طی وقوع بحران جهانی مانند اتفاق اخیر، داشتن دیدگاه، ضروری است. تغییراتی که در شرایط طبیعی احتمال داشت طی یک دوره پنج ساله اتفاق بیفتد در شرایط بحران کنونی امکان دارد در چند هفته یا چند ماه به وقوع بپیوندد. نمودارهای این روند نشان می‌دهد که ارتباط از راه دور، پزشکی از راه دور، خرید آنلاین و استفاده از رسانه‌های دیجیتالی ناگهان افزایش چشمگیری داشته و زنجیره عرضه جهانی نیز قطع شده است. روش ارائه خدمات بهداشتی به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد. تعداد مشتریان کاهش چشمگیری داشته است و میلیون‌ها نفر هم کارشان را از دست داده‌اند. برخی از فرضیات اساسی که مدل کسب‌وکار فعلی را مطرح می‌کنند ممکن است تا به‌حال دچار تغییرات شده باشند یا به‌زودی کاملا متفاوت شوند. در نتیجه محیط کسب‌وکار در زمان پایان همه‌گیری بیماری بسیار متفاوت‌تر از شرایط پیش از شروع بحران خواهد بود. از هم اکنون لازم است برای چنین شرایطی آمادگی پیدا کنید و تصویر بلند مدتی از شرایط دلخواه کسب‌وکار در پنج یا حتی ده سال آینده داشته باشید. شاید اکنون چنین دورنگری کمی دشوار به‌نظر‌ آید اما در حقیقت رشد بزرگ صنعتی از هم اکنون آغاز می‌شود. ۲۰ سال پیش، شرکت اپل با تصورات جالب برای ساخت آی‌فون و آی‌پد، شروع به برنامه‌ریزی کرده بود، درحالی‌که در آن زمان کسب‌وکار کامپیوتر تحت‌تاثیر سقوط شرکت‌های اینترنتی قرار گرفته بود. البته هیچ فردی قدرت پیش‌بینی ندارد وگرنه در چنین مخمصه‌ای قرار نمی‌گرفتیم. اگر نمی‌توانید اتفاقات آینده را با قطعیت کامل پیش‌بینی کنید اما می‌توانید نگاه بهتر یا روشن‌تری نسبت به آینده داشته باشید. سعی کنید طبق برنامه‌ریزی زندگی کنید. در ادامه به بررسی برخی از برنامه‌ها می‌پردازیم:

 زمانی را به پیش‌بینی آینده اختصاص دهید

 در حالت ایده‌آل، بهتر است ۱۰ تا ۲۰ درصد از زمان خود را به‌طور اساسی به تحقیق و پیش‌بینی درباره آینده کسب‌وکار اختصاص دهید و موقعیتی را فرض کنید که می‌خواهید پس از گذر از بحران در آن وضعیت قرار داشته باشید. البته بهتر است که دید بلندمدتی داشته باشید. در حال حاضر برخی از مدیران وسوسه می‌شوند تا مسوولیت این نوع تفکر را به دیگران محول کنند درحالی‌که مدیرعامل، مدیر ارشد مالی، مدیر ارشد فروش و دیگر مدیران اصلی بهتر است این کار را شخصا انجام دهند. درباره تغییرات احتمالی مشتریان، بازار و محیط کار تحقیق کنید. همچنین نیازهای مشتریان، چگونگی برآورده کردن خواسته‌های جدید و ایجاد تحولات در محصولات، خدمات و قابلیت‌ها را در نظر بگیرید. قابلیت انعطاف مشاغل اصلی را با درنظر داشتن این تغییرات، بررسی کنید، همین‌طور فرصت‌هایی که پیشرفت جدید را سرعت می‌بخشند، مورد مطالعه قرار دهید.

 با انتخاب استراتژی خاص، تصورات آینده را در زمان حال اجرا کنید

 سعی کنید عملکرد معکوسی داشته باشید و آرزوهای طولانی‌مدت را به کوتاه‌مدت تبدیل کنید، اما دلایل چنین عملکردی این است که: ۱- این امکان را دارید آنچه می‌توانستید در آینده به‌دست آورید بدون اینکه بیش از حد تحت فشار باشید از نو آغاز کنید ۲- از لحاظ مالی واقع‌بین می‌شوید. ۳- به شما در تصمیم‌گیری‌ها و اولویت قرار دادن سرمایه‌گذاری‌ها کمک می‌کند.

 برای اینکه متوجه چگونگی کار شوید، به این مثال توجه کنید، تصور کنید رئیس دانشگاه هستید و می‌دانید که آموزش آنلاین بخش مهمی از آموزش در آینده خواهد بود و فرم‌های جدید، ادغامی از آموزش آنلاین و حضوری است. شرایط آموزشی که پیش از شروع بحران درحال پیشرفت بود اکنون، سرعت زیادتری پیدا کرده و به بهترین زمان ممکن رسیده است. برای برگزاری کلاس‌های آنلاین در سال‌جاری به هیچ‌وجه عجله نکنید. فقط روی محتوای آموزشی تمرکز داشته باشید که در شروع سال تحصیلی جدید در پاییز۲۰۲۱ ارائه خواهید کرد. بررسی کنید انجام چه کارهایی صحیح است و تا چه زمانی، در بهترین حالت ممکن رخ خواهند داد. حفظ سیستم‌ها، محدویت برنامه‌های تحصیلی، یکپارچگی در ارائه آموزش مطابق اصول و استخدام افراد پس از آموزش باید در نظر گرفته شوند. شاید اگر مطابق برنامه پیش‌ بروید بتوانید تمام معیارها را برآورده کنید یا شاید لازم باشد از متخصصان برنامه‌نویس کمک بگیرید یا از برنامه‌های موجود استفاده کنید. ترم پاییز ۲۰۲۰ که چند ماه دیگر آغاز می‌شود، فرصت مناسبی برای مدیریت عناصر کلیدی برنامه ایده‌آل خواهد بود.

 برای یادگیری و مدیریت آماده باشید

 با توجه به شرایط محیط کار که به سرعت در حال تغییر است، مطمئن شوید پیشرفت کار را ارزیابی، کنترل و مرور می‌کنید. در ابتدا، عملکرد را براساس فرضیات یا اطلاعات ناکافی بنا نگذارید. زمانی که فرضیات را در دنیای واقعی مورد آزمایش قرار دهید، اطلاعات و تجربه بیشتری برای اثبات یا رد آنها در اختیار خواهید داشت. دیدگاه و استراتژی مناسب را براساس آموخته‌هایتان، انتخاب کنید. همان‌طور که در راستای اهداف میان‌مدت و بلند‌مدت فعالیت می‌کنید، منتظر و مراقب سیگنال‌ها و تغییرات محیط باشید، به یاد داشته باشید در این مسیر باید در حد تواضع منعطف باشید، زیرا احتمالا مجبور خواهید شد از نتایج و قطعیت‌هایی که قبلا با هزینه به‌دست آورده‌اید صرف‌نظر کنید. کلید موفقیت در کار، سرعت، مهارت، مدیریت و تطابق است که باید همراه با تجدیدنظر در دیدگاه و امید به ادامه مسیر همراه باشد.

 تمرکز تیم را متوجه نظرات خود کنید

کارمندان و سهامداران حاضر به فداکاری خواهند بود، بنابراین استراتژی شما که داشتن آینده بهتر و قابل دستیابی است را باور خواهند کرد. در حالت ایده‌آل، طرح بلندمدتی دارید از موقعیت آینده که الهام‌بخش و هدفمند و در مقایسه با شرایط و تغییرات کنونی، نسبتا پایدار است. بسیاری از افراد با چالش‌های وجودی در کشمکش هستند. به‌طور مجازی، همه مجبورخواهند بود وضعیت موجود را بپذیرند. احتمالا احساس می‌کنید واقعا از عهده ایجاد چشم‌انداز و مسیر استراتژیک برای دستیابی به هدف، بر نمی‌آیید، اما مدیرانی که از مدیریت روزبه‌روز و دیدگاه مدیریتی برخوردارند قطعا از این بحران جان سالم به درخواهند برد و شاهد کسب‌وکارهای مستحکم‌تر و مقاوم‌تر از گذشته خواهند بود.