شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۴۱۸

 • بیم و امیدهای بازار کتاب

  دنیای اقتصاد: در چهار سال گذشته بازار کتاب در ایران دچار تحولات چشمگیری شده است. مهم‌ترین تغییرات این دوره احیای طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران و راه‌اندازی طرح‌های فروش فصلی کتاب بود. این دو رویداد به خودی خود توانستند توجه‌ عمومی را به موضوع کتاب و کتابخوانی جلب کنند. در دو، سه سال نخست نیز امید زیادی به اثربخشی این طرح‌ها وجود داشت اما... در یکی، دو سال اخیر معادلات بازار نشر به هم ریخته و بحران‌های متعددی گریبانگیر فعالان این حوزه شده است. گران شدن تصاعدی قیمت کاغذ در چند ماه گذشته و گسترش دامنه قاچاق کتاب با چاپ غیرقانونی آثار پرفروش مهم‌ترین رویدادهایی بودند که داد ناشران را درآورد. این اتفاق‌ها به نوبه خود باعث بالا رفتن قیمت کتاب، کاهش دستمزدهای مولفان و مترجمان و البته کاهش میزان فروش شد. با چنین وضعی، طبیعی بود که طرح‌‌های فروش فصلی و انتخاب پایتخت کتاب هم نتوانند از پس بحران‌ها برآیند. کار به جایی رسید که اجرای طرح فروش فصلی هم پشتوانه کافی برای تامین بودجه لازم را نداشت و دوره برگزاری طرح از یک ماه به یک هفته و ۱۰ روز رسید. از سوی دیگر انتخاب پایتخت کتاب هم در وضعیت کنونی اقتصاد کشور تقریبا خالی از معنا و اثرگذاری شده است. در این گزارش برای بسط این مقدمه تازه‌ترین رخدادهای بازار نشر را مرور می‌کنیم؛ برخی رویدادها امید به اصلاح وضعیت را زنده نگه می‌دارند و برخی دیگر ناامیدکننده‌اند.
 • واکنش شهرام ناظری به حکم دادگاه شجریان

  ایلنا: در روزهای اخیر وکیل مدافع محمدرضا شجریان از ابلاغ حکم دادگاه کارکنان دولت درباره شکایت موکلش از صداوسیما خبر داده و گفته است: دادگاه، شکایت شجریان مبنی بر پخش بدون مجوز آثارش را در صداوسیما رد کرده و گفته انتشار این آثار در رسانه ملی موجب شهرت شجریان شده و به زیان او نبوده است! شهرام ناظری، خواننده مطرح موسیقی سنتی در واکنش به حکم دادگاه گفت: صدا و سیما شاید بتواند افرادی بی‌مایه را عَلَم کند ولی یک هنرمند سطح بالا نیازی به این چیزها ندارد و می‌تواند با یک نوار یا یک سی‌دی کارش را بکند.
 • فیلم فرهادی از اسکار بازماند

  ایسنا: سینمای اسپانیا در نهایت فیلم «قهرمانان» را به‌عنوان نماینده سینمای خود در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار ۲۰۱۹ برگزید. کمدی-درام «قهرمانان» به کارگردانی «خاویر فِسر» در حالی به‌عنوان نماینده سینمای اسپانیا در اسکار ۲۰۱۹ از سوی آکادمی فیلم این کشور انتخاب شد که دو فیلم «همه می‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی و «غول پیکر» ساخته مشترک «آیتور آرگی» و «ژان گارانو» نیز دو کاندیدای دیگر نمایندگی سینمای اسپانیا در این رویداد سینمایی بودند. فیلم اسپانیایی زبان «همه می‌دانند» که از تاریخ ۱۲ سپتامبر (بیست و یکم شهریورماه) در ۲۳۶ سینمای اسپانیا اکران عمومی خود را آغاز می‌کند به سبب دارا بودن عوامل عمدتا اسپانیایی شانس حضور به‌عنوان نماینده سینمای اسپانیا را در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار داشت.
 • آغاز فصل دوم سریال «دلدادگان» در شبکه ۳

  باشگاه خبرنگاران جوان: فصل دوم سریال «دلدادگان» به کارگردانی منوچهر هادی در ۱۵ قسمت از امروز شنبه از شبکه سوم سیما پخش خواهد شد. فصل اول سریال «دلدادگان» در بیست و پنج قسمت به پایان می‌رسد و فصل دوم در پانزده قسمت به سال‌های ۵۶ تا ۶۴ برمی‌گردد و گذشته کاراکترها را دنبال می‌کند.
 • انتشار آلبوم «ایران من» همایون شجریان

  آلبوم «ایران من» به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان در دسترس علاقه مندان قرار گرفت. «ایران من»، آوازِ «راه بی پایان»، «خوب شد»، «قلاب»، «مرگ اسفندیار»، «ابر بهار» و «اسفند، نوروزخوانی و نوروز» از قطعاتی هستند که در آلبوم «ایران من» به خوانندگی همایون شجریان و هم خوانی اشکان کمانگری، مهرداد ناصحی و آیین مشکاتیان گنجانده شده است.

بیشتر