• ریسک‌های فراکرونایی در کسب‌وکار

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: european business review: بازوی اصلی شرکت‌های نجات‌یافته از بحران کرونا مشخص شد. نتایج نظرسنجی یک موسسه بین‌المللی مدیریت ریسک نشان می‌دهد بیش از نیمی از شرکت‌هایی که مدت‌ها قبل از پاندمی، «انتظار اتفاقی ناگوار در مقیاس فراگیر» را داشتند، در مواجهه با بحران ۲۰۲۰ دست خالی نبودند. این گزارش، ریسک‌های فراکرونایی و رابطه آنها با مقیاس کسب‌و‌کارها را شرح داده است.
 • مفهوم اکوسیستم در مدیریت و کسب ‌‌‌وکار

  احمد سپهریان a.sepehrian@modares.ac.ir
  واژه اکوسیستم در سال ۱۹۹۳ توسط جیمز مور، استراتژیست کسب‌وکار دانشگاه‌هاروارد در مقاله‌ای با عنوان «شکارچیان و طعمه: رقابت در یک اکولوژی نوین» به دنیای کسب‌وکار وارد شد. این اصطلاح از علم زیست‌شناسی وام گرفته شده است. در زیست‌شناسی اکوسیستم مجموعه‌ای از موجودات زنده و غیرزنده است که با یکدیگر در ارتباط بوده و با محیط داخلی و خارجی تعامل و تبادل دارند. استفاده از این استعاره در سال‌های اخیر در تجارت و کسب‌وکار بسیار رونق گرفته و در ادبیات مدیریت شاهد انواع اکوسیستم‌ها از جمله اکوسیستم کسب‌وکار، نوآوری، کارآفرینی و حتی اکوسیستم اقتصادی و سیاسی و... هستیم.
 • چطور شرح حال شغلی بنویسیم؟

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Fortune: مشاور عزیز، اصلا نمی‌دانم آیا شرح حال شغلی(Bio) لازم دارم یا نه و اگر بله، کجا باید از آن استفاده کنم. هر وقت کسی از من می‌پرسد «کارت چیست؟»، معمولا همان لحظه یک توضیحی می‌دهم. تنها زمانی که مجبور بودم از خودم و شغلم صحبت کنم، مصاحبه‌های شغلی بوده که آن هم مدت‌هاست برایم پیش نیامده.
 • واکاوی عملکرد «هکرهای رشد»

  نویسنده: Jurgen Appelo مترجم: مریم رضایی
  منبع: کتاب Startup, Scaleup, Screwup: کتاب حاضر عنوان متفاوتی داشت. ترجیح ناشر این بود که آن را «شروع کن، تغییر بده، رشد کن» بگذارم؛ یعنی کلمه تغییر بده وسط قرار بگیرد. خوشم نیامد، چون چرخه عمر نرمال یک مدل کسب‌وکار این است که متولد شود، رشد کند، سپس به سوی افول برود. این نظم طبیعی همه چیز است. البته به این فکر کردم که شاید بیشتر افراد به نظم کلمات اهمیتی ندهند، اما ناشر به آنچه می‌گفت اصرار داشت. واحد بازاریابی آنها معتقد بود که یک «کلمه منفی» در پایان عنوان کتاب، به فروش آن در آمریکای شمالی لطمه می‌زند.
 • قوانین نانوشته محیط کار

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: انتخاب مسیر شغلی کار آسانی نیست. بسته به شرایط اقتصادی و حوزه کاری که انتخاب کرده‌اید، باید برای ده‌ها شرکت درخواست بفرستید و مصاحبه کنید. حتی وقتی استخدام می‌شوید، ممکن است کلی سوال برایتان پیش بیاید: «حالا باید چه کار کنم؟ از چه کسی توصیه بگیرم؟ این سازمان چطور کار می‌کند؟» شما تازه از محیط مدرسه وارد دنیای کار شده‌اید. اوایلش ممکن است حس کنید شانس موفقیت ندارید، مخصوصا اگر وضعیت مالی مناسبی نداشته باشید. به‌عنوان کسی که تازه فارغ‌التحصیل شده، احتمالا ارتباطات گسترده‌ای هم ندارید و کسی نیست که راهنمایی‌تان کند. «گوریک انگ» که اصالتا آسیایی است، بسیاری از این مشکلات و سختی‌ها را پشت‌سر گذاشته است. او به گفته خودش، یک «غیرخودی» بوده که توانسته به دنیای شرکت‌های آمریکا راه پیدا کند و امروز، کارش کمک به کسانی است که می‌خواهند همین مسیر را بروند. او که نویسنده کتاب «قوانین نانوشته» و مشاور شغلی دانشگاه هاروارد است، اخیرا میهمان الیسون بیرد، سردبیر مجله کسب‌وکار هاروارد بود تا بیشتر در این‌باره صحبت کنند. چکیده‌ای از این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم:
 • مدل حضوری/مجازی چه معنایی برای کسب‌وکار شما دارد؟

  نویسنده: Lynda Gratton مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: در اواخر فوریه ۲۰۲۰، نتایج یک نظرسنجی داخلی در شرکت فوجیتسو، نشان داد بیش از ۷۴ درصد از ۸۰ هزار کارمند این شرکت واقع در ژاپن، دفتر کار را بهترین مکان برای کار کردن می‌دانند و این کاملا یک هنجار بود.
 • در جست‌و جوی اعتبار از دست‌رفته

  منبع ecomotive.ir: در فضای استارت‌آپی عادت بر این است که از موفقیت‌ها بگوییم تا امیدمان به آینده را زنده نگه ‌داریم اما اشتباه بزرگی است که شکست گذشتگان را به فراموشی بسپاریم و از تجارب گذشتگان بهره‌مند نشویم. برای این منظور اقدام به جمع‌آوری تجربیات مجموعه‌ای از استارت‌آپ‌های ناموفق کرده‌ایم تا شاید مرور سرگذشت ناکام ایشان زمینه‌ای باشد برای موفقیت استارت‌آپ‌های نوپای جامعه استارت‌آپی ایران.
 • «استخدام دیجیتالی» در شرکت‌ها

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: european business review: استخدام و ارزیابی کارکنان در شرکت‌های رو به پیشرفت، با انقلاب دیجیتالی همراه شده است. مدیران منابع انسانی مسلط به فناوری‌های جدید، مدل سنتی «مصاحبه حضوری و تکمیل فرم کاغذی» را کنار گذاشته‌اند و از «تحلیل رفتار افراد در شبکه‌های اجتماعی» و «مصاحبه دیجیتالی» بهره می‌برند. در این مدل، مدیران باید ابتدا خودشان به ۱۰ سوال جواب دهند.
 • عملکرد منابع انسانی در دوران پساکرونا

  نویسنده: Daniel Bortz مترجم: مرتضی ایراندوست
  متخصصان منابع انسانی با چالش‌های مختلفی طی بیماری همه‌گیری مواجه شده‌اند. اکنون زمان مناسبی برای به‌روزرسانی رزومه کاری متخصصان این عرصه فراهم شده است. آلیسا گلبارد، بنیان‌گذار و رئیس Resume Strategists Inc می‌گوید: بیماری همه‌گیری دنیای کار را به بازنگری در رئوس آن بازگرداند و متخصصان منابع انسانی را به توسعه استراتژی‌ها، برنامه‌ها و روال‌های کاری برای برآورده کردن چالش‌ها و فرصت‌های یک نیروی کار درحال رشد سریع، ملزم می‌کند. این امر منجر به توسعه مجموعه‌ مهارت‌های جدید برای مدیریت موثر، حفظ ایمنی کارکنان، مدیریت اشتغال از راه دور و پشتیبانی از روش‌های نوین عملیاتی شده است.کیم ایزاک، نویسنده و استراتژیست شغلی در فیلادلفیا، معتقد است که متخصصان منابع انسانی باهوش می‌توانند از مهارت‌های جدید خود برای بهبود قابلیت استخدام استفاده کنند. او می‌گوید: «پاندمی به یک تحول اساسی در نیروی کار جهان از افزایش چشم‌گیر کار از راه دور تا تمرکز بر امنیت کارمندان و مشتری کمک کرده است.» درحالی‌که برخی از صنایع بیش از صنایع دیگر تحت‌تاثیر قرار گرفته‌اند، برای متخصصان منابع انسانی احتیاط واجب این است که رزومه خود را مجددا مورد بازبینی قرار دهند و اطمینان حاصل کنند که آنها درک درستی از ابتکارات، برنامه‌ها و بهترین روش‌های پاسخ به پاندمی دارند. این گام‌ها را بردارید تا رزومه شما مطابق با نیازهای عصر پسا کرونا به روزرسانی شود:
 • مهارت‌های نرم مدیران برای جذب کارمندان

