• سکته خفیف تولید در اردیبهشت

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت وضعیت تولید کالاهای منتخب را به‌روز کرد. شواهد موجود از بروز یک سکته خفیف در سطح تولید در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ حکایت دارد. بررسی آمارهای تولید ۳۹ کالای منتخب از سه بخش صنعت و معدن نشان می‌دهد که ۳۲ کالا رشد مثبت و ۷ کالا رشد منفی را در دو ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند. «روغن نباتی»، «ماشین لباسشویی»، «نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی»، «کامیون، کشنده و کامیونت» و «ظروف چینی» پنج کالای منتخب پررشد در دو ماه نخست امسال هستند. از آن سو پنج کالای «چینی بهداشتی»، «الیاف اکریلیک»، «پودر شوینده»، «تراکتور» و «داروی انسانی» با رشد منفی در ۶۲ روز ابتدایی سال روبه‌رو شده و کمتر از ۶۲ روز نخست سال ۱۳۹۹ تولید داشته‌اند. افزایش تولید دوماهه سه صنعت خودرو، سیمان و فولاد در کنار تداوم وضعیت مثبت در صنعت لوازم خانگی از دیگر موارد مهمی است که در بررسی آمارهای دوماهه کالاهای صنعتی منتخب قابل حصول است. اما آیا با این آمارها می‌توان به تداوم رشد بخش صنعت در سال ۱۴۰۰ امیدوار بود. اینجاست که باید روی دیگر سکه را هم دید.
 • پیشنهادهای ۶‌گانه برای توسعه مناسبات ایران و کنیا

  دنیای‌اقتصاد: معاون بین‌الملل اتاق ایران استفاده از سازوکار تهاتر، ظرفیت بانک‌های محلی، تمرکز بر کشت فراسرزمینی و حضور در نمایشگاه‌های مشترک را در ارتباط با کنیا پیشنهاد داد.
 • رکورد تا‌ریخی مصرف برق شکست

  دنیای‌اقتصاد: رکورد جدیدی در تا‌ریخ مصرف برق ایران به ثبت رسید. به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، در روزهای اخیر با افزایش دمای هوا، رکوردهای تا‌زه‌ای در مصرف برق کشور به ثبت می‌رسد و طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در روز سه شنبه، پیک مصرف برق کشور به ۵۹ هزار و ۲۷۴ مگاوات رسید که بیشترین میزان مصرف لحظه‌ای برق در تا‌ریخ ایران بوده است. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با تا‌یید ثبت پیک ۵۹ هزار و ۲۷۴ مگاواتی مصرف برق در روز سه‌شنبه، اظهار کرد: این درحالی است که نیروگاه‌های کشور توان تولید ۵۴ هزار مگاوات برق را دارند که فاصله تقاضای مورد نیاز برق با توان تولیدی نیروگاه‌ها باید از طریق طرح‌های مدیریت مصرف جبران شود. وی همچنین در این خصوص از مشترکان خواست که برای جلوگیری از بروز اختلال در شبکه، در ساعات اوج مصرف برق (۱۲ تا‌ ۱۸) از به‌کار بردن وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، جاروبرقی و... خودداری کنند.
 • توسعه همکاری‌های بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط

  دنیای‌اقتصاد: در نشست مشترک معاونان وزارتخانه‌های امور خارجه و صنعت، معدن و تجارت، بر توسعه و گسترش همکاری‌های بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط تا‌کید شد.
 • جمع‌آوری ۱۱ هزار ما‌ینر غیرمجاز در پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: شرکت توزیع برق تهران بزرگ اعلام کرد: با هدف مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی مزارع استخراج ارز دیجیتال تا‌کنون بیش از ۱۱ هزار ما‌ینر غیرمجاز در سطح پایتخت جمع آوری شده است.به گزارش شرکت توزیع برق تهران بزرگ، اجرای این ما‌نور در راستای طرح‌های قبلی در خصوص مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی مزارع استخراج ارز دیجیتال بوده و طی آن بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و به صورت ضربتی، بعد از ظهر دوشنبه ۲۴ خرداد، نیروهای عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ همزمان با سایر شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور به واحدهای مسکونی، تجاری یا صنعتی که پیش از این شناسایی شده و دارای ما‌ینرهای غیرمجاز ارز دیجیتال بودند مراجعه و ضمن قطع انشعابات غیرمجاز برق، با همراهی عوامل قضایی و انتظامی، اقدام به جمع‌آوری بیش از ۶۰ ما‌ینر غیرمجاز کردند. با توجه به میزان بالای برق مصرفی ما‌ینرها و در راستای کسب اطمینان از تا‌مین برق مورد نیاز هموطنان، هیچ گونه اغماضی در خصوص فعالیت‌های غیرمجاز مزارع ارز دیجیتال از سوی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ انجام نمی‌شود و بازرسان مناطق ۲۲ گانه این شرکت، برخورد قاطع با سوءاستفاده کنندگان از انرژی برق را در دستور کار خود دارند. در همین راستا، تا‌کنون بیش از ۱۱ هزار ما‌ینر غیرمجاز در سطح پایتخت جمع آوری شده است.
 • روایتی از دست‌اندازهای ترخیص کالاها

