن هستم چراکه به من کمک می‌کند تا انرژی‌ام را متمرکز کنم و با آرامش فراوان، ‌عملکردی با کیفیت و مطلوب داشته باشم.
 • مهارت‌های لازم برای تعیین ارزش متقاضی کار

  نویسنده: Liz Ryan مترجم: مریم مرادخانی
  مشاور عزیز، من در یک آژانس کاریابی کار می‌کنم. در این شرکت، من تنها کسی هستم که می‌گویم باید راه‌های بهتری برای ارزیابی «ارزش بازار» متقاضیان کار پیدا کنیم و برای این کار، نیازی نیست از آنها درباره درآمد فعلیشان سوال بپرسیم.باید خودمان را برای آینده آماده کنیم، آینده‌ای که در آن، متقاضیان کار قدرت بیشتری دارند. آن آینده فرا رسیده اما بعضی از مسوولان استخدام نمی‌توانند این تحولات را بپذیرند.
 • کلاس‌های یادگیرنده و نقش آن در آینده فرزندان ما

  نویسنده: پیتر سنگه مترجم: کیارش رمضان‌نژاد
  منبع:کتاب Schools That Learn: برای دستیابی به کلاس درسی یادگیرنده بهتر است به این پرسش بپردازیم که افرادی که قرار است در خلق «مدرسه یادگیرنده» مشارکت داشته باشند، چه اعضایی هستند؟ در پاسخ به این سوال باید توجه داشت که فرقی نمی‎کند مدرسه دولتی باشد یا غیر دولتی، در شهر بنا شده باشد یا در روستا باشد، بزرگ باشد یا کوچک، در هر صورت، سه سیستم را می‎توان در مدرسه شناسایی کرد. سه سیستمی که با همدیگر ارتباط متقابل دارند و از هم تاثیر می‎گیرند و بر یکدیگر تاثیر می‎گذارند. این سیستم‌ها یا همان سیستم کلاس، سیستم مدرسه و سیستم اجتماع، آنچنان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که گاهی اوقات تشخیص هر کدامشان از دیگری به کاری بس دشوار تبدیل می‎شود، اما با وجود این نباید از یاد برد که نیازها و اولویت‎های افراد در جایگاه‎های مختلف، تحت‌تاثیر این نظام‎ها شکل می‎گیرد. بنابراین، هر تلاشی که در ایجاد مدرسه‎ یادگیرنده صورت می‎پذیرد باید به گونه‎ای برنامه‎ریزی شود تا هر سه‎ این سیستم‎ها را در بر بگیرد.

بیشتر