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع:Restoring the soul of Business: در دنیای دیجیتالی، سریع و متنوع امروز، مدیران باید بین واکنش‌های شناختی و طبیعی خود از یک‌سو و بازخوردهای موثر اما ناملموس خود در قبال کارکنان، یک نوع تعادل و همگرایی ایجاد کنند. آنها باید به یاد داشته باشند که آخرین چیزی که کارکنان نیاز دارند و به آن اتکا خواهند کرد، یک مدیر روباتیک و بدون احساس است که فقط یکسری اطلاعات و داده‌ها را به آنها تحویل داده و انجام یکسری کارها را از آنها طلب می‌کند آن‌هم بدون کوچک‌ترین احساس صداقت، انسانیت، الهام‌بخشی، همدردی و همراهی؛ حال آنکه برخورداری از این احساسات ارزشمند انسانی برای هر مدیری در دنیای امروز و آینده ضروری است.
 • منتورینگ چگونه عملکرد کارمندان را افزایش می‌دهد؟

  مهندس امیرمیثم گیاهی کارآفرین حوزه دیجیتال، منتور و مربی کسب‌وکار
 • خیلی‌ها تسلا را دوست ندارند

  منبع: Quora Digest مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
 • خلق ارزش‌های جدید برای موفقیت

  مترجم: حمید رستگار Hamid2780@yahoo.com
  منبع: HBR : برای موفقیت درعصر پاندمی، رهبران سازمانی به مهارت‌ها و قابلیت‌های خاص نیاز دارند، و این به مفهوم داشتن مهارت‌های لازم در مجموعه گسترده‌ای از ویژگی‌های متناقض خواهد بود. پاندمی کرونا، روندی ‌که از دهه گذشته شروع شده بود را تسریع کرده است. با رشد دنیای دیجیتال و پیچیده‌شدن آن، دامنه تصمیماتی که رهبران سازمانی باید بگیرند بسیار گسترش‌ یافته است، از تفکر راهبردی و دید جامع‌نگر گرفته تا اجرای دقیق، توسعه مسیر تکنولوژی، انواع مهارت‌ها و جذب همکاران.
 • معایب دفاتر کاری باز، بیشتر از مزایای آن

  این روزها همه‌جا از مزایای دفاتر کاری باز- یعنی فضاهای کاری که هر فرد اتاق مجزا برای خودش ندارد- صحبت می‌شود. طبق معماری سنتی شرکت‌ها، ارشدترین مدیران یک شرکت، دفاتر خود را در بالاترین طبقات ساختمان با بهترین ویو و پنجره‌ها انتخاب می‌کنند و سپس مدیران رده‌های بعدی، بهترین اتاق‌ها را از آن خود می‌کنند. کارمندان رده‌های پایین، وقتی به دفاتر مدیران خوانده می‌شوند، دقایقی پراسترس را تا طبقات بالا می‌گذرانند.

بیشتر