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک ایران، طی نشستی با فعالان اقتصادی استان البرز که در اتاق بازرگانی برگزار شد، ضمن انتقاد از دپوی کالای اساسی در گمرکات و بنادر کشور گفت: تنها در بندر امام خمینی (ره) ۵/ ۳ میلیون تن کالای اساسی دپو شده است.
 • گرانی در کمین جهان

  دنیای‌اقتصاد: موج قیمت‌های نجومی حمل کالا در سراسر جهان ممکن است بسیار زودتر از آنچه انتظار دارید، به کیف پولتان برسد. این هشداری است که خبرگزاری بلومبرگ با استناد به شواهدی تازه از صنعت حمل‌و‌نقل دریایی به آن اشاره کرده است. بلومبرگ هشدار داده افزایش بها در کمین بسیاری از کالاها، از فنجان چایی که برای صبحانه می‌نوشید تا اسباب‌بازی‌هایی که برای فرزندتان می‌خرید، است. بنا بر گزارش دریوری شیپینگ (Drewry Shipping) به‌تازگی بهای حمل یک کانتیتر ۴۰ فوتی فولاد از طریق دریا از شانگهای چین به رتردام هلند به ۱۰هزار و ۵۲۲ دلار رسیده که ۵۴۷ درصد بالاتر از میانگین فصلی در طول پنج سال گذشته است. با افزایش ۸۰ درصدی کالاهایی که از طریق دریا تجارت می‌شوند، افزایش هزینه حمل می‌تواند به افزایش قیمت بسیاری از کالاها از اسباب‌بازی، مبلمان و قطعات ماشین گرفته تا قهوه، منجر شود و به نگرانی‌های بازارهای بین‌المللی که همین حالا هم نگران افزایش تورم هستند، دامن بزند.
 • مانع جدید رفع تعهد ارزی

  دنیای‌اقتصاد: رفع تعهد ارزی دوباره خبرساز شد، گویا آن دسته از صادرکنندگانی که با اهرم واردات قصد ایفای تعهدات ارزی خود را دارند، در این مسیر با مشکلاتی مواجه شده‌اند. گفته‌های محمد لاهوتی از برخی مشکلات در این بخش از حدود دو هفته قبل خبر می‌دهد. ماجرای تسهیل شرایط صادرکنندگان که در دو سه سال اخیر پیوسته محل بحث بوده، هر‌بار پس از حل و فصل مقطعی، به بن‌بست رسیده و گره می‌خورد و بعد دوباره به شکلی دیگر حل و فصل می‌شود. در آخرین مورد، گویا مشکلات سامانه جامع تجارت موجب شده تا کار برای صادرکنندگانی که از طریق واردات می‌خواهند ایفای تعهد کنند، سخت شود. نحوه رفع تعهد ارزی هم ایراد دیگری است که از سوی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران مطرح می‌شود.
 • وزیر صمت: کمبودی برای ذخایر کالایی کشور نداریم

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:‌ با وجود همه مشکلات و محدودیت‌ها، شرایط تامین کالا و ذخایر کشور مناسب است. به گزارش «شاتا» علیرضا رزم‌حسینی در جلسه ستاد تنظیم بازار افزود: با وجود مشکلات و محدودیت‌های شدیدی که در این مدت بر کشور تحمیل شد، اما توانستیم با همکاری و همت بخش‌خصوصی و اتخاذ سیاست‌های مناسب در دولت، با واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه، شرایط قابل قبولی را در بخش تولید و صادرات ایجاد کنیم.وی بر تکمیل انسجام بخشی در حوزه محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: همه بخش‌های تامین، نظارت، توزیع و قیمت‌گذاری و حتی تجارت خارجی محصولات کشاورزی باید به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شود و وزارت صنعت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده در این حوزه همکاری لازم را با این وزارتخانه داشته باشند.وی افزود: انسجام نسبی که در این حوزه با انتقال مسوولیت‌های بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی اتفاق افتاد، موجب ایجاد یک آرامش نسبی در بازار شد و این موضوع مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی و همچنین کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی است.رزم‌حسینی به افزایش ۶۵ درصدی قیمت جهانی مواد غذایی اشاره کرد و گفت: در کنار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی، موضوع خشکسالی نیز در بحث تامین و واردات کالا باید مورد توجه قرار گیرد و وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهد.
 • هشدار درباره فرونشست زمین

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که فرونشست زمین موجب گسترش مهاجرت افراد به دیگر مناطق و به خطر افتادن امنیت ملی می‌شود. به گزارش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، «علیرضا شهیدی» در مراسم امضای تفاهم‌نامه سازمان‌های زمین‌شناسی و نقشه‌برداری برای ایجاد زمینه‌های نوآوری و شکوفایی در پژوهش‌های علوم‌زمین افزود: با وجود تبعات یاد شده و با وجود در اختیار داشتن اطلاعات گسترده در این زمینه، اما این دو سازمان همکاری چندانی در انجام پروژه‌ها ندارند.
 • تدوین سند راهبردی توسعه صنعت پوشاک و کفش

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته مراسم رونمایی از برنامه عملیاتی توسعه صنعت پوشاک و کفش با حضور علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری، معاون امور صنایع وزیر صمت و تشکل‌های تخصصی برگزار شد. در نشست بررسی اولین برنامه عملیاتی توسعه صنعت پوشاک و کفش، وزیر صمت با اشاره به لزوم ایجاد ارتباط بین واحد‌های بزرگ و خرد در حوزه تولید، گفت: باید در حوزه تولید و برندسازی، بخش‌های مختلف بازار مصرف را در نظر گرفت.
 • سوخت التهاب در بازار برنج

  دنیای‌اقتصاد: التهاب بازار برنج از کجا نشات می‌گیرد؟ یک پژوهش تازه که بر مبنای داده‌های رسمی از بازار برنج ایران و جهان، و تحولات تولید و مصرف این محصول غذایی تهیه شده، پرده از راز گرانی برنج برمی‌دارد. کاهش تولید در برخی از کانون‌های تولید برنج مثل تایلند و چین و افزایش مصرف جهانی برنج ناشی از معضل کرونا دو عامل مهم افزایش قیمت جهانی این ماده غذایی در مقطعی از سال ۲۰۲۰ بوده است. در عین حال تغییر الگوی مصرف برنج در کشور، الگوی کشت نامناسب این محصول، افزایش بهای نهاده‌های تولید در اقلامی مثل کود و بذر، اعمال ممنوعیت‌های فصلی، رشد هزینه واردات در کنار دپوی ۱۰۰هزارتن برنج وارداتی در مبادی گمرکی و بروز برخی رفتارهای سوداگرانه از جمله دلایل گرانی برنج در ماه‌های اخیر در کشور است. مواردی که در پژوهش آقاجانی و میاندو‌آبچی به آن اشاره شده است. جالب اینکه این اتفاق درست در زمانی رخ داده که شاخص جهانی قیمت برنج پس از یک دوره التهاب به دلیل کرونا، روندی کاملا نزولی به خود گرفته و تعدیل شده است.
 • نقش بانک‌ها در تا‌مین مالی دانش‌بنیان‌ها

  محمدمهدی فتاح دماوندی پژوهشگر دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید
  مهم‌ترین نکته در راه‌اندازی، تکامل و رشد شرکت‌های استارت‌آپی، موضوع جذب سرمایه است. هر استارت‌آپی چرخه هزینه خود را دارد؛ به‌طوری‌که بعد از دوره مرگ ایده، سرمایه اولیه را جذب کرده ولی در مرحله بعدی نیازمند حمایت توسط نهادهای مختلف و تزریق منابع مختلف نظیر صندوق‌ها، تعاونی‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. از طرفی قانونگذار برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تدابیری اندیشیده است. در ماده ۵ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مصوب مجلس شورای اسلامی آمده است: به منظور کمک به تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات و شکوفاسازی و کاربردی کردن دانش فنی از طریق ارائه کمک و تسهیلات قرض‌الحسنه و تسهیلات بدون اخذ هرگونه تضمین و مشارکت با اختیار بخشش تمام یا بخشی از سهم مشارکت به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، صندوقی تحت عنوان صندوق نوآوری و شکوفایی وابسته به شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری و زیر نظر رئیس شورا تا‌سیس شد. منابع مالی صندوق شامل کمک‌های دولت، اعتبارات مندرج در بودجه سالانه، هرگونه کمک و سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت‌های دولتی وابسته و تا‌بع، نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری‌ها و شرکت‌های وابسته و تا‌بع است.
 • درخواست اصناف برای تمدید مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر عملکرد۹۹

  دنیای‌اقتصاد: نایب رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اگرچه اصناف مکررا خواستار تمدید مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد ۹۹ تا پایان شهریور و بازنگری دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم هستند، احتمالا دولت موافق تمدید این مهلت نیست.
 • ۱۰۰ برنامه ویژه سازمان صنایع کوچک ایران در ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ۱۰۰ برنامه ویژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای ارتقای زیرساخت شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال ۱۴۰۰ را ابلاغ کرد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان با توجه به شناسایی، احصا و لزوم برنامه‌ریزی، پیگیری و بهره‌برداری از برنامه‌ها و پروژه‌های موثر و ویژه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، ۱۰۰ برنامه ویژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای ارتقای زیرساخت شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال ۱۴۰۰ را ابلاغ کرد. وی در ابلاغیه خود به شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها تصریح کرده است: اهداف شناسایی‌شده این برنامه ویژه در چارچوب برنامه‌های شاخص‌های بودجه مصوب و اصلاحی سال ۱۴۰۰ شرکت‌های استانی بوده و اجرای آنها نافی سایر برنامه‌های مصوب سال ۱۴۰۰ نیست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر