آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۴۱۷

 • ماجرای یک شکایت ۱۰ ساله

  دنیای اقتصاد: موضوع شکایت محمدرضا شجریان اسطوره آواز ایرانی از صداوسیما و حکم دادگاه کارکنان دولت در این باره با واکنش بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است. پریشب خبری عجیب در رسانه‌ها منتشر شد. دادگاه کارکنان دولت درباره شکایت شجریان از صداوسیما به خاطر پخش بی‌اجازه آثارش، این شکایت را رد کرده و گفته است: «انتشار این آثار در رسانه ملی موجب شهرت شجریان شده است.»
 • بازی نوید محمدزاده در نقش «بازرس ژاور»

  مهر: نوید محمدزاده، بازیگر تئاتر و سینما در موزیکال «بینوایان» به کارگردانی حسین پارسایی حضور خواهد داشت و در نقش بازرس ژاور بازی می‌کند. محمدزاده پیش از این ایفاگر نقش بیل سایکس در موزیکال «الیور تویست» بود.
 • واکنش پائولو کوئیلو به آتش‌سوزی موزه برزیل

  ایسنا: «پائولو کوئیلو» نویسنده معروف برزیلی در واکنش به آتش‌سوزی ویرانگر در موزه ملی برزیل، کوتاهی دولت این کشور را دلیل اصلی بروز این حادثه می‌داند. در بخشی از نوشته اعتراضی این نویسنده آمده است: «موزه ملی برزیل تنها محل نگهداری تاریخ این کشور نبود بلکه خود ساختمان موزه نیز بخشی از این تاریخ بود. اما حالا به جای آنکه جشن ۲۰۰ سالگی موزه ملی را برپا کنیم، برزیل در ترس فرو رفته چرا که این موزه در آتش سوخته است. اگر این ساختمان نمادی از آغاز ملت برزیل بود، این آتش نمادی از کشوری است که نبود فرهنگ و آموزش مشکل بزرگ آن است. ما دولت را به سبب نادیده گرفتن تاریخ‌مان مقصر می‌دانیم، اما ما مردم برزیل نیز تاریخ‌مان را نادیده گرفتیم.»
 • انتشار نامه‌های جدید پرویز دوائی از پراگ

  کتاب «خیابان شکرچیان» از مجموعه «نامه‌های پراگ» نوشته پرویز دوائی منتشر شد. پیش از این کتاب، «درخت ارغوان»، «به خاطر باران» و «روزی تو خواهی آمد» از مجموعه نوشته‌های «نامه‌های پراگ» دوائی منتشر شده‌اند.
 • بزرگداشت جلال‌ آل‌احمد در فرهنگسرای شفق

  مهر: همزمان با چهل و نهمین سالروز درگذشت جلال آل‌احمد، مراسم بزرگداشت این نویسنده معاصر با یادی از سیمین دانشور بانوی ادبیات داستانی ایران یکشنبه ۱۸ شهریور در فرهنگسرای شفق برگزار می‌شود. در این برنامه شخصیت‌های فرهنگی چون دکتر احمد ابومحبوب (استاد ادبیات فارسی)، غلامرضا امامی (نویسنده و مترجم)، سیمین پناهی‌فرد (پژوهشگر حوزه هنر و ادبیات)، محمدحسین دانایی (پژوهشگر تاریخ معاصر)، فریدون مجلسی (دیپلمات سابق و تحلیلگر مسائل سیاسی) و حسین میرزایی (استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران) به سخنرانی می‌پردازند. همچنین پخش سرود برای مرد روشن که به سایه رفت با صدای احمد شاملو از دیگر بخش‌های این برنامه است. علاقه‌مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند ساعت ۱۷ به فرهنگسرای شفق واقع در خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی (یوسف آباد)، خیابان ۲۱ بوستان شفق مراجعه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر