• سه موتور توسعه صنعتی

  دنیای اقتصاد: راه توسعه صنعتی از بهبود الگوی سرمایه‌گذاری در صنایع منتخب می‌گذرد. صنایع غذایی، شیمیایی و کانی‌های فلزی سه صنعتی هستند که طبق شواهد یک پژوهش علمی در صورت سرمایه‌گذاری، امکان توسعه صنعتی را برای کشور فراهم می‌کنند. از آنجا که تا‌ثیر این سه بخش روی سایر صنایع و نیز جریان بازرگانی و تجارت کشور چشمگیر است، پژوهشگران پیشنهاد کرده‌اند الگوی تزریق سرمایه به صنعت با محوریت این سه بخش شکل گیرد. صنایع مذکور که در پژوهش پوستچی و تقی‌زاده از خلال ۹عامل «حجم صادرات»، «بهره‌وری انرژی»، «میزان شاغلین»، «ارزش افزوده»، «بهره‌وری نیروی کار»، «سرمایه‌گذاری»، «جبران خدمات نیروی کار»، «ارزش تولید» و «تعداد کارگاه» در صدر مهم‌ترین فعالیت‌های تولیدی کشور قرار گرفته‌اند، سه موتور توسعه صنعتی کشور به حساب می‌آیند که امکان پرواز را برای بخش تولید فراهم می‌کنند.
 • اما و اگرهای رشد بخش صنعت در ۱۴۰۰

  پویا فیروزی / تحلیلگر اقتصاد
  برآوردهای اولیه مندرج در آخرین گزارش بانک مرکزی از نمای بخش واقعی اقتصاد ایران در نیمه نخست سال ۹۹ گویای این وضعیت است که تولید ناخالص داخلی کشور (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) از ۳۱۸۹ هزار میلیارد ریال در نیمه نخست سال ۹۸ به ۳۲۲۹ هزار میلیارد ریال در نیمه اول سال ۹۹ افزایش داشته و این تغییر نشان‌دهنده نرخ رشد تولید ناخالص داخلی به میزان ۳/ ۱ درصد در دوره زمانی مورد اشاره است.
 • مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها به‌روز شد

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق از به‌روزرسانی مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارزها خبر داد و گفت: در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده ، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع دو (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم بندی شده است که هر کدام نیز تعرفه خاص خود را دارد.
 • برنامه احصای ظرفیت‌های خالی صنایع

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صمت در دومین نشست شورای مدیران معاونت امور صنایع ضمن تشریح مهم‌ترین راهبردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جدید از بررسی بیش از ۸هزار ردیف تعرفه گمرکی در سال جاری خبرداد و گفت: تعرفه‌های گمرکی با محوریت توانمندسازی صنایع داخلی و ایجاد محدودیت وارداتی برای تجهیزات داخلی‌سازی‌شده از سوی دفاتر تخصصی مورد واکاوی قرار می‌گیرد. به گزارش شاتا، مهدی صادقی نیارکی افزود: در سال تولید، پشتیبانی‌ها و‌ مانع‌زدایی‌ها در تلاش هستیم سیاست‌های کاهش ارزبری در کشور را با اتخاذ تدابیری دنبال کنیم که بازنگری در ردیف‌های تعرفه‌ای یکی از سیاست‌های پشتیبانی از صنایع داخلی به شمار می‌رود. وی رصد مستمر وضعیت تولیدی محصولات منتخب صنعتی را از دیگر برنامه‌های وزارت صمت برشمرد و از برنامه‌ریزی برای احصای ظرفیت‌های خالی صنایع خبرداد.
 • فعال‌سازی سامانه الکترونیکی برای ارائه خدمت به فعالان اقتصادی

  از ابتدای اردیبهشت دریافت درخواست متقاضیان برای طرح در کارگروه‌های استانی فقط از طریق سامانه الکترونیکی خواهد بود تا ضمن تسهیل در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی، امکان نظارت بر اجرای مصوبات توسط دستگاه‌های اجرایی فراهم شود. سیدمهدی نیازی گفت: این تصمیم در راستای تسهیل در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی و همچنین فراهم شدن امکان نظارت بر اجرای مصوبات توسط دستگاه‌های اجرایی اجرا خواهد شد.
 • تصویب برنامه‌ سازگاری با کم‌آبی استان خوزستان

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو و دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی از بررسی برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان‌ خوزستان در شصت و هفتمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی خبر داد.
 • رشد بیمه‌نامه‌های معدنی در سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: روایت یک مقام رسمی از افزایش سطح بیمه فعالیت‌های معدنی در سال گذشته حکایت دارد. مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با تایید این موضوع گفت: پارسال در مقایسه با سال ۹۸، صدور ضمانت‌نامه‌ها و بیمه‌نامه‌های معدنی از سوی این صندوق ۵۶/ ۱برابر شد و رشد ۶/ ۵۶درصدی به ثبت رساند. فرید دهقانی‌ افزود: پارسال با وجود پاندمی کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، رکورد جدیدی در صدور بیمه‌نامه به‌ویژه بیمه‌نامه‌های اعتباری ثبت شد. به گفته وی، سال گذشته در مجموع ۴۰ ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به ارزش ۴هزار و ۷۸۶میلیارد ریال از سوی این صندوق صادر شد که سهم ضمانت‌نامه‌ها (بیمه‌های اعتباری بهره‌برداری) ۳۱ فقره به ارزش ۴هزار و ۷۴۴میلیارد ریال و سهم بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری ۹ فقره به ارزش ۴۲میلیارد ریال بود. به گزارش «ایرنا» مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، ارزش بیمه‌نامه‌های آماده صدور را بیش از ۱۶هزار و ۸۲۸میلیارد ریال اعلام کرد. دهقانی اظهار کرد: پارسال همچنین از لحاظ نوع حمایت‌های انجام‌شده در بخش معدن، گام‌های موثری در این صندوق برداشته شد که این حمایت‌ها در بخش‌های اکتشافات، احیا و بازسازی معادن کوچک و متوسط، امضای تفاهم‌نامه‌های جدید و تعدد منابع برای تامین مالی معادن بود. دهقانی یادآور شد: با توجه به نوسان نرخ ارز، بسته شدن ثبت سفارش ماشین‌آلات معدنی و عدم ورود آنها به کشور، برخی بیمه‌نامه‌ها با وجود تکمیل مدارک و آماده برای اخذ تسهیلات، در سال ۹۹ صادر نشد که امید می‌رود با بازگشایی سامانه ثبت‌سفارش‌ها، تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال به انجام برسد.
 • ضربه‌گیر کرونا درصنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: ضربه‌گیر اثر کرونا برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط چیست؟ «تامین مالی سریع» در کنار «ترویج استفاده از نوآوری‌های آنلاین» دو شیوه‌ای است که ضربه‌ کاری پاندمی به تولید و فروش بنگاه را تا حد قابل توجهی خنثی می‌کند. واحد تحقیقات اقتصادی دانشگاه آکسفورد با بررسی تجربه بریتانیا تاکید دارد که بریتانیا با کمک دو طرح توزیع وام، توانسته است میلیون‌ها شغل را از خطر حذف نجات دهد. دستاورد بزرگ این دوره، کاهش زمان ثبت‌نام به حدود ۶ دقیقه و رساندن زمان دریافت تسهیلات به ۲۴ساعت بوده که به کمک فین‌تک‌ها ممکن شده است. موضوعی که از عصر کرونا یک دوره معمولی برای کسب‌و‌کارهای بریتانیایی ساخته است.
 • مشوق‌های ۱۴۰۰ در شهرک‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: متولیان صنعتی وعده مشوق‌های جدید برای توسعه متوازن صنعتی و حمایت از سرمایه‌گذاران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور می‌دهند. علی رسولیان، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بوروکراسی اداری و تامین زیرساخت‌ها را از جمله مهم‌ترین مشکلات و موانع در مسیر تولید بخش خصوصی برشمرد و ادامه‌ داد: از آغازین روزهای سال ۱۴۰۰ با تشکیل کمیته‌ای در ستاد سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، از آرا‌، نظر‌ها و پیشنهادهای بخش خصوصی در همین زمینه استقبال شد. وی در گفت و گو با «ایرنا» اظهار کرد: در این راستا دو نوع پیشنهاد مطرح است که دسته نخست، نیازمند اخذ مجوزهایی از دولت، مجلس و سایر بخش‌هاست.
 • افزایش راندمان واحدهای تولید برق حرارتی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق ایران به رقم ۳۹ درصد افزایش یافت.
 • فاتحان جهانی کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: تجربه ۲۸ کشور پیشرو که از آنها به‌عنوان «فاتحان جهانی کسب‌وکار» نام برده می‌شود، نشان می‌دهد که تسهیل و تسریع در فرآیندهای اجرایی و اداری مرتبط با کسب‌وکارها، به مراتب بیش از تغییر قوانین مورد توجه بوده است. مهم‌ترین اولویت این کشورها برای اصلاحات، ساده‌سازی شرایط ورود کسب‌وکارها به اقتصاد بوده است. نکته بسیار مهم در اصلاحات اداری این کشورها -که طی ۱۵سال بیش از یک‌بار در فهرست کشورهای پیشرو قرار گرفته‌اند- این است که با توسعه دولت الکترونیک همراه بوده است.
 • راه درست مواجهه با سرمایه‌گذاران

  تشویق سرمایه‌گذاران به‌عنوان یک اصل مدنظر قرار نگرفته و جایگزینی رویکرد تشویقی به‌جای نگاه منفی و تنبیهی در مواجهه با سرمایه‌گذاران و کارآفرینان ضروری است. این را رئیس اتاق بجنورد می‌گوید. سعید پورآبادی در اولین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در سال ۱۴۰۰، نبود مشوق سرمایه‌گذاری را مهم‌ترین مانع برای ورود کارآفرینان در این حوزه دانست و اظهار کرد: ما هیچ‌وقت تشویق را برای سرمایه‌گذار به‌عنوان یک اصل مهم در نظر نگرفته‌ایم و تا مقدار زیادی تنبیه را در این حوزه مدنظر داریم و سعی می‌کنیم کمک به سرمایه‌گذار را با دید منفی بررسی می‌کنیم. او افزود: باید دستگاه‌های ذی‌ربط در سال جدید در کنار بخش خصوصی بیشتر دیده شوند و تمامی مدیرانی که عضو شورای گفت‌وگوی دولت هستند در جلسات فعالیت مستمری داشته باشند. رئیس اتاق بجنورد گفت: امسال باید در بخش تولید به‌صورت سلیقه‌ای عمل نکنیم و تولیدکننده واقعی را حمایت کنیم و میدان را برای بخش خصوصی هموار و نگاه استانی به این حوزه داشته باشیم.
 • برق‌رسانی در ایران در مقایسه با جهان

  دنیای اقتصاد: آمار برق‌رسانی به روستاها در جهان و ایران از فاصله معنادار بیش از ۲۰ درصدی ایران با میانگین جهانی حکایت دارد؛ به این معنا که میانگین برق‌رسانی به روستاها در دنیا هم اکنون ۷۹ درصد و در ایران ۷/ ۹۹ درصد است. تعداد روستاهای برق‌دار کشور از ابتدای انقلاب تا مرداد ۹۲، به ۵۴ هزار و ۶۴۱ روستا رسید که این آمار در پایان دی ماه سال ۹۸ به ۵۷ هزار و ۶۴۴ روستا افزایش یافته است. برق‌رسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار در کشور به اتمام رسیده و هم‌اکنون صنعت برق در حال برق‌رسانی به روستاها و سکونتگاه‌های کمتر از ۱۰ خانوار است.
 • برنامه افزایش ظرفیت بنادر تجاری

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که براساس اهداف فنی برنامه ششم توسعه تا پایان سال‌جاری به دنبال افزایش ظرفیت بنادر از حدود ۲۵۰ میلیون تن به بالغ بر ۲۸۰ میلیون تن در سال هستیم.
 • شارژ تولید با ارز صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: تولید از محل ارزهای صادراتی شارژ می‌شود. گلایه فعالان اقتصادی از بلاتکلیفی سه‌ساله در رفع تعهد ارزی و سردرگمی واردکنندگان برای استفاده از ارزهای صادراتی، منجر به تصمیم‌گیری دولت برای حل آن شد. با ابلاغ شیوه‌نامه جدیدی که شامل تسهیلات بیشتر برای واردات مواد اولیه و قطعات موردنیاز تولید است، تعهد ارزی صادرات سال ۹۷ تعیین تکلیف شد. وزارت صمت نیز موظف به مدیریت ثبت‌سفارش براساس اولویت‌بندی کالایی شده است تا ارز مورد نیاز واردات از طریق ارز حاصل از صادرات (به‌عنوان یکی از روش‌ها) تامین شